De studiezaal van het Archivio Segreto Vaticana. stuursorgaan ook voor de Noordelijke Nederlanden belangrijk. Het land werd als missiegebied beschouwd en het kerkelijk bestuur geschiedde vanuit Rome. In de praktijk tot 1853 en formeel tot 1908 heeft Nederland onder dit bestuur gestaan. De vrijwel compleet overgeleverde archieven zijn bijgevolg even be langrijk. De rondleiding door de archieven zou geschieden door de Nederlander mons. dr Karei Kasteel. Aangezien hij voor spoedoverleg met de paus was weg geroepen, gaf een zuster een wat algemenere rondleiding door het oud-archief. Tot haar grote schrik wisten enkele collega's al ras op Nederland betrekking hebbende stukken uit de kast te halen. Ze was weer enigszins gerustgesteld toen ze hoorde dat het om een groep archivarissen ging. Hoewel er meestal maar enkele onderzoekers zijn, is er een ruime studie zaal. Daar kunnen de 11000 registers en banden van het oud-archief (tot 1956) worden geraadpleegd. Overigens is er ook al veel op microfilm gezet, grote delen van het archief hebben namelijk te lijden van zware inktvraat. Daartoe houden zich twee zusters met de conservering van het materiaal bezig ('restau- rare omnia in Christo' vermeldt een bordje aan de muur). Uit het moderne archief wordt nog steeds geen enkel stuk vernietigd. Toen Kasteel uiteindelijk arriveerde, kregen we alsnog de geschiedenis van de Propaganda Fide en zijn archieven in vogelvlucht verteld, gevolgd door een rondleiding in sneltreinvaart langs de mooiste zalen en bibliotheken van het uit 1622 daterende palazzo. Na dit bezoek, in een stukje exempt Vaticaans grondgebied in de buurt van de Spaanse trappen, ging de groep naar Vati caanstad zelf, voor allereerst een bezoek aan de Vaticaanse bibliotheek. Bibliotheca Apostolica Vaticana Prefect mons. Leonard E. Boyle o.p. bleek jammer genoeg niet in staat ons rond te leiden. Een medewerker verving hem. Hoewel men aanvankelijk ver baasd was dat archivarissen een bibliotheek wilden bezoeken, is het in dit ge val niet geheel vreemd. Immers tot in de zeventiende eeuw waren archief en 164 Groepsfoto van de deelnemers aan de archief reis, genomen op het dak van de I6e-eeu wse Torre dei Venti van het Vaticaan. bibliotheek een geheel. Hoewel grote series archivalia nu zijn overgebracht, bevat de bibliotheek nog steeds veel archiefmateriaal. In het prachtige zestiende- eeuwse gebouw wordt een van de belangrijkste handschriften- en oude druk- kenverzamelingen ter wereld bewaard, voor een groot deel opgebouwd uit schen kingen van personen en instellingen aan de paus (bijvoorbeeld Barberini, Christi na van Zweden). Vanwege de inhoudelijke waarde worden de (geschonken) collecties als fondsen bijeen gehouden. Het gaat om in totaal 1 500 000 ban den en een fichecatalogus van 6 miljoen stuks. Het laatste is een bijzonder clas sificatiesysteem met ingangen op auteur, titel én onderwerp. Men overweegt dit alles op de computer in te voeren. In feite is de bibliotheek statisch, nu nog nauwelijks oude handschriften of andere relevante stukken kunnen worden verworven. Tenslotte worden ons enkele highlights - weliswaar in facsimile uit de collectie getoond. Archivio Segreto Vaticano Het archief van het Vaticaan behoort tot de belangrijkste archieven ter we reld. Het bevat de archieven van de centrale kerkelijke/geestelijke (niet we reldlijke) instellingen. Hieronder vallen eveneens de officiële documenten van alle pausen, bepaalde stukken over de pauselijke staat en vele archieven van families, kloosters etc. Gedurende de middeleeuwen lagen de belangrijkste stuk ken in de Engelenburcht. Pas in 1611-1614 werden door Paulus v de verschil lende bestanden in het Vaticaan in een centraal archief bij elkaar gebracht. Sinds die tijd heeft het archief zijn huidige naam. In de eeuwen daarna is steeds meer materiaal bij elkaar gebracht, bijvoorbeeld de stukken uit Avignon. Het archief staat in de eerste plaats ten dienste van de paus en de curia, daarna voor onderzoek. Pas vanaf 1881 is het Archivio Segreto toegankelijk voor bui tenstaanders.16 In principe is het archief voor alle onderzoekers van alle lan den en godsdiensten toegankelijk, mits er een wetenschappelijk doel is en men een aanbeveling van een wetenschappelijk instituut kan tonen. De openbaar heid loopt momenteel tot aan het jaar 1922, het einde van het pontificaat van Benedictus xv. 165

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 31