Dienstverlening in Ervaringen van twee onderzoekers1 Marijke Bruggeman en Annelies Vermaas Aangezien de laatste tijd binnen de archiefwereld de aandacht voor de dienstverlening toeneemt en het belang van een goede service steeds meer wordt ingezien, leek het de redactie van dit tijdschrift een goed idee om een soort consumentenonderzoek, vergelijkbaar met Elseviers koffietest, te laten uitvoeren. Marijke Bruggeman, één van de redactiele den - met veel ervaring in archiefonderzoek - werd verzocht het onder zoek op zich te nemen. In de eerste redactievergadering van het jaar 1991 lag een vragenlijst ter tafel en een opgave van te bezoeken archieven. De bezoeken werden tussen april en oktober afgelegd. Intussen bleek dat Annelies Vermaas, aio bij de afdeling economische en sociale geschiede nis van de Vrije Universiteit, vrijwel alle te onderzoeken archieven op een ander moment eveneens had bezocht. Over het algemeen zijn de ar chieven in het kader van dit onderzoek dus tweemaal bezocht. Besloten werd de onderzoeksresultaten met elkaar te vergelijken en het verslag sa men te maken. [282] Wij hebben onze aandacht vooral gericht op de volgende punten: bereikbaarheid, entrée, ope ningstijden, inrichting van en dienstverlening in de studiezaal, fotokopieermogelijkheden, toilet ten, garderobe en de kantine. De resultaten van ons onderzoek zijn weergegeven in de tabellen. Net als in een consumentenonderzoek is de score van elk archief weergegeven met plussen en min nen, waarbij staat voor 'goed', voor 'voldoen de', voor 'matig' en - voor 'slecht'. Bezocht werden de rijksarchieven in Drenthe, Overijssel en Zeeland, de gemeentearchieven van Groningen, Leeuwarden, Zutphen, Amersfoort, Rotterdam en Maastricht, de Archiefdienst West- friese Gemeenten in Hoorn, de streekarchieven regio Eindhoven-Kempenland in Eindhoven en Nassau-Brabant in Zevenbergen en de archief dienst van het Hoogheemraadschap van Rijnland in Leiden. De keuze voor deze instellingen is wil lekeurig, zij het dat het de bedoeling was in elke provincie tenminste één archief te bezoeken. Het Algemeen Rijksarchief is buiten dit onderzoek ge houden, omdat de voorzieningen daar niet te ver gelijken zijn met die van enig ander archief; het geen vooral te maken heeft met de omvang van de organisatie. Bereikbaarheid (tabel 1) Opvallend is, dat op de informatieborden bij sta tions de archieven meestal niet vermeld staan, ter wijl allerlei andere openbare gebouwen en cultu rele instellingen er wel op te vinden zijn. De be zoeker, die het adres niet van tevoren heeft opge zocht is dan ook gedwongen zich naar de vvv te begeven. Ook daar is het bestaan van een archief niet altijd bekend. Het enige archief, dat wel op het informatiebord bij het station genoemd staat is het GA Maastricht. Het vinden van het juiste adres kan overigens problemen opleveren. De informatie daarover in de serie Overzichten van archieven.is soms ver ouderd en niet elke bezoeker beschikt over een exemlaar van de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. In Zevenbergen kregen wij een fol der Archieven in Noord-Brabant uitgereikt, waar in de adressen van alle Brabantse archieven en allerlei andere voor de bezoeker belangrijke infor matie staat vermeld. Een idee voor andere provin cies?2 De meeste archieven zijn redelijk met het openbaar vervoer te bereiken, zij het dat de bussen niet altijd even frequent rijden en men soms nog een stevig eind moet wandelen. Dat op de stads- kaart de ligging van het archief vaak niet is te traceren, maakt het voor de bezoeker moeilijk de juiste bus te kiezen. In sommige gevallen zit er niets anders op dan de treintaxi te nemen of een kwartier a twintig minuten te lopen. Kom je met de auto, dan zal het meestal niet zo'n groot probleem zijn om je auto te parkeren in de omgeving van een archief. Lijst van afkortingen RAD Rijksarchief in Drenthe GAM Gemeentearchief Maastricht RAO Rijksarchief in Overijssel SAH Archiefdienst Westfriese gemeenten in RAZ Rijksarchief in Zeeland Hoorn GAG Gemeentearchief Groningen SAE Streekarchief regio Eindhoven-Kempen GAL Gemeentearchief Leeuwarden land GAZ Gemeentearchief Zutphen SAN Streekarchief Nassau-Brabant GAA Gemeentearchief Amersfoort HHR Archiefdienst van het Hoogheemraad GAR Gemeentearchief Rotterdam schap Rijnland [283]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 2