van de dictatuur van het echtpaar Ceaucescu steeds duidelijker aan het licht. Na een bloedige revolutie verdween 'het genie der Karpathen' van het toneel. De huidige toestand kan nog het best worden omschreven als een overgangsperiode: de commu nisten hebben nog veel macht, maar deze is tanen de en de oppositie wint steeds meer terrein. De economische toestand verslechtert ondertussen met de dag. De organisatie van het archief wezen Het is mij niet duidelijk geworden uit welke tijd de oudste archiefdiensten stammen. De eerste Roemeense archiefwet van 1925 bepaalde dat er een in Boekarest gevestigde staatsarchiefdienst moest komen met daaronder in eerste instantie vier regionale directies. De directie Craiova werd in 1931 opgericht2. De archiefwet werd meerdere malen gewijzigd en aangevuld met diverse decre ten. Thans is er een staatsarchiefdienst ('Directia Generala a Archivelor Statului') met een hoofd vestiging in Boekarest die wordt geleid door een directeur-generaal. In de hoofdsteden van de ruim veertig provincies bevinden zich dépendances, waar in principe alle archieven van lokale en regio nale instellingen terecht behoren te komen. Sinds 1951 valt de staatsarchiefdienst onder het ministerie van Binnenlandse Zaken. Er werd mij verteld dat dit het voordeel heeft dat men gemak kelijker geldmiddelen krijgt toegewezen dan wan neer men onder een zwak ministerie als dat van Cultuur zou staan. Het betekent echter ook dat het archiefwezen gemakkelijker kan worden ge controleerd door de (geheime) politie. In Craiova is het archief gehuisvest in hetzelfde gebouw als waarin de politie een onderkomen heeft. Wettelijke voorschriften De archiefwet van 1925 schreef voor dat alle be stuurlijke, rechterlijke, militaire en zelfs kerke lijke autoriteiten hun documenten die ouder waren dan dertig jaar moesten overbrengen naar de staatsarchiefdienst. Deze termijn geldt nog steeds. In het communistisch systeem, zoals dat in Roemenië vorm heeft gekregen, was alles van de staat. Er waren geen particuliere bedrijven en ook de landbouw was geheel een staatsaangelegen- heid. Dit houdt in dat er geen onderscheid wordt gemaakt tussen overheids- en particuliere archie ven. Er bestaan door de minister van Binnenland se Zaken vastgestelde lijsten van stukken, inge deeld per categorie, die moeten worden bewaard. Zonder toestemming van de archivaris, zo stelde Ion Zarzara met nadruk, mogen geen stukken worden vernietigd. Diezelfde dag had ik ook nog een gesprek met een geschiedenisleraar. Wegens zijn oppositionele houding, die onder meer bleek uit het feit dat de staatsiefoto van de grote leider in zijn leslokaal ontbrak, was hij veroordeeld. De straf was ontslag en verbanning naar een archiefdepot. De jaren die hij daar doorbracht, besteedde hij goed door zeer veel, niet voor iedereen toegankelijke, documen ten over de communistische machtsovername te bestuderen. Volgens hem hebben de communis ten met opzet veel stukken vernietigd die hande len over hun betrekkingen tot de Sovjet-Unie Aard van het bestand Een in 1981 verschenen overzicht van alle in het depot te Craiova berustende archieven en verza melingen geeft een goed beeld van het bestand van het staatsarchief in Craiova3. De provincie Dolj, waarvan Craiova de hoofdstad is, behoort met zijn 800 000 inwoners verspreid over vijf ste den en bijna honderd gemeenten tot een van de grootste provincies van Roemenië. De oppervlak te van Dolj is ongeveer anderhalf maal die van Noord-Brabant. De omvang van het bestand in Craiova is onge veer zeven kilometer. Bijna alle bestanden waren in 1981 geïnventariseerd. Een opmerkelijk gegeven is dat de fotoverzameling toen nog niet ontsloten was. Men onderscheidt 'fonduri' en 'colectie', wel ke begrippen min of meer gelijk te stellen zijn aan onze termen 'archief' en 'collectie'. Persoons- [324] en familiearchieven vallen ook onder de 'colec tie'. Het oudste stuk dateert van 1469; in totaal zijn er ongeveer honderd charters. Deze worden zorg vuldig gekoesterd en zijn meestal in het Kerksla- visch geschreven. De twee exemplaren die mij ge toond werden waren zorgvuldig gerestaureerd. In Wallachije is veel verloren gegaan door de steeds terugkerende oorlogen met de Turken. In Trans- sylvanië gaan de archieven verder terug, tot wel in de twaalfde eeuw. Op een enkel familiearchief na zijn bijna alle stukken dus van na 1830. In dat jaar startte de modernisering van Roemenië. De groep overheidsarchieven is de omvangrijk ste. Het archief van de stad Craiova, dat 16835 nummers telt, vangt in 1831 aan, evenals dat van de prefect dat een lengte heeft van 840 meter. Ook de archieven van rechtbanken gaan niet verder terug dan het jaar 1830. De belangrijkste zijn de archieven van de rechtbank en het hof van ap pel met een omvang van respectievelijk 150 en 412 meter. De dorpsarchieven, een lange rij, zijn meestal zeer klein (zelden meer dan 100 num mers) en vangen doorgaans pas in de twintigste eeuw aan. De late komst van de industrialisatie in dit deel van Roemenië - pas onder het communistisch be wind werden in en rond Craiova grote fabrieken opgericht - weerspiegelt zich in het ontbreken van archieven van industriële bedrijven. In de groep economische archieven valt het oog op de Kamer van Koophandel en Industrie (vanaf 1884), de bos- inspectie (vanaf 1872) en de landbouwkamer (van af 1920). Archieven van bank- en kredietinstellin gen zijn er nauwelijks. In de sector cultuur viel mijn oog nog op het archief van het Nationaal Theater van Craiova, dat in i860 gesticht werd. De sectoren onderwijs en volksgezondheid zijn eveneens goed vertegenwoordigd. Onder de familiearchieven valt het archief van generaal Gheorghe Magheru op, dat veel gegevens bevat over de onafhankelijkheidsstrijd in de ne gentiende eeuw. Het overzicht sluit af met de 'co lectie', waaronder ook de registers van de burger lijke stand en een uit 12 597 nummers bestaande verzameling documenten. Bijzonder is een verzameling van in het Ara bisch en Turks geschreven handschriften uit de periode 1400-1800, die tot de oudste islamitische documenten behoren die er in het land te vinden zijn. De gebruikers De studiezaal biedt plaats aan ongeveer vijftien bezoekers. De gebruikers zijn vooral mensen met een om de woorden van Ion Zarzara aan te halen, 'passion for history', zoals studenten, leraren en vorsers. Genealogen zijn er maar weinig. Sinds de aanvaarding van de nieuwe landwet, die het mogelijk maakt dat vroegere grondeigenaren een beperkt deel van hun bezit terug kunnen krij gen, komen er veel mensen die op zoek zijn naar oude eigendomsbewijzen. Dit kost veel extra werk. Op de bovenverdieping was een tentoonstel ling ingericht die een goed overzicht gaf van de Roemeense geschiedenis vanaf het oude Dacië tot heden. De beheerder verontschuldigde zich dat de communistische periode nog niet was vervangen. Her en der waren panelen verwijderd. Ik kreeg te horen, dat hier citaten van Ceaucescu hadden ge hangen, die zoals overal daags na het uitbreken van de opstand waren verwijderd. Microfilms worden ook gebruikt ten einde slij tage aan de stukken te voorkomen. De archivarissen De archivarissen zijn meestal academisch ge vormd. De meeste hebben geschiedenis gestu deerd, verder zijn er ook filosofen, filologen en en kele juristen. De archivaris moet zijn werktijd verdelen tus sen ontsluiten, publiceren en het helpen van be zoekers. Zij publiceren, zoals ik kon constate ren, ook historische studies. Daarnaast worden exposities gehouden, toespraken verzorgd en is men geregeld te horen op de lokale radio. Deze was, als zijnde overbodig, op bevel van Ceaucescu opgeheven, maar is na de revolutie weer opge richt. Het voorgaande geeft slechts een oppervlakkige [325]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 23