wmm e studiezaal aan de Gravenstraat nr 27 kunnen in feite slechts kranten en Staatsbladen worden ge raadpleegd. Daarnaast kent de dienst nog een viertal hulp depots, genoemd naar de straat waaraan ze liggen: Doekhieweg, Duisburglaan, Kleine Saramacca- straat en de kelder van het ministerie van Buiten landse Zaken eveneens aan de Gravenstraat. Apart beschikt de dienst nog over een binderij. Het is de bedoeling dat de twee eerste depots in 1991 zijn ontruimd en de inhoud naar de Doekhie weg wordt overgebracht. Dit laatste is een voor malig kindertehuis, wat als voordeel heeft dat het uit steen is opgetrokken. Het depot aan de Doekhieweg is in 1981 in het leven geroepen als het nieuwe Staatsarchief, een nieuwe benaming die niet meer aan de koloniale tijden zou moeten herinneren. In dit enige stenen gebouw worden nu zo goed en zo kwaad als moge lijk de archieven gecentraliseerd. Het betekent in de praktijk dat bij gebrek aan archiefstellingen fondsgewijs de archieven in de hoeken van de ka mers worden opgestapeld. Aangezien het niet mogelijk zal zijn om alle ar chieven uit de hulpdepots aan de Doekhieweg on der te brengen en dit gebouw au fond ook onge schikt is als archiefruimte, zal de grootste aan dacht gericht moeten worden op het tot stand brengen van een echte archiefbewaarplaats. Op korte termijn zou het geplande nieuwe archiefde pot en -kantoor in gebruik moeten worden geno men. In de jaren zeventig bestonden daarvoor reeds ideeën, in 1984 werden de eerste tekeningen gemaakt en eind 1990 waren de piketpaaltjes ge slagen aan het terrein aan de Verlengde Coppena- mestraat. Maar dat hoeft in de Surinaamse ver houdingen nog allerminst te betekenen dat het gebouw ook op korte termijn zal worden opgele verd. Tenslotte, om als Landsarchiefdienst een goede af spiegeling van de Surinaamse samenleving in haar depots te krijgen, zal de dienst zich ook actief moeten opstellen ten aanzien van de acquisitie van particuliere archieven. Momenteel heeft de dienst nog geen enkel particulier archief in be heer. De ministerie-archieven De archiefbeheerssituatie bij de overheid, de mi nisteries, diensten en districtsbesturen, is wisse lend. Terwijl er op enkele ministeries gestructu reerd en verzorgd werk wordt afgeleverd, bestaan er daarentegen bij een meerderheid van de instel lingen binnen het overheidsapparaat grote proble men. De redenen daarvoor zijn als volgt: men be schikt over onvoldoende gekwalificeerd personeel, de kantoren en 'archiefdepots' zijn veelal inade quaat en soms volstrekt ongeschikt om werkzaam heden uit te voeren en materiaal op te slaan, er is een groot gebrek aan materiaal om het archiefbe heer te kunnen uitvoeren en de regelgeving is niet eenduidig. Doordat er structureel te weinig aan dacht is voor de archieven kunnen slechte situaties blijven voortbestaan. Het betekent ook dat er aan de semistatische archieven geen aandacht wordt geschonken. Automatisering De automatisering heeft zijn intrede binnen de Surinaamse overheidsarchivering nog niet of nau welijks gedaan. Afgezien van een enkele losse p c is de automatisering van de persoonsregistratie van het Centraal Bureau voor Burgerzaken het enige lopende administratieve automatiseringsproject. Voor de meeste administraties zal, gezien de omvang, een automatisering van de inschrijvings- en rappelleringsmethoden voorlopig helemaal niet nodig zijn. Mocht in de toekomst voor ar chiefbeheer automatisering worden overwogen, dan zal een en ander door het ministerie van Bin nenlandse Zaken planmatig en goed gecoördi neerd moeten worden opgezet. De Rekenkamer van Suriname heeft in haar verslag over 1989 nog eens nadrukkelijk gewaar schuwd tegen automatisering om de automa tisering en tegen het feit dat automatisering 'veel al plaatsvindt zonder een duidelijk plan en in een zeker isolement, waarbij elke dienst op ge brekkige wijze voor zich zelf probeert uit te maken wat het beste is.'1? De Kamer vervolgt met enkele schrijnende voorbeelden. Ook zullen goede afspraken gemaakt moeten worden voor [216] A De Gravenstraat, een van de hoofdstraten van Paramaribo, met het voormalige ministerie van Al gemene Zaken (zolder met archief in ip8p verbrand) en links daarvan het ministerie van Buitenlandse Zaken met in de kelder een 'dependance' van het Landsarchief. Het Onafhankelijkheidsplein met van links naar rechts het Hof van Justitie, het ministerie van Financiën en het ministerie van Binnenlandse Za-

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 23