Wij werden in Craiova zeer gastvrij ontvangen, iets wat nog meer reliëf krijgt wanneer men be denkt, dat de economische toestand penibel is. Ik maakte deel uit van de delegatie. Hoewel dit on derdeel niet was gepland, bleek het toch mogelijk een bezoek te brengen aan het provinciale depot van de Roemeense Rijksarchiefdienst. Ook hier was de ontvangst hartelijk; de beheerder, Ion Zar- zara, stond meteen voor mij klaar. Oosteuropese archiefdiensten zijn, anders dan die van de EEG, tot nu toe in het Archievenblad amper aan bod gekomen. Zeker nu het IJzeren Gordijn niet meer bestaat, is er alle reden om in dit opzicht een andere koers in te slaan. Een korte uiteenzetting over de Roemeense geschiedenis is voor een goed begrip van de toestand van het ar chiefwezen op zijn plaats'. Vreemde heersers De moderne staat Roemenië is in het midden van de negentiende eeuw in betrekkelijk korte tijd ontstaan. Voorlopers waren de vorstendommen Wallachije en Moldavië die in de veertiende eeuw ontstonden door de samenvoeging van kleinere politieke eenheden (zie kaart). Deze gebieden werden bewoond door boeren en schaapherders die afstamden van de geromaniseerde bevolking die na het vertrek van de Romeinse legioenen (cir ca 275 na Chr.) in de Balkan was blijven wonen. De dialecten die zij spraken, ontwikkelden zich later tot het Roemeens. Anders dan de Hongaren waren de Roemenen orthodox. Alle officiële stuk ken werden in het Kerkslavisch met cyrillische let ters geschreven. Rond 1675 schakelde de ortho doxe kerk van het Kerkslavisch over op de taal van het volk, het Roemeens, dat echter nog wel met cyrillische letters geschreven werd. Transsylvanië, door de Duitsers Siebenburgen genaamd, maakte vanaf circa 1000 deel uit van het Hongaarse Rijk, maar had daarbinnen een auto nome positie. Aan het eind van de Middeleeuwen bestond de meerderheid van de bevolking hier uit Roemenen. Deze drie landstreken kregen echter niet de kans uit te groeien tot volwaardige staten, omdat zij vanaf circa 1400 (Wallachije) respectievelijk circa 1540 (Moldavië en Transsylvanië) werden ge degradeerd tot vazalstaten van het Turkse Rijk. In economisch opzicht was dit nadelig, alleen Trans sylvanië beleefde in de zeventiende eeuw nog een periode van bloei. De Turkse invloed was hier wel minder groot dan in de rest van de Balkan. De drie uit de Middeleeuwen stammende vor stendommen die samen met de strook langs de Zwar te Zee het moderne Roemenië vormen. Uit: Dittrich en Van Goudoever, 16 Politieke situatie in 1856. Uit: Dittrich en Van Goudoever, 25 [322] Streven naar een nationale staat Vanaf het midden van de achttiende eeuw ver breidde zich ook in dit deel van Europa het ideeëngoed van de Verlichting. Mer name de con tacten met Frankrijk waren belangrijk. De in de Balkan levende volkeren waaronder ook de Roe menen gingen streven naar een eigen staat. Het nieuwe Roemenië zou moeten gaan bestaan uit Wallachije, Moldavië en Transsylvanië. Dit plan dreigde echter verijdeld te worden door de expan siedrang van de Habsburgers en de Russen. De Habsburgers hadden aan het einde van de zeven tiende eeuw Hongarije en Transsylvanië op de Turken heroverd, de Russen drongen vanaf circa 1775 voortdurend verder naar het westen en zui den op. Het Turkse rijk was door innerlijke zwak heid steeds minder in staat hieraan weerstand te bieden. De vorstendommen Moldavië en Walla chije kwamen geheel onder Russische invloed te staan. Van de tsaar kregen zij kort na 1829 een soort grondwet, het 'organiek reglement'. Vanaf die tijd werd begonnen met de opbouw van een modern staatsapparaat. Westeuropese interventie De grote mogendheden, Engeland en Frankrijk, en ook Oostenrijk zagen dit Russisch expansio nisme met lede ogen aan. Zij maakten van een nieuw Russisch offensief gebruik door militair tussenbeide te komen. Tijdens de Krimoorlog (1854-1856) werd Rusland verslagen. Bij de Vrede van Parijs werd afgesproken dat de beide Roe meense vorstendommen weliswaar onder Turkse soevereiniteit zouden blijven staan, maar dat zij nagenoeg zelfstandig werden. De grote mogend heden stonden garant voor deze situatie, waarvan de Roemeense politici handig gebruik maakten door aan te sturen op een personele unie tussen de beide vorstendommen. Hoewel de grote mogend heden dat niet direct bedoeld hadden, werd deze unie in 1859 een feit. Een nieuwe Turks-Russische oorlog vormde de aanleiding nog een stap verder te gaan: in 1877 riep de regering in Boekarest de onafhankelijkheid uit. Ondertussen werd in een hoog tempo een modern staatsapparaat opge bouwd en nam de Westerse invloed, ook in cultu reel opzicht, steeds meer toe. De eerste vorst van het nieuwe Roemenië, Alexandra Ion Cuza (1.859- 1866), verving onder meer het cyrillische door het Latijnse alfabet. Het verdwijnen van de Turkse overheersing maakte de weg vrij voor economi sche ontwikkeling. De export van granen en aard olie schiep een nieuwe, overigens kleine, klasse van puissant rijke burgers. Boekarest groeide uit tot een uiterlijk fraaie stad. Recente geschiedenis De ineenstorting van de Dubbelmonarchie maak te het mogelijk dat het in grote meerderheid door Roemenen bewoonde Transsylvanië zich eind 1918 aansloot bij het Roemeense koninkrijk. Een der gelijke situatie deed zich voor in Rusland, waar de Roemenen in Russisch Moldavië, ook wel Bess- arabië genaamd, zichzelf onafhankelijk verklaar den, waarna aansluiting bij 'Groot Roemenië' volgde. Hoewel in naam een constitutionele mo narchie, werd veelvuldig de hand gelicht met de beginselen van de parlementaire democratie. Tij dens de Tweede Wereldoorlog vochten Roemeen se legers samen met de Duitsers tegen de Sovjet- Unie. Doel was de herovering van het in 1940 on der dwang afgestane Moldavië. De krijgskansen keerden echter spoedig. Toen het Russische Rode Leger in 1944 op her punt stond het land binnen te vallen, koos Roemenië na een door de jonge ko ning Michaël gepleegde staatsgreep de kant van de Geallieerden. Dit betekende echter ook gedwon gen samenwerking met het Rode Leger. In het kielzog van de Russische soldaten kwamen de Roemeense communisten die tijdens een jaren lang verblijf in Moskou grondig waren getraind in de kneepjes van het stalinisme. Na het einde van de oorlog nam de Russische en daarmee de invloed van het oorspronkelijk handjevol communisten snel toe. Eind 1947 was de communistische heerschappij stevig gevestigd. Onder leiding van N. Ceaucjescu werd in Roe menië een variant op het communisme ontwik keld, die gekenmerkt werd door een vermenging van overspannen nationalisme en stalinisme. Van af de jaren zeventig traden de kwalijke gevolgen [323]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 22