Archieven in de Europese gemeenschap Italië P. J. Margry Italië Van 23 tot en met 30 april 1990 hebben 28 leden van de Vereniging van Archi varissen in Nederland' kennis gemaakt met het Italiaanse en Vaticaanse ar chiefwezen en met de in Rome bewaarde archivalia.2 De vele indrukken die de groep opdeed, zijn verzameld en verwoord door drsP. J. Margry. Op 22 februari werd ter voorbereiding van de deelnemers aan de reis een bij eenkomst in het Algemeen Rijksarchief belegd.3 Het bleek een breed samen gestelde groep uit diverse geledingen van het Nederlands archiefwezen, van Vlaardingen tot Vlissingen en van Winschoten tot Weert. Er kon met elkaar worden kennisgemaakt maar vooral werd praktische informatie verstrekt over de reis en het Italiaanse archiefbestel. Nadat een aantal 'huishoudelijke' problemen waren opgelost dankzij het improvisatietalent van de hotelier en het onvolprezen Italiaans van Joyce Pen- nings, werd ons een diner aangeboden door de vereniging van Italiaanse ar chivarissen. Het werd een eerste kennismaking met de Italiaanse collega's. Dott. Maria Pia Rinaldi Mariana heette ons namens de vereniging en als directeur van divisione IIdocumentazione archivistica van het Italiaanse Ministerie van Cultuur welkom en onderstreepte het belang van kennisuitwisseling tussen de beide landen. Onze voorzitter, Frank Keverling Buisman, repliceerde hierop en wees op de lange traditie van Nederlanders op reis door Italië en verwees daarbij naar de 18e-eeuwse 'grand tour'. Daarmee was het programma begonnen. Hoe de reis verder verliep zal hier na min of meer thematisch, opgehangen aan de structuur in het Italiaans ar chiefwezen, uit de doeken worden gedaan. Archiefwetgeving4 In 1900 kreeg Italië een eerste wet voor archieven, eigenlijk meer in het bijzon der voor de registratuur van de centrale overheid (een soort kb ASAR). Een Ar chiefwet zoals wij die kennen, kwam pas op 30 september 1963 tot stand. Daarin 156 Welkomstwoord van directeur Mario Serio van het Archivio Centrale dello Stato, met simultaanvertaling door Huib Leeuwenberg. Erilde Terenzoni, Donato Tamblé en Lucio Lume bespreken het programma voor de Nederlandse collega's in het staatarchief van Rome. Het vervoer van stukken naar de studiezaal gaat gewoon door. werden de gegroeide situatie en de taken van de staatsarchieven in een vernieuw de opzet vastgelegd. Een belangrijk nieuw element was het toezicht op de ar chieven, waarover verderop meer. Bij de ontvangst op dinsdagochtend op het Archivio Centrale dello Stato werd ons door dott.ssa Patrizia Ferrara een hel dere uiteenzetting geboden over de bestaande en nieuwe archivistische wetge ving. Een van de belangrijkste elementen uit de wet - en daarmee ook een van de grootste verschillen met de Nederlandse-is het feit dat deze ook betrek king heeft op de archieven van publiekrechtelijke organen en van particulieren! De structuur van het (staats) archiefwezen kreeg in de wet zijn beslag. Het betekende dat er naast een algemeen staatsarchief ook in elke provincie een staatsarchief kwam (vergelijkbaar met ons rijksarchievenbestel). Om de zaak in de gaten te houden werden er tegelijk soprintendenze archivistiche (archief inspecties) ingesteld. Het geheel valt onder het ministerie voor Cultuur c.a.

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 27