mmmm m^s iPMlMMHOCB 1! PABOHHÖ CCP mown, xonnmmi imwro m «6EKÜCT4 het pensioen dan van een weldoordachte, doelgerichte benoeming. Ogonjok constateert dat de archiefdienst als bureaucratisch geleid overheidsorgaan zich zelf heeft overleefd. De oproepen 'de buikriem nog wat meer aan te halen' zijn allang achterhaald, de riemen van de archivarissen vertonen allang geen vrije gaatjes meer. De depots worden jaarlijks overspoeld met duizenden nieuwe dossiers. De jeugd keert de archieven de rug toe. De dit jaar ingevoerde nieu we financieringsregels die de archieven in staat stellen eigen inkomsten te ver werven, zullen geen oplossing brengen. In de begrijpelijke jacht op een tientje bovenop het basissalaris zullen de archivarissen hun aandacht gaan schenken aan werkzaamheden waarvoor ze van hun klanten betaling kunnen vragen, terwijl het werk waarvoor ze in feite zijn aangesteld blijft liggen. Met een beet je meer geld en een verandering van de organisatiestructuur van het archief wezen zouden de archiefschatten van de ondergang kunnen worden gered en reële inkomsten kunnen worden geboekt. Archiefwet Ondertussen is behalve de hierboven aangehaalde ontwerparchiefwet van Glav- archiv ook een alternatief ontwerp opgesteld. Dit alternatief is het resultaat van de activiteiten van twee werkgroepjes, die eerst afzonderlijk met deze ma terie aan de gang waren gegaan en pas later hun werk hebben gebundeld. Het eerste groepje bestaat uit een drietal juristen, dat bekendheid verwierf met zijn wetsontwerp inzake de pers en massacommunicatiemiddelen dat door de Op perste Sovjet wordt gebruikt bij de voorbereiding van een perswet. Het andere groepje werd aangevoerd door professor B.S. Ilizarov, die de theorie en me thodiek van de archiefwetenschap doceert aan het Historisch-archivistisch Staatsinstituut in Moskou. In tegenstelling tot het wetsontwerp van Glavarchiv is het alternatief wel ge publiceerd, en wel in het tiende nummer van de Bode van de Akademie van Wetenschappen van de USSR 1989. De opstellers presenteren hun ontwerp na drukkelijk als een onderdeel van de wetgeving op het terrein van de openbaar heid, welke nodig is wanneer de Sovjetunie een rechtsstaat wil worden. Van daar dat in de ontwerptekst dwarsverbanden zijn gelegd met wetten en wetsontwerpen over de openbaarheid, over het staatsgeheim, over de bescher ming van de privésfeer en over de pers. De tekst wil overduidelijk een wapen zijn tegen geheimzinnigdoenerij en de allesverstikkende macht van de uitvoerende staatsorganen. Vertrouwen in al gemene begrippen als openbaarheid heeft men kennelijk niet. In de officiële wetgeving van de Sovjetunie is immers altijd al met mooie woorden gegoo cheld, zonder dat daarvan in de praktijk ook maar een schijn terug te vinden was. Uitvoerige bepalingen rekenen af met concrete misstanden en moeten al dus de openbaarheid van het archiefmateriaal verzekeren. In deze zin is het wetsontwerp een uitgesproken produkt van de glasnost en tegelijk een pamflet ter ondersteuning ervan. Verrassend is echter de wijze, waarop de begrippen archief en archiefstukken worden gedefinieerd. Het wets ontwerp houdt vast aan de Sovjetgewoonte slechts die documenten als ar chiefstukken te beschouwen, welke getuigen van de historische ontwikkeling. 150 cismt BE31HKMH nORBMT nAPTHMMHAPOttAr MA.CCOBOE OCBOEHHE UEJïHHHblX H 3AJIEJKHMX 3EMEJI1> HeiyiepHHyimiM Archiefstukken zijn dus alleen die documenten die passen in het geldende beeld van de geschiedenis. In de Sovjetliteratuur is dan ook voortdurend sprake van de 'keuze' van documenten voor opneming in de archiefdepots. Ook in dit ver lichte wetsontwerp heten archiefstukken die documenten, die bewaard wor den of voor bewaring in aanmerking komen krachtens hun betekenis voor de maatschappij of hun waarde voor hun eigenaar. Deze zienswijze staat in feite principieel tegenover die van ons, waarin we uitgaan van een zeer ruim begrip 'archiefstuk'. Het is duidelijk, dat in de uitwerking beide zienswijzen tot vrij wel gelijke resultaten kunnen leiden. Of je nu archiefmateriaal uitkiest ter be waring, zoals in de Sovjetunie, of ter vernietiging, zoals bij ons, hoeft uitein delijk in de praktijk niet veel uit te maken. Onze benadering getuigt echter wel van een andere kijk op de functie van het archiefwezen als overheidsorgaan. De ontwerpwet wil dat documenten die ontvangen worden of opgemaakt bij de overheidsorganen, na 15 jaar verplicht worden overgedragen aan de staats archieven. Lijsten van documenten welke al dan niet in aanmerking komen voor bewaring in de archieven moeten worden opgesteld door de Hoofddirec tie van de archieven van de Unie en, voor wat betreft de regionale en plaatse lijke archieven, door de Archiefdirecties van de archieven in de Unie- en Au- Voorbeelden van traditionele bronnenpublikaties over de algehele collectivisatie van de landbouw in Oezbekistan, de industrie en de arbeidende klasse in de Oekraïne, de grote heldendaad van volk en partij bij de massale ontginning van ongerepte en onbewerkte gebieden en dergelijke. Bron van alle illustraties: Izdateljstvo 'Myslj', Moskou 1987. ilEOll AlU'M'OBtl'l OMt»

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 24