Verenigingsnieuws 6 van de Archiefwet 1962, zijn de provinciale besturen vrij om zelf de eisen vast te stellen waaraan de door de gemeenten en waterschappen in te dienen plannen moeten voldoen. Daar deze besturen zich door de provinciale inspec teurs moeten laten adviseren, fungeren de door deze gehanteerde voorschrif ten in feite als materiële wetgeving, of zo men wil, pseudo-wetgeving. De wijze waarop de voorschriften worden gehanteerd, verschilt ook per pro vincie, en zelfs is er nog een enkele provincie waar men de uit 1975 daterende 'regelen' hanteert, zij het eveneens in een wat aangepaste versie.5 De hier besproken editie-1989 van het uittreksel van het Rapport van de Commissie Regeling Archiefruimten uit 1982 is dus de huidige 'materiële wetgeving'. De relatie met de nog bij wvc berustende concept-AmvB is slechts dat de technische eisen uit 1982 in de Memorie van Toelichting daarbij expliciet wor den genoemd als materiële en technische invulling van het in algemene termen geformuleerde ontwerp. Daarnaast is er voor niet overgebrachte rijksarchief bescheiden door de minister van Binnenlandse Zaken een Voorschrift inrich tingseisen vastgesteld op grond van artikel 25 van het Besluit Algemene Secretarie-aangelegenheden Rijksadministratie6. Dit is ook een uittreksel van het Eindrapport, zij het met enkele essentiële tekortkomingen7; een behande ling hiervan valt echter buiten het kader van dit artikel. Noten 1 In NAB 86 (1982), 131-172. 2 Onder redactie van a. j.m. van giessel, F. C. J. KETELAAR en A.J.M, DEN TEULING, Alphen aan de Rijn 1986. 3 Respectievelijk r.g. mathey, t.k.faison, Air quality criteria for paper-based archival re cords, nbs publication nbsir 83-2795, Spring field, va, 1983 en w.schotag, 'Archivzweck- bauten', in: Der Archivar 33 (1980), 187-204. 4 In Les batiments d'archives, construction et équipements (Paris 1985) 112-118. 5 Deze Regelen zijn gepubliceerd in Nederlands Archievenblad 79 (1975), 442-449. 6 Gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant van 6 september 1983, nummer 172. 7 Zie Archiefbeheer in de Praktijk 5040-37. Summary In the Netherlands municipalities and water councils are legally bound to sub mit building plans for depositories of archival documents to the provincial coun cil for approval. The councils are advised by the provincial archival inspecti ons. The author discusses recent changes in the norms used by the archival inspections. 180 Bestuursmededelingen Notulen van de ledenvergadering, gehouden op 22 maart 1990 in het Interna tionaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam. 1 Opening De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom, in het bijzonder het erelid drs R.A.D. Renting. Vervolgens worden de overleden col legae dr J.A.B.M. de Jong, mejuffrouw G. Kurtz, L.J. van der Haer en mevrouw A.J. Spijkman-Visser herdacht. Berichten van verhindering zijn ontvangen van drs I.W.L.A. Caminada, A.C. Hofman-Allema, C. Th. Lohman en W. Veerman. Zes leden wonen voor de eerste keer een ledenvergadering bij, namelijk de dames Jansen-Haasdijk, Loef, Pompe, Van Trier-Guicheret en Versteege en de heer Van Rooijen. 2 Mededelingen van de voorzitter: zie bladzijden 105-113. 3 Notulen van de vergadering van 28 november 1989 Op verzoek van dr F.C.J. Ketelaar worden de volgende wijzigingen aange bracht: punt 5 laatste regel: 'de reaktie' moet zijn 'de publicatie van de reaktie' punt 7: 'waarop in juni...gekomen is' moet zijn dat was het eerste ontwerp met daarin verwerkt de "inspraak", waarop anders het ministerie een impli ciete reaktie had gegeven.' Hierna worden de notulen goedgekeurd onder dank zegging aan de samenstelster mevrouw S.A.L. de Graaff. 4 Verslagen van bestuur, commissies en commissievertegenwoordigers over 1989 Deze geven geen aanleiding tot opmerkingen. 5 Financiën Verslag van de kascommissie over 1989. De kascommissie heeft bij brief laten weten dat de boekhouding correct en punc tueel is uitgevoerd, maar dat zij het wenselijk acht dat de controle op de uitga- 181

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 39