V Mr S. Gratama. Uit: nab 31, 67. chiefbeheer betreft, tot districten, met een gezamelijke archivaris, heeft pas een halve eeuw later invulling gekregen, al denk ik niet dat er tussen de toen malige suggestie enerzijds en de formele instelling van het streekarchivariaat in de Kring Oosterhout per 1 januari 1955 anderzijds enig causaal verband be staat.5 Met dat streekarchivariaat werd in de provincie Noord-Brabant de eer ste stap gezet op de weg naar de organisatie van professioneel archiefbeheer voor alle gemeenten in die provincie. Vijfendertig jaar later werd de cirkel daar gesloten: met het toetreden van de gemeente Oost-, West- en Middelbeers per 1 januari 1990 tot het streekarchivariaat 'In het Kwartier van Oisterwijk' zijn alle Noordbrabantse gemeenten, al dan niet in een samenwerkingsverband, van een archivaris voorzien. Het feit op zich is voor onze collega s, en dan vooral de opeenvolgende provinciale archiefinspecteurs in die provincie, een felicita tie waard, en terecht is aan die gebeurtenis onlangs een feestelijke bijeenkomst gewijd. Ik zou er echter mijn hand niet graag voor in het vuur willen steken, wanneer het er om gaat aan te geven welke provincie als volgende het dekkend net gerealiseerd ziet, als de toetreding als voorheen op basis van vrijwilligheid moet geschieden. En passant heb ik hiervóór nog twee zaken genoemd, die in de afgelopen pe riode in de aandacht hebben gestaan. Allereerst de nieuwe Archiefwet: binnen onze vereniging leidde een passage in de concept-reactie op het eerste vooront werp tot enige commotie, maar met de uiteindelijke versie konden alle partij en vrede hebben.6 De aangepaste versie van de wet-het zogenaamde tweede voorontwerp - leidde tot een zeer uitvoerige en grondige reactie van de Archief- raad, die in het laatst van zijn zelfstandig bestaan nog even alle registers open trok.7 In hoeverre de wetgevingsjuristen aan de verlangens van de Archiefraad 106 Gemeente- en streekarchieven in Noord-Brabant 1-1-1990 Land van Heusden en f Altena Brabant-Noordoost Langs Aaen'Dommel De Jvlarkkant Nassau- Brabant JIn de kring' Oosterhout In het°*4""wi Kwartier van lOisterwijk Peelland Regio Eindhoven Kempenlapd gemeentearchieven 0 archiefambtenaar ter secretarie tegemoet zullen komen, is voor ons eenvoudige stervelingen pas over geruime tijd te beoordelen. Het bijgestelde ontwerp zal, naar ons werd meegedeeld, een dezer dagen naar de Raad van State gaan. Hoe lang de procedure daar in beslag neemt, is niet met zekerheid te zeggen, maar meerdere maanden zijn er minstens mee gemoeid. Parallel hieraan loopt de behandeling in de Minister raad, waarin de ministers hun fiat moeten hechten aan de financiële en perso nele consequenties van de verkorting van de overbrengingstermijn voor hun respectievelijke departementen. De uitkomst van dit laatste beraad is van es sentieel belang voor onze collega's bij de Rijksarchiefdienst, gezien de extra werklast die de verkorting voor hen met zich mee zal brengen. Pas als deze beide trajecten met gunstig resultaat zijn afgewerkt, komt de tekst van het de finitieve ontwerp van wet naar buiten, voor de publieke behandeling in de Twee de Kamer. Het spreekt voor zich dat het bestuur van de van daarbij alert zal zijn en waar nodig zijn stem zal laten horen. Wat in het afgelopen jaar ook is veranderd, is de Archiefraad, hiervoor al een paar keer genoemd. Dit lichaam dat was ingesteld om de minister gevraagd of ongevraagd over archiefzaken van advies te dienen, heeft zijn zelfstandig heid per 1 januari jongstleden verloren en is opgegaan in de Raad voor het Cultuurbeheer. In afdeling ii van die Raad: de Rijkscommissie voor de Ar chieven, is de materiële situatie echter ongewijzigd gebleven. In de personele sfeer is ook zeer veel bij het oude gebleven, of, wat het secretariaat aangaat, is men naar het oude teruggekeerd, maar het bestuurlijk-juridische en weten schappelijke element in de commissie is versterkt door de benoeming van mr J.T. Anema, notaris te Utrecht, en de hoogleraren Blom en Klep, docerend respectievelijk in Amsterdam en Nijmegen. De benoeming van collega Woel- derink betekende de erkenning van zijn verdiensten voor het archiefwezen. 107

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 2