Publikaties ven. Hier is nog meer waar wat voor de andere pri vate archieven soms ook geldt, dat het meer een disparate, alhoewel zeer waardevolle verzameling is dan een organisch gegroeid archief. Toch zitten er heel wat stukken in over personen, instellingen, verenigingen, tijdschriften enz., telkens betrek king hebbend op het Vlaams cultuurleven en vaak ook van groot politiek belang. Het in 1977 opge richt Archief en Museum van het Vlaams leven te Brussel bevat materiaal aangaande het Vlaams verenigingsleven te Brussel. In Wallonië zijn vergelijkbare instituten, alhoe wel hier niet dezelfde legale ondersteuning is als in Vlaanderen en er dus financiële problemen kunnen bestaan. In België zijn ook heel wat religieuze instituten met soms oud en belangrijk archief. In het verle den werd door de abdijen veel zorg besteed aan de archiefbescheiden omdat deze de grondslag vorm den van hun inkomsten. Al zijn er onderling wel verschillen, toch worden over het algemeen seri euze inspanningen geleverd voor het deskundig behoud van de fondsen. Op de negende ontmoe tingsdag voor archivarissen van de Vlaamse Kerk gemeenschap op 21 juni 1990, in de Sint-Andries- abdij bij Brugge, waren 67 deelnemers aanwezig, een toch respectabel aantal. Ook de bisdommen hebben hun archieven. Sommige bewaren hun oud archief zelf, andere hebben het gedeponeerd in het Rijksarchief in de provinciën. Ook de bedrijfsarchieven behoren tot de priva te archieven. Van dergelijke collecties die uit hun eigen oorspronkelijke bewaarplaats werden ver wijderd en vrijwillig of onrechtstreeks via rechter lijke instanties na een faillissement in publieke depots werden neergelegd, bestaat een gids. Voor de bedrijfsarchieven die nog in de privé-sector be rusten bij de eigenaars-industriëlen, is een der gelijke publikatie nog niet gerealiseerd. Sedert 1971 probeert het Centrum voor Bedrijfsgeschie denis (universiteit Antwerpen) ook archieven van ondernemingen in die provincie te verzamelen. Voor de genealogen bestaat ook een Centrum voor Familiegeschiedenis van de Vlaamse Vereni ging voor Familiekunde met bibliotheek, docu mentatie, kopies van bronnen en kiezerslijsten, bewerkingen, klappers enz. Dit centrum is geves tigd in de Van Heybeeckstraat 3 te Antwerpen- Merksem. Een gewestelijk documentatiecentrum voor Fa miliekunde vindt men in de Dr. L. Colensstraat 6 te Oostende. Archief opleiding De Vlaamse dichter Bert Decorte schreef in zijn autobiografie Kortom ook over zijn jongste broer, die tijdens zijn jeugd vier jaar wegtrok en wegbleef zonder dat men wist waar hij rondhing, en die 'nog later in dienst werd genomen op het stadsar chief van Turnhout en er de belezen en vriendelij ke archivaris (tevergeefs) trachtte wijs te maken dat hij in Trondjem aan de universiteit had gestu deerd en dat hij tijdens zijn reizen in den Oost in drie weken tijd grondig Chinees had geleerd'. Zijn archiefintermezzo duurde niet lang, tot geluk voor de betrokkene die opnieuw de wijde wereld in kon trekken en tot grote vreugde van de stadsarchiva ris. Men kan trouwens moeilijk beweren dat de genoemde archiefmedewerker noch effectief noch in zijn megalomane verbeelding een aangepaste opleiding had genoten, die overigens ook niet be stond. Een stadsarchivaris was toen in België nog een factotum en als er in de jaren vijftig al eens hulp kwam, dan werd deze uit het brede veld ge nomen en dan was het toegangsexamen meestal onaangepast. Zo sprak mijn voorganger altijd sar castisch over de jury en over het examen van bo vengenoemde globetrotter. Eén van zijn opdrach ten was een proef paleografie. De kandidaat moest een kopie van een oude tekst transcriberen en vond het niet beter dan gewoon de tekst met de hulp van een doorschijnend blad over te schrijven. Dit is geen sage of legende, hooguit een waarge beurde Belgenmop uit een tijd toen er van archief opleiding geen sprake was. De laatste jaren is de situatie grondig veran derd. Vanzelfsprekend bestond in vele diensten al een basisopleiding, bijvoorbeeld ook, doch slechts tot 1955, in het Algemeen Rijksarchief. De laatste jaren is men er weer begonnen met formatiedagen voor het eigen personeel, wat geresulteerd is in een aantal nieuwe handleidingen. Tot voor enkele jaren werd aan sommige universiteiten een vak [336] 'archiefwezen' gedoceerd, dat echter bezwaarlijk als beroepsopleiding kan beschouwd worden. Zeer recent is een aantal universiteiten begon nen met een zeer geschikte post-graduate oplei ding. Academici kunnen deze volgen en krijgen daarvoor les van de professoren uit de vakgroep geschiedenis en soms ook van een aantal mensen uit het veld, met name rijks-, stads- en abdijarchi varissen. Vooral elementair is echter de opleiding voor het beheer van de archieven in de dynami sche fase, in zekere zin ook toepasselijk voor het creëren van een korps vakbekwame middelbare archiefambtenaren. Daarom is sinds ongeveer één jaar een succesvol initiatief gestart. In samenwer king met de Vlaamse provinciebesturen organi seert het Algemeen Rijksarchief een basiscursus archiefbeheer. In principe is deze bestemd voor al le ambtenaren werkzaam in provincies en lokale besturen, die in de praktijk met het archiefbeheer te maken hebben. De cursus loopt over negen na middagen alsmede twee studiebezoeken aan ar chieven. Het programma omvat: grondbegrippen en terminologie wetgeving organisatie van het archiefwezen beheer van het dynamisch archief selectie ter bewaring en vernietiging beheer van semi-statisch archief inventariseren en beschrijven van statisch ar chief aspecten van het beheer van statisch archief materieel beheer van archief Ook kunnen we de studiedagen vermelden, inge richt door de redactie van het tijdschrift Archief- en Bibliotheekwezen van België en door de Vlaam se Vereniging voor Bibliotheek- Archief- en Do cumentatiewezen. Vanzelfsprekend wordt via de opleiding ook ge werkt aan de recente mogelijkheden van de infor matica. Ruim twee jaar geleden nam de algemene rijksarchivaris de beslissing te onderzoeken hoe de nieuwe technologieën en technieken uit de infor matica het best in het Rijksarchief kunnen geïn troduceerd worden. Met de steun van de Nationa le Loterij werden in Brussel in het Algemeen Rijksarchief computerzalen geopend. Wat de soft ware betreft wordt zowel aan de administratieve en wetenschappelijke werkzaamheden als aan de publieke dienstverlening gedacht. Voor 1992 is een volledig geautomatiseerde dienstverlening ge pland naar Frans model. In 1996 zou een globale databank binnen het Rijksarchief een eerste pu bliek gebruik moeten kennen. Het is vanzelfspre kend dat het Algemeen Rijksarchief ook op dit terrein een pilootfunctie zal hebben voor vele klei nere archieven. Het is onvermijdelijk dat in de toekomst geschiedenis uit computers zal ko men. Alhoewel -wonderlijk toeval - tijdens het schrijven van dit artikel trof een kranteartikel mij: 'Geschiedenis verdwijnt in computers'. In de Ver enigde Staten werden de bestaande computersys temen in archieven verschillende keren gemoder niseerd. Doordat men vergat de banden over te lezen en doordat men voor het lezen van compu terbestanden onderdelen van computers uit i960 mist, schijnt een stuk Amerikaaanse geschiedenis ontoegankelijk geworden. Zowel Gerald Cran- ford, plaatsvervangend directeur van het bureau voor de statistiek, Bob Wise, voorzitter van de in formatiecommissie van het Huis van Afgevaardig den, als Kenneth Thibodeau, directeur van de af deling elektronische bestanden van het Nationaal Archief, hebben miljoenen dollars nodig om deze bestanden te redden en vrezen dat sommige infor matie voorgoed is verdwenen. Moet men na de verzuring en verpulvering van het negentiende- eeuwse papier binnenkort spreken over 'verzu ring' van computerbestanden uit de twintigste eeuw? Men zou er als archivaris een perkamenten gelaatskleur van krijgen. Door de verschillende archiefdiensten werden al lerlei publikaties gerealiseerd. We kunnen dat moeilijk voor alle diensten gedetailleerd weerge ven. Wat het Rijksarchief betreft bestaat een uit gebreid scala van publikaties zoals inventarissen, indices, overzichten van bestanden, handleidin gen over archiefproblemen, gidsen, studies over historische bronnen, over de geschiedenis van in stellingen, families en bedrijven, toegangen tot genealogische bronnen enz. Het Algemeen Rijks archief wenst ook, overeenkomstig de politiek van [337]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 29