Volgens de Archiefwet van 24 juni 1955 valt het Parlement niet onder de daar bedoelde rijksbestu ren. Toch heeft de Kamer van Volksvertegen woordigers al archief neergelegd in het Algemeen Rijksarchief. Het archief van de Senaat zou nog volledig bewaard worden in het Parlement waar ook een archivaris is aangesteld. Aansluitend bij en ressorterend onder het Algemeen Rijksarchief bestaat ook een Navorsings- en Studiecentrum voor de geschiedenis van de Tweede Wereldoor log. Ook het Koninklijk Archief wordt bemand en beheerd door een archivaris van het Algemeen Rijksarchief. Vermelden wij tenslotte nog de Historische Ar chieven van de eeg te Brussel, die wat de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal betreft voor het publiek zijn opengesteld vanaf 1983. Het hiernavolgend schematisch overzicht kan duidelijk maken wat in elk depot van de rijksar chiefdienst wordt bewaard. Houd rekening met de volgende afkortingen: ar Ancien Regime hp Hedendaagse Periode Ni Nationale Instellingen ci Centrale Instellingen Brussel AR NI: met name archief van 17 provincies, ver volgensvan deZuidelijke Nederlanden Cl: Hertogdom Brabant AR HP: Gewestelijke en lokale instellingen en besturen (bijvoorbeeld schepenbanken, gemeentebesturen, OCMW, kerkfabrie ken, notariaten enz.) van de provincie Brabant HP: Nationale Openbare Overheden (minis teries, Raad van State, Rekenhof, Parle ment, overheidsinstellingen enz.) Provinciebestuur Brabant Aarlen AR Cl: Hertogdom Luxemburg (gedeeltelijk) AR HP: gewestelijke en lokale instellingen en besturen van de gerechtelijke arrondis sementen Aarlen en Neufchateau (be halve kanton Saint-Hubert) HP: Provinciebestuur Luxemburg Antwerpen AR HP: gewestelijke en lokale instellingen en besturen van de provincie Antwerpen HP: Provinciebestuur Antwerpen Bergen AR Cl: graafschap Henegouwen AR hp: gewestelijke en lokale instellingen en besturen van de provincie Henegouwen (behalve van gerechtelijk arrondisse ment Doornik) HP: Provinciebestuur Henegouwen Beveren AR HP: Gewestelijke en lokale instellingen en besturen van gerechtelijk arrondisse ment Dendermonde. HP: Provinciebestuur Oost-Vlaanderen (ge deelte en voorlopig) rechtbanken en rijksbesturen gevestigd in de vier Vlaam se provincies en in het arrondissement Leuven Brugge ar HP: gewestelijke en lokale instellingen van de provincie West Vlaanderen min de bestuurlijke arrondissementen Kortrijk en Tielt HP: Provinciebestuur West Vlaanderen Doornik AR CI: Doornik en Doornikse AR HP: Gewestelijke en lokale instellingen en besturen van gerechtelijk arrondisse ment Doornik Eupen AR HP: Gewestelijke en lokale instellingen en bestuur gerechtelijk arrondissement Eu pen Gent AR Cl: Graafschap Vlaanderen AR HP: gewestelijke en lokale instellingen en bestuur van gerechtelijk arrondissement Gent HP: Provinciebestuur Oost-Vlaanderen (deel te Beveren) Hasselt AR HP: Gewestelijke en lokale instellingen en besturen van provincie Limburg HP: Provinciebestuur Limburg Hoei AR HP: gewestelijke en lokale instellingen en [332] besturen gerechtelijk arrondissement Hoei Kortrijk AR HP: gewestelijke en lokale instellingen en besturen van bestuurlijke arrondisse menten Kortrijk en Tielt Luik AR NI: Prinsbisdom Luik AR HP: Gewestelijke en lokale instellingen en besturen van de provincie Luik, behalve arrondissement Hoei HP: Provinciebestuur Luik Namen AR CI: Graafschap Namen AR HP: Gewestelijke en lokale instellingen en besturen van de provincie Namen HP: Provinciebestuur Namen Ronse AR HP: gewestelijke en lokale instellingen en bestuur van gerechtelijk arrondissement Oudenaarde Saint-Hubert AR HP: Van alle archiefbewaarplaatsen in de vierWaalse provincies, behalve Aar len en Luik worden bestanden be waard. Gewestelijke en lokale instellingen en besturen gerechtelijk arrondissement Marche en kanton Saint-Hubert Voor wat genealogische opzoekingen betreft wor den de originele bestanden bewaard in de verschil lende depots. De consultatie gebeurt enkel via mi crofilms zowel voor parochieregisters als voor bur gerlijke stand. Ook hier bestaat een regionale taakverdeling. In Beveren kan men opzoekingen doen voor de provincies Antwerpen en Oost- Vlaanderen (min arrondissement Oudenaarde), in Hasselt voor Limburg, in Kortrijk voor het ge bied van Kortrijk, in Brugge voor de rest van West-Vlaanderen en in Brussel voor Brabant. Een dergelijke verdeling bestaat ook voor Wallonië. Buitengezicht van het Rijksarchief te Beveren. Hulparchiefbewaarplaats voor Vlaanderen. Twee grote archiefmagazijnen dienen hier nog gebouwd te worden Gemeentearchieven Het toezicht op alle overheidsarchief dat door an dere archiefdiensten wordt bewaard, is een andere taak van de rijksarchiefdienst. In hoofdzaak be treft dat de gemeentearchieven. Hier zou de zoge- 333

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 27