Ruim twee maanden later, op zaterdag 17 november, werd in Bedum een studiemorgen gehouden, waar op de vraag centraal stond: op welke wijze kan de ar chieven van gemeenten en waterschappen in Gro ningen een zinvol bestaan worden gegeven? Er wer den inleidingen gehouden over de functie van deze archieven voor de gebruikers, over de mogelijkhe den voor een beter beheer en over praktijkvoorbeel den hiervan. Deze bijeenkomst werd georganiseerd door het Rijksarchief in Groningen, het Gemeente archief Groningen en de Provinciale Archiefinspec tie. Zij maakte onderdeel uit van de jaarlijkse Dag der Groninger geschiedenis. Drs J. Dijkstra, provinciaal archiefinspecteur in Groningen, vat de resultaten van de twee symposia samen.* Het belang van verbetering van de archiefzorg Tijdens de bijeenkomst in Bedum sprak de hoog leraar sociaal-economische geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen prof. dr P. Kooij over de waarde van de gemeentelijke archieven in Gro ningen voor zijn onderzoekingen en het belang van een goede zorg voor deze archieven. Goed ver zorgde archieven zijn van groot belang voor histo risch onderzoek. Onder invloed van actuele om standigheden worden steeds nieuwe vragen aan het verleden gesteld, die onder meer door ar chiefonderzoek kunnen worden opgelost. Voor regionale geschiedenis is zeer veel belangstelling. Bij de gemeenten is het historisch besef en de ken nis van de inhoud van de archieven klein. Het is juist de archivaris die antwoord kan geven op vra gen naar het verleden door ambtenaren en geïnte resseerden in regionale geschiedenis. De gemeenten in Groningen blijken onvol doende toegerust te zijn voor medewerking aan het archiefonderzoek dat door Kooij en zijn me dewerkers wordt uitgevoerd. Het personeel heeft te weinig tijd en kennis en de plaatsruimte is on voldoende. Hij benadrukte de waarde van cen traal archiefbeheer en het aanstellen van deskun dig personeel. Dit lijkt kostbaar, maar is het niet bij vergelijking met de kosten van slecht verzorgde archieven. In Leeuwarden benadrukte drs R. van der Vlis dat het plaatselijk archiefbeheer geprofessionali seerd moet worden. De huidige situatie is onvol doende. Wanneer gemeenten betere faciliteiten voor archiefonderzoek bieden, blijken de bezoe kersaantallen te stijgen. Ook hij wees er op dat veel kosten van slechte archiefzorg niet zichtbaar worden gemaakt. De rol van het provinciale bestuur De Groninger gedeputeerde dr G.J. van Helden gaf in Bedum zijn visie op verbeteringsmogelijk heden voor gemeente- en waterschapsarchieven. Archiefzorg scoort politiek niet, zodat er eerder op bezuinigd wordt. Dit gold ook voor de provincie Groningen, maar hierin is verandering gekomen. De provincie heeft de afgelopen jaren achterstan den bij selectie en toegankelijk maken van haar ar chieven weggewerkt en zal dit blijven doen. Deze activiteiten zijn verdedigd als bestaand beleid, dat ten onrechte niet is uitgevoerd. Door nu te inves teren in goed archiefbeheer wordt verlies aan in formatie voorkomen en zijn op termijn niet nog duurdere inhaaloperaties nodig. De gedeputeerde riep de gemeenten op ook de komende tijd inhaal operaties uit te voeren, gericht op het wegwerken van achterstanden bij selectie van vernietigbare stukken en het goed toegankelijk maken van de te bewaren stukken. Hij wees er op dat de Centrale Archief Selectiedienst hierbij kan worden inge schakeld en dat door gebruik te maken van banen pools de kosten kunnen worden gedrukt. Daar naast riep hij de gemeenten op de krachten te bundelen om tot een structureel goed beheer van archieven te komen. De provincie is bereid hierbij zich in te zetten. De Friese gedeputeerde voor onder meer het ar- chieftoezicht, mevrouw drs J. Liemburg, bevestig de dat haar provinciaal bestuur voorstander is van streekarchivariaten. Het bestuur wil hiervoor financiële bijdragen geven. Zonder actieve steun van de gemeenten komen de streekarchivariaten echter niet van de grond. Zij onderstreepte bij de gemeenten het belang van deze diensten. De pro blematiek moet hoger op de agenda komen. Mochten de streekarchivariaten niet van de grond [24] komen, dan moet het oprichten van een provin ciaal facilitair bedrijf voor archieven worden over wogen, vergelijkbaar met de Centrale Biblio theekdienst. Streekarchieven en streekarchivariaten Tijdens de Friese studiedag gaf de rijksarchivaris in Noord-Brabant mr M. W. van Boven een over zicht van de ontwikkeling van de gemeentelijke archiefzorg in zijn provincie. Hij reconstrueerde een aantal gunstige factoren bij het ontstaan van de huidige streekarchivariaten en streekarchieven. In de eerste plaats de initiatieven van zijn voor ganger mr J.RW.A. Smit, die vanaf 1914 tot 1949 het gemeentelijke archiefbeheer zeer stimuleerde. Hij zette onder meer het gemeentearchief in Bre da op en haalde gemeentebesturen over archivaris sen in deeltijd aan te nemen. De provincie onder steunde de initiatieven zeer en bevorderde de in tergemeentelijke samenwerking tot het aanstellen van archivarissen. Het succes van de intergemeen telijke archiefdiensten is verder vooral ook te dan ken geweest aan de grote populariteit van de plaat selijke heemkundeverenigingen, die het lokaal historisch onderzoek stimuleerden en veel invloed hadden in de plaatselijke politiek. De ervaringen met de eerste streekarchivariaten waren gunstig en de burgemeesters verbreidden dit. Tenslotte hielp het aanstellen van streekregistratoren vele aarze lende gemeenten over de streep. Dergelijke mede werkers hadden namelijk direct administratief nut en dit overtuigde vele gemeentesecretarissen en hoofden algemene zaken, die minder waarde hechtten aan het culturele belang van goede ar chiefzorg. Als hindernis noemde de rijksarchivaris het financiële aspect. Een rendabel streekarchief vraagt een gebied met circa too.000 inwoners en een bijdrage van circa 2,50 per inwoner. Ook ge ven gemeenten vaak hun archieven niet graag uit handen, waardoor minder snel het rendement van efficiënt centraal beheer kan worden behaald. De voorkeur geniet de oprichting van centrale ar chiefdiensten boven de rondreizende archivaris vanwege de grotere doelmatigheid. De aanslui ting van kleinere gemeenten bij een grote, zoals in Eindhoven, wordt weinig nagevolgd. De spreker constateerde dat de streek- en ge meentearchivarissen het archiefgebruik stimule ren en dat dit ook een positieve weerslag heeft op de belangstelling voor het Rijksarchief. Deze stijgt ieder jaar. Door de goede lokale archiefzorg kan het Rijksarchief zich in de toekomst beter concen treren op het leveren van hoogwaardige produk- ten, zoals het ontsluiten van archieven van provin ciaal en nationaal belang. Een nadeel is dat door het overdragen van bronnen van het Rijksarchief aan gemeenten de onderzoekers archieven niet meer bijeen vinden en meer moeten reizen. De oud-gemeentesecretaris van Opsterland en voorzitter van de werkgroep streekarchivariaten in Friesland J. H. Duursma gaf een overzicht van de doelstelling en activiteiten van deze werkgroep. De groep, die bestaat uit vier gemeentesecretaris sen, een waterschapssecretaris en de provinciale archiefinspecteur, is tot de conclusie gekomen dat er in Friesland moet worden gestreefd naar drie streekarchivariaten. Men streeft niet naar de instelling van streekarchieven. De totale kosten worden op ƒ2,20 per inwoner geschat, wanneer alle waterschappen meedoen op 1,95 per inwo ner. Dit voornemen is in een plan uitgewerkt en ruim anderhalfjaar door betrokkenen besproken. Het resultaat is dat slechts weinig gemeenten posi tief de plannen steunen. Momenteel probeert de werkgroep het Streekarchivariaat Noord-Oost Friesland een bredere basis te geven. Tijdens de Groninger studiedag gaf de secrataris van de Regioraad Noord-Groningen enige bijzon derheden over het plan in Warffum een streekar chief te stichten. De Regioraad zal als bestuurlijke paraplu gaan dienen. Gelet op de kosten wordt voorlopig uitgegaan van een zeer bescheiden start voorziening, die op termijn moet uitgroeien. Doel is een kwaliteitsverbetering die door een gezamen lijke aanpak geen hogere kosten met zich mee brengt dan wanneer iedere gemeente afzonderlijk de taken zou uitvoeren. De provinciale archiefinspecteur in Noord- Holland dr A. J. Kölker gaf in Bedum een verslag van zijn ervaringen met het opzetten van lokale [25]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 13