die interesse hebben getoond. Op den duur zouden we zelfs middelen kunnen verwerven voor districtsarchieven. Daar is het helemaal een puinhoop. Maar toen ik bij Glavarchiv kwam ben ik alle recht op welk initiatief dan ook kwijt geraakt. Ik heb geprobeerd voor mijn plannen aandacht van hogerhand te krij gen, maar ik werd direct op mijn vingers getikt. Ze gaven me te verstaan dat het ook zonder mijn nieuwigheden wel goed ging. Niemand heeft behoefte aan vernieuwing.' Glavarchiv De kritiek van binnenuit is niet nieuw. Begin 1987 is onder honderd medewer kers van Glavarchiv een anonieme enquête gehouden. Vrijwel alle responden ten gaven uitdrukking aan een extreem gebrek aan vertrouwen in de eigen lei ding. Pas een half jaar later kon de secretaris van het betrokken partijbureau gedwongen worden tot het bekend maken van de resultaten. Een nadere ana lyse en bespreking ervan vonden niet plaats. Ook met de wetenschappelijke wereld staat Glavarchiv op gespannen voet. In november 1988 werd in het we tenschappelijk bureau van de Raad van Ministers van de ussr voor sociale ont wikkeling een door Glavarchiv uitgewerkte Ontwerp-archiefwet besproken. De voorzitter van de Archeografische commissie van de Academie van Wetenschap pen van de Sovjetunie, professor S.O. Sjmidt, oefende bij deze gelegenheid kritiek op de tekst van het ontwerp. Gevolg van deze kritiek: twee weken later werd professor Sjmidt uit de college van Sovjetskie Archivy gezet. Archivarissen in actie In januari van dit jaar heeft de crisis in het archiefwezen dramatische vormen aangenomen. Het personeel van het Staatsarchief in Toela vormde een sta kingscomité en eiste fundamentele democratische hervormingen van het ar chiefwezen. De medewerkers van het Staatsarchief in Orjol hebben als teken van protest tegen hun volstrekte sociale weerloosheid geweigerd hun salaris te accepteren. Het Staatsarchief in Koersk is begonnen met een boycot van de besluiten en aanwijzingen van de Archiefdirectie en van de archiefafdeling van het districtsbestuur. Inmiddels hebben tientallen districts-, streek- en re publieksarchieven zich bij deze acties aangesloten. Op 25 januari bereikte de actiegolf Moskou. In de Centrale Staatsarchieven van de Oktoberrevolutie en de Economie werden vergaderingen gehouden, in het Centraal Staatsarchief van Oude Akten werd twee uur gestaakt. De actie voerders vinden dat de staatsarchieven in het vervolg zelf hun structuur en per sonele bezetting moeten kunnen bepalen inclusief de aard en het niveau van de specialismen die er in de formatie noodzakelijk zijn. Verder eisen ze verho ging van het salaris van archiefmedewerkers tot het niveau van dat van de me dewerkers van de archiefdirecties en een snelle verbetering van de technische uitrusting van de archieven. De protesterende archivarissen spraken onverbloemd hun wantrouwen uit tegen de leiding van Glavarchiv, die de perestrojka buiten de deur probeert 148 te houden en eisten dat de chef van Glavarchiv, kameraad F.M. Vaganov, met pensioen werd gestuurd. Het moet uit zijn met de almacht van Glavarchiv. Deze dienst moet volgens hen worden gereorganiseerd tot een coördinerend orgaan en als wetenschappelijk advieslichaam toegevoegd aan de Raad van Ministers van de ussr. Een algemeen congres van archiefmedewerkers uit het hele land zou de hervormingsplannen moeten bekrachtigen. Met deze acties komt alle opgekropte ellende naar buiten. Het bedelaarsbestaan, het verval in de archiefdepots, de salarisverhoging van de archiefbureaucraten ten koste van de archieven zelf en vooral: de volstrekt incompetente leiding. Zachte landing Dat de archivarissen in Koersk de aanwijzingen van hun bazen niet meer wil len uitvoeren heeft zijn reden. Overal in de Russische Federatie is het gebruik, dat de functies van hoofden van districts-archiefdirecties niet door vakmen sen worden vervuld, maar door gepensioneerde partij- en staatsfunctionaris- sen, voorzitters van consumentenbonden, rustende generaals of bioscoopdi recteuren. Trouwens, ook toen aan het eind van de jaren zeventig de huidige chef van Glavarchiv, Vaganov, van de Wetenschapsafdeling van het Centraal Comité van de Communistische Partij naar het archiefwezen werd overge plaatst, had deze move meer weg van een 'zachte landing' in afwachting van Depotgebouw van de Centrale Staatsarchieven te Moskou.

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 23