pelijke Raad kunnen stukken reeds na dertig jaar publiek toegankelijk zijn. De Archiefwet van 1955 interpreteerde men fou tief door de last van het bewaren van alle archie ven van rijk, provincie, gemeenten, Openbare Centra Maatschappelijk Werk en anderen poten tieel op de schouders van het Rijksarchief te leg gen. Men wil nu in de nieuwe wet tot een betere taakverdeling komen door de bewaring van ar chieven van centrale en provinciale besturen aan het Rijksarchief op te dragen, en de gemeenten af zonderlijk of samen in te laten staan voor de ar chieven van de lokale besturen en van de ervan af hangende diensten. Op dit ogenblik is de toe stand onredelijk. Sommige gemeentebesturen leveren grote inspanningen voor een eigen ge meentearchief, anderen wentelen alle lasten af op het Rijk, wat zelfs een stad als Antwerpen nu scheen te willen overwegen. Geen uitzonderingen dus in de toekomst. Hopelijk komt de verplich ting er dat alle openbare besturen hun dossiers in goede en geordende staat moeten bewaren. Dit is in een notedop de tendens die uit de in voorberei ding zijnde archiefwetgeving spreekt. Het Algemeen Rijksarchief en het Rijksarchief in de provinciën De rijksarchiefdienst is door de Archiefwet belast met drie opdrachten: het toezicht op de bewaring van het archiefpatrimonium van de Belgische overheden, de bewaring van een gedeelte van dit patrimonium en de gelegenheid geven aan de na vorsers dit te raadplegen. Laten we eerst iets vertellen over de collecties die de rijksarchiefdienst zelf bewaart. In principe zijn dat de archieven van honderd jaar oud van rechtbanken, Raad van State, rijksbesturen, pro vincies en van andere openbare overheden als ge meenten, die net als sommige private personen verenigingen en bedrijven een bewaring door het Rijksarchief hebben verkozen. Nu reeds heeft het Rijksarchief 160 km archiefbescheiden en de na tionale ministeries bewaren meer dan 300 km. Deze toestand vergt dus maatregelen. De oudste originele oorkonde dateert uit 819. Rijksarchief te Bergen. Vele rijksarchieven zijn gehuisvest in gebouwen die niet speciaal voor de funktie van een archiefdienst zijn opgericht en die met veel kosten aangepast werden aan hun taken Om alle taken te volbrengen is een aantal gebou wen beschikbaar. De hoofdgebouwen van het Al gemeen Rijksarchief in het centrum van Brussel dateren uit de jaren 1960-1980. Door de wet van 5 brumaire jaarv (26 oktober 1796) werd tot de op richting van archiefbewaarplaatsen in de hoofd stad van elk departement besloten. Toch zou het de hele negentiende eeuw duren om tot de realisa tie te komen van rijksarchiefdiensten in alle pro vinciehoofdplaatsen (Luik 1802, Bergen 1819, Gent 1829, Brugge 1834, Namen 1849, Aarlen 1851, Hasselt 1869, Antwerpen 1896) en daarnaast in Doornik (1834-1895). Het Belgische Rijksarchief bleef een zeer gecentraliseerde archiefdienst. Voor de bewaring van de enorme hoeveelheid archief bescheiden werden hulparchiefbewaarplaatsen opgericht. Zo kwamen er in 1964 vier arrondisse- mentele depots (Hoei, Kortrijk, Doornik, Ronse). Voor Vlaanderen is er een nieuw depot gekomen op het terrein van een vroegere kazerne te Beveren (1964) en voor Wallonië te Saint-Hubert (i960). Ook in de stad Leuven (1987) werd tot de oprich ting van een rijksarchief besloten in een universi tair gebouw, alsmede in Eupen (Staatsarchiv voor duitstalig gebied 1988). Leuven en Eupen zijn wet telijk opgericht, maar voor Beveren en Saint-Hu- bert bestaat geen oprichtingsbesluit. Heel wat rijksarchieven zijn ondertussen nog gehuisvest in gebouwen die niet speciaal voor de functie van een archiefdienst zijn opgericht. Het meest recente gebouw is dat van Luik. Voor ande re depots bestaan bouwprogramma's. Voor de dienst aan het publiek spelen de vigerende wetten en reglementen, alsmede de materiële toestand van de documenten een rol. Voor een aantal bron nen zoals parochieregisters en notarisprotocollen bestaan vervangingskopies. Er wordt een schade- inventariserend onderzoek ondernomen. Overzicht van archiefbewaar plaatsen Nationale Instellingen Ancien Regime 17 provincies, vervolgensZuidelijke Nederlanden Brussel Prinsbisdom Luik Luik Centrale Instellingen (voornaamste vorstendom men) Hertogdom Brabant Brussel Graafschap Vlaanderen Gent Hertogdom Luxemburg (gedeeltelijk) Aarlen Graafschap Namen Namen Graafschap Henegouwen Bergen Doornik en Doornikse Doornik Hedendaagse periode Nationale openbare overheden (ministeries. Raad van State, Rekenhof, Parlement, overheidsinstel lingen, enz.) Brussel Provinciale besturen In de Rijksarchieven geves tigd in de hoofdplaats van hun provincie (een ge deelte van het archief van het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen wordt voorlopig bewaard te Beveren). Gewestelijke en lokale instellingen en bestu- Ancien Regime en Hedendaagse periode (bijv. schepenbanken, gemeentebesturen, O.C.M.W., kerkfabrieken, notariaten) provincie Brabant Brussel Rechtbanken en Rijksbesturen gevestigd in het arr. Leuven (Hedendaagse periode) Beveren Voor de vier Vlaamse provincies Rechtbanken en Rijksbesturen uit deze vier provincies (Hedendaagse Periode) Beveren Provincie West-Vlaanderen Bestuurlijk arr. Kort rijk en Tielt Kasselrijen-Kortrijk- Oudenaarde) Kortrijk Andere arrondissementen Brugge Provincie Oost-Vlaanderen Gerechtelijk arr.Den- dermonde Beveren Gerechtelijk arr. Oudenaarde Ronse Gerechtelijk arr. Gent Gent Provincie Antwerpen Antwerpen Provincie Limburg Hasselt Alle Waalse Provincies Saint-Hubert Van alle archiefbewaarplaatsen in de vier Waalse provincies, met uitzondering van Aarlen, worden bestanden bewaard in Saint-Hubert; deze van het ressort Luik zullen dit jaar teruggebracht worden naar Luik. Provincie Luik (behalve gerechtelijke arr. Eupen) Gerecht arr. Hoei Hoei Andere gerecht, arr. Luik Provincie Namen Namen Provincie Luxemburg Gerechtelijk arr. Aarlen en Neufchateau (behalve kanton Saint Hubert) Aarlen Gerecht, arr. Marche en kanton Saint-Hubert Saint Hubert Provincie Henegouwen Gerecht, arr. Doornik Doornik Andere gerechten arr. Bergen Gerechtelijk arr. Eupen Eupen [331]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 26