De akte in de archivistiek A. J. M. den Teuling Een kleine eeuw geleden had Rotterdam dus een archief dat aan hoge eisen van wetenschappelijk beheer en materiële verzorging voldeed. De meeste fa cetten van de tegenwoordige archiefdienst, die ook naar huidige maatstaven rijk geschakeerd mag heten, waren aanwezig: archief, bibliotheek, topografisch- historische atlas, restauratie en fotografie. De belangrijkste verschillen tussen toen en nu zijn de vruchten van technische en maatschappelijke ontwikkelin gen die sindsdien plaatsgegrepen hebben, zoals film- en geluidsarchief, compu ter, democratisering en bureaucratisering. Tengevolge hiervan staat tegenover de kleinschaligheid van toen de grootschaligheid van thans met omvangrijke archieven en grote bezoekersaantallen. Er is een sterker accent komen te lig gen op popularisering en omgekeerd evenredig hiermee is het accent op weten schappelijk historische arbeid voor een select publiek verzwakt. Ondanks alle vooruitgang waarin het Rotterdamse gemeentearchief zich sinds 1900, met name in de naoorlogse tijd, heeft mogen verheugen, blijft de wetenschappelijke pro ductie van de Bronnen voor de geschiedenis van Rotterdam die rond het oprich tingsjaar van de van een aanvang nam, in zijn soort onovertroffen. Belangrijkste bronnen h.c.hazewinkel, Honderd jaar gemeentelijke archiefzorg. S.I., 1957. Jaarverslagen van de Commissie voor het ar chief der gemeente Rotterdam, 1858-1905. e. meeldijk De gemeentebibliotheek van Rot terdam. 1858-1974. Schiedam, 1977. R.A.d. renting 'Archiefzorg in Rotterdam'. Niet uitgegeven tekst van de voordracht gehou den voor het Historisch Genootschap 'Rotero- damum' op 7 december 1982. I. de wilde, 249 vrouwen na Aletta Jacobs. Vrouwelijk gepromoveerden aan de Rijksuni versiteit Groningen. 1879-1987. Groningen, 1987. a.m. van der woel, '125 jaar stadsarchief'. Niet uitgegeven catalogus van de tentoonstel ling in het Gemeentearchief 22 november 1982- 14 januari 1983. Summary Around 1891the Rotterdam municipal archive was housed in the Schielands- huis, where it was to remain until 1900. Apart from the city archives proper, the municipal archive comprised several special collections, e.g. Erasmiana, 'antiquities and rarities' and all kinds of materials related to the history of Rot terdam. Furthermore, the archive counted among its facilities a library, a topographical-historical collection, restauration and photography. At that ti me, historical studies and archival work were closely linked. Due to the ef forts of the archivists Scheffer and Unger, several now indispensable referen ce works on the history of Rotterdam were published. However, describing and making the archives accessible to the public remained the archivists' main task. Thus the historical documents of the city were made accessible by Schef fer. The 1890s saw an enormous expansion of the city of Rotterdam, and this development also affected the municipal archive: the shortage of space beca me acute and in 1900 the archive moved to a new building, which had been specially designed for this purpose. 122 De akte is één van de begrippen waarmee de archivaris zeer veel te maken krijgt. Drs A. J. M. den Teuling, onder andere docent archivistiek aan de Rijks Ar- chiefschool, stelt de betekenis en het gebruik van de term akte in de archivistiek en de relatie met het juridisch begrip (authentieke) akte aan de orde, en stelt verbetering van de definities nummer 38, 42 en 98 in het Lexicon van Neder landse Archieftermen en de bijbehorende toelichtingen voor. 1 Inleiding Wijbij de Gratie GodsAllen, die deze zullen zien of horen lezen, saluut! doen te weten: Alzo Wij in overweging genomen hebben Zo is het dat Wij hebben goedgevonden en verstaan gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: Lasten en bevelen dat alle wie zulks aangaat, aan de nauwkeurige uit voering de hand zullen houden. Gegeven (ondertekening) Deze combinatie van formules komt niet uit een oorkonde uit de landsheerlij ke tijd, maar is de gebruikelijke franje waarvan ook moderne wetgeving wordt voorzien en waarmee deze in het Staatsblad geplaatst wordt. Naar de vorm is het exemplaar van de wet, dat in het archief van het Kabinet des Konings wordt bewaard, voorzien van de handtekeningen van de Koning, het contra seign van de vakminister(s) en de handtekening van de Minister van Justitie die met de publicatie is belast, een akte, zoals ook J. L. van der Gouw in de Inleiding tot de archivistiek nog opmerkt. Niettemin zal geen enkele archiva ris zo'n wet beschrijven als 'akte waarbij (etc.). Het Lexicon van Neder landse archieftermen, daarin voorafgegaan door de Nederlandse Archief ter minologie definieert de akte als volgt: Een akte is een geschrift opgemaakt om als rechtsgeldig bewijs van het daarin vermelde te dienen. 123

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 10