'Voorzitter Woelderink stelde op een ledenver gadering van de van in Haarlem voor om Forms- ma erelid te maken. Hij vertelde me dat voor de vergadering, waarop ik zei: "Dan mag je ook wel eens aan Panhuysen denken". Panhuysen was op die vergadering en was inderdaad een beetje aan geslagen. Maar Formsma had toen net de herziene handleiding geschreven. Een jaar later werd Pan huysen ook erelid. Ik heb een vermoeden waaraan ik mijn erelid maatschap te danken heb: de terminologie-kwes tie. De eerste terminologie uit de jaren 50 was gemaakt door Hardenberg, Van der Gouw, Pan huysen en mij. Driekwart kwam uit de koker van Van der Gouw, hoor.' In 1977 riep het bestuur een nieuwe commissie in het leven ter aanvulling en wellicht herziening van de archiefterminologie. Van der Gouw, Panhuysen en Van Hoboken (Hardenberg was overleden) waren daarover niet geraadpleegd.' Na twee jaren kwam een eerste concept van het Lexicon gereed, een lijst van 114 termen met toelichting, waarvan 65 geheel of ge deeltelijk uit de Nederlandse Archiefterminologie waren overgenomen. 'Plat plagiaat was het. We hebben Schimmelpenninck van der Oije, die toen voorzitter was, een brief geschreven. Toen we daarop een onbevredigend antwoord kregen, heb ik Schimmelpenninck van der Oije opgebeld, hem te verstaan gegeven dat we diep gegriefd wa ren en hem in bedekte termen gewaarschuwd voor een dreigend conflict: Van der Gouw wilde het bestuur met genoegen een kort geding aan doen. Hij heeft de Vereniging van Archivarissen zijn soms felle kritiek nooit bespaard en had al lang zijn lidmaatschap opgezegd. Dat telefoontje van mij heeft toen kennelijk indruk gemaakt, want het bestuur is bijgedraaid, heeft ons een keu rige excuusbrief geschreven en toen konden we om de tafel gaan zitten. Na twee en een half jaar kwam de commissie archiefterminologie tenslotte aan al onze eisen tegemoet en werd de vrede gete kend. Intussen had Schimmelpenninck op de jaarvergadering in februari 1981 voorgesteld om mij erelid te maken, tot mijn volkomen verras sing.' ...De vlag op het dak van het nieuwe depot, juli 1962 Het gemeentearchief Het Amsterdamse gemeentearchief was Van Ho- bokens zin van het leven. Vanaf de jaren dertig had hij er immers gewerkt. Het was een tijd van 'versukkeling'. 'Een ambtenaar van het stadhuis, die bij mij op cursus was en die ik vertelde dat ik volontair op het archief was, zei: "Op het gemeen tearchief? Voeren ze daar wel wat uit?" Ik dacht: wordt er zo op het stadhuis over ons gepraat?' Me vrouw Van Hoboken vult aan dat het archief toen beschouwd werd als de vuilnisbak voor de mensen die geen werk hadden: 'Als ze op het stadhuis ie mand kwijt wilden, dan kon hij wel naar het ar chief.' 'De Bussy heeft daar een eind aan gemaakt, [6] want hij accepteerde alleen maar gediplomeerd personeel. Het bezwaar was dan wel dat je min derwaardig werk moest doen.' Van Hobokens archivariaat heeft voor een be langrijk deel in het teken gestaan van de nieuw bouw voor het Amsterdamse gemeentearchief. Het in het oude gemeentehuis van Nieuwer-Am- stel gevestigde archief was ten enen male onge schikt. 'De Bussy had aan die verbouwing nooit iets gedaan. Oldewelt had dat wel door en zei later: "Hij zag er als een berg tegenop." Toen Oldewelt archivaris werd, ging er een andere wind waaien.' In het personeelsblad Lias van het Amsterdam se gemeentearchief heeft Van Hoboken in diverse afleveringen de bouwgeschiedenis van dat archief verhaald. De serie 'Het verdeelde archief' geeft de langdurige strijd voor een fatsoenlijke en efficiënte behuizing weer.4 Die strijd met zijn politieke voet angels en klemmen was grotendeels uitgevochten door Oldewelt en eindigde op 28 november 1973, toen het deels gerestaureerde en deels nieuw ge bouwde complex aan de Amsteldijk officieel door minister Van Doorn van crm werd geopend. Receptie bij de officiële opening van de nieuw bouw, 19/3. Van links naar rechts Van Hoboken, mr G. van Hall, minister van crm mr H. Wl van Doorn en prof mrj. Th. de Smidt [7]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 4