ten gekraakt worden. Wat te denken van de afscheiding van 1834 die dank zij de dissertatie van C. de Gast van verleden jaar al ruime aandacht heeft ge kregen voor het Land van Heusden en Altena (waarbij overigens ongelukki gerwijs aan het archief van het Provinciaal Kerkbestuur voorbijgegaan is) en waaruit terecht dominee Hendrik Pieter Scholte, predikant van Doeveren, Gen- deren en Gansoijen, naar voren treedt als grote drijvende kracht van zijn per soonlijke vriend ds Hendrik de Cock te Ulrum, gewoonlijk als aanstichter van deze kwestie beschouwd. Daarnaast biedt het 'revolutionaire drijven van dr Abraham Kuijper, dat in de Doleantie resulteerde, de nodige vraagtekens voor het zuiden, waar toch niet voor niets ds A. van Veelo, predikant te Klundert, ten gevolge van dolerende uitspraken van de kansel te Standdaarbuiten, uit het ambt gezet werd. Bovendien geven de doopweigeringen wegens de afwij kende modaliteit van predikanten de nodige stof. Aan de hand van de propo nentenexamens ten slotte kan zonodig aanvullend materiaal verzameld wor den. De heer Korporaal heeft al een aanzet gegeven voor de bestudering van de bolsjewistische predikant van Oijen, dr J.L. Snethlage, wiens onverholen sympathie en propaganda voor de Sowjet Unie in de jaren dertig voor de her vormde kerk een doorn in het oog was. De archieven van de Provinciale Colleges van Toezicht in Noordbrabant en Limburg verschaffen veel informatie gedurende een lange reeks van jaren over het goederenbezit en -beheer op lokaal niveau, vooral in de vorm van jaarie- keningen en bewerkingen van het daarin aangetroffen cijfermateriaal. De kwan titatieve geschiedbeoefenaars zullen veel materiaal van hun gading in deze voor Noord-Brabant opvallend complete archieven aantreffen. Inventarissen van het kerkegoed en de inrichting van de kerken geven kunsthistorici het nodige voedsel. De tekeningen en bestekken ten behoeve van de bouw van kerken en pastorieën kunnen nog op verscheidene wijzen dienstbaar zijn. Tot slot dien ik hier nog melding te maken van de speciale positie die de hervormden in katholiek Brabant en Limburg innemen. Voor de hervormde minderheid bleek het vaak lastig zich staande te houden. De gemeenschappen groeiden niet of nauwelijks en traden zeker niet provocerend naar buiten. De inkomsten die aan de predikanten geboden konden worden, waren veelal scha mel. Apostaten en bekeerlingen werden angstvallig geteld: in 1840 werden 18 hervormden katholiek tegenover 6 katholieken die hervormd werden, in 1850 was de verhouding 31 tegenover 6. De pastoor van Grave weet in éen jaar tijd zelfs 11 hervormden te verschalken. Het classicaal bestuur van 's-Hertogenbosch vraagt van het Provinciaal Kerkbestuur het voorschrift dat alle namen van over lopers van de kansel afgelezen zullen worden. De mijnbouw in Limburg en de toenemende industrialisering brengen veel noorderlingen naar het zuiden, vaak hervormden of gereformeerden. Dit schept zijn eigen problematiek, die die nu eens met meer, dan weer met minder tact aangepakt wordt. Een van de kwesties is het gemengde huwelijk. De onderhavige archieven bieden veel informatie over deze onderwerpen, uiteraard van hervormde zijde. We heb ben de hoop dat met de openlegging van deze archieven voor de onderzoekers de mogelijkheid geschapen is hun wetenschappelijke nieuwsgierigheid te be vredigen en hun twijfel over bepaalde zaken te toetsen aan het bewaarde ma teriaal. Want, in tegenstelling tot de religie, kan de wetenschap slechts dank zij twijfel verder gebracht worden. Repertorium op het Nederlands Archievenblad Het Repertorium op het Nederlands Archievenblad over de jaargangen 1-93 (1892-1989) is gereed. Deze nieuwe versie van het repertorium is in hoofdzaak het oude repertorium over de jaargangen 1-77, zoals dat in 1975 verscheen, maar nu aangevuld en bijgewerkt met de jaargangen 78 tot en met 93. De be werker is drs Jan van Wandelen uit Den Haag. Zoveel mogelijk is de oude indeling gehandhaafd, maar het tijdsverloop heeft een verschuiving gebracht in de onderwerpen die in de belangstelling staan. Daardoor moest toch een aantal wijzigingen worden aangebracht, aan het re pertorium zijn indices op onderwerp en op naam toegevoegd. Dit nieuwe repertorium is niet gedrukt, maar uitsluitend op diskette verkrijg baar. Het bestuur van de van biedt leden en abonnees de gelegenheid een set diskettes te lenen en deze voor eigen gebruik te kopiëren. Het repertorium is aangemaakt in WordPerfect 4.2 (DOS 5!4 inch). Voor inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw M. M. J. B. van der Beek-Sassen. Rijksarchief in Gelderland, Markt 1, Postbus 1130, 6801 bc Arnhem, telefoon 085-420148. Van de lener wordt slechts vergoeding van de verzendkosten gevraagd. 202 203

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 50