deel en voor de discussies is het aantal landen meer bepalend dan het totaal der deelnemers. Het totaal der deelnemers tikt vooral door in de kosten die het gastland moet dragen, waarbij in het bijzonder rekening moet worden ge houden met extra bijdragen in de kosten van deelnemers uit minder welvaren de landen. Een en ander leidt tot het gevaar dat Ronde Tafels (net als Interna tionale Archiefcongressen) bij ongewijzigd beleid alleen nog maar ontvangen zullen kunnen worden door kapitaalkrachtige gastgevers. Geen aanlokkelijk vooruitzicht. En het beroerde is dat een 'weg terug' vrijwel niet mogelijk is: internationale vergaderingen zijn duur vanwege zowel de benodigde lokaties als de tolken. 2 National/federal archives: systems, problems and perspectives, het congres De eerste inleiding werd verzorgd door mevrouw P. Carucci (Italië) die een uitvoerig betoog hield gebaseerd op een nog uitvoeriger onderzoek. Circa twee derde deel van de leden van de ica had het gebruikelijke enquêteformulier ge retourneerd, ingevuld met al dan niet interpreteerbare antwoorden. De beko ring van het invullen van dergelijke enquêtes wedijvert met de bekoring van hun verwerking. De uitkomst bood geen verrassing: er zijn verschillende syste men. Er zijn landen met geen of minder of meer gedetailleerde wetgeving. De organisatie laat in sommige landen meer te wensen over dan in andere. Die middag en de volgende dag gaven acht inleiders achtereenvolgens hun visie op het onderwerp, al dan niet vanuit een specifiek vaktechnisch gezichts punt.2 De inleidingen op de tweede dag leken, noodgedwongen, meer op een reprise dan op iets oorspronkelijks, want de eerste twee inleiders hadden bijna alles al behandeld. Dit had ook zijn weerslag op de discussies, die pas echt le vendig werden wanneer de voorzitter noch de discussianten noch het onder werp meer in de hand hield. Interessant waren enkele opmerkingen van Wolf Buchmann (Bundesarchiv, Koblenz) over het verschil tussen federale staten en 'nationale' staten. In fede rale staten hangt veel af van overredingskracht, daar samenwerking tussen de archiefdiensten der deelstaten onderling en met de federale archiefdienst al leen op basis van vrijwilligheid plaatsvindt. Op dit hoge niveau was niet ieder een duidelijk dat dit mutatis mutandis ook geldt in 'nationale' staten, maar dan voor de archiefdiensten van lagere overheden. De in een toenemend aan tal landen groeiende invloed van de politiek bij de vervulling van vacatures op topniveau stemt niet tot vreugde. Te hopen valt dat de professionaliteit hier van op den duur geen schade zal ondervinden. Ken Hall, Engeland, die als vertegenwoordiger van de spa een inleiding hield over de (mogelijke) rol van verenigingen van archivarissen, benadrukte de be tekenis van verenigingen voor het bereiken van voldoende professionaliteit. Enerzijds kan de vereniging een bakermat zijn voor jong talent, dat in officië le hiërarchieën zich nog niet kan ontplooien, anderzijds kan de vereniging de kwaliteit van de professie bewaken en bevechten, soms makkelijker dan die officiële hiërarchie. Amusant was het om in de wandelgangen te vernemen dat nu ook in de Sowjet-Unie en Bulgarije verenigingen zullen worden opgericht, terwijl nog in Helsinki vertegenwoordigers van beide landen veinsden niet te begrijpen waartoe een dergelijke vereniging gewenst zou zijn. In de discussies bleek weer het grote verschil tussen de problemen van colle ga's grote, relatief goed bemande, diensten leiden en zij die als enige vakkracht een nationale archiefdienst met vele, niet altijd, goedwillende medewerkers moe ten leiden. Laten sommige van die landen klein zijn, hun problemen zijn hui veringwekkend. Dat een enkeling ook nog leiding moet geven aan de nationa le bibliotheek maakt het er niet beter op, hoewel voor de bibliotheek soms wel vakkrachten beschikbaar zijn. Interessant was dat in een aantal landen de nationale archiefdiensten groot schalig gebruik maken van archiefdepots van lagere besturen voor de bewa ring van 'nationale' archieven van regionaal belang. Dit leidt tot de vorming van een netwerk. Onduidelijk bleef in hoeverre dan ook sprake is van een door berekening der kosten aan de nationale archiefdienst. Voor vuurwerk zorgde de interventie van een Mexicaanse collega, die voor stelde grotere departementen te dwingen blijvend voor hun archieven te zor gen, onder door de algemene rijksarchivaris te stellen regels. Het totaal voor archiefbeheer in een land beschikbare bedrag zou dan worden verveelvoudigd. Uit de reacties werd duidelijk dat, afhankelijk van de politieke situatie, ook nationale archivarissen de voorkeur geven aan een groot eigen depot. Mijn voorkeur gaat uit naar een degelijk rapport, opgesteld door de secre taris of een speciale rapporteur, dat vervolgens hoofdstuksgewijs in een dis cussie aan de orde wordt gesteld. Dit ondanks het feit dat mij de eer te beurt was gevallen namens de sma een inleiding te mogen houden over National/fe- deral archives and the municipal archives. 3 Vergadering van de afgevaardigden van de archivarissenverenigingen (spa) De matte stemming van de laatste vergaderdag, of waren het de vermoeienis sen van de excursie naar Segovia, deed zich ook gelden tijdens de vergadering van de spa. Als gevolg van de aanwezigheid van een aantal collega's uit 'nieu we' landen werd een belangrijk deel van de vergadering gevuld met het infor meren van deze collega's over de doelstellingen, niet alleen van de spa, maar ook van andere secties van de ica. 4 Huishoudelijke vergadering van de citra Worden deze vergaderingen, waarin vooral de rapporten van de secretaris en de penningmeester van belang zijn, meestal gekenmerkt door een gemoedelij ke sfeer, ditmaal was dat anders. De aanwezigheid van de voorzitster van am- lib, de vereniging van archivarissen en handschriftconservatoren uit Zuid- Afrika, zorgde voor grote spanningen en fel oplopende discussies. Dat de ver gadering niet uit de hand liep was te danken aan de doofheid en het stuurman schap van de voorzitter, prof. dr Renato Grispo, Italië, en aan de duidelijke wil van alle aanwezigen de citra niet te laten 'springen'. Zeker is dat voorko men moet worden dat een dergelijke discussie, die in essentie werd verdaagd, nogmaals plaatsvindt. Duidelijk werd dat de verwoorders der standpunten el- kaars idioom niet begrepen en daardoor langs elkaar heenpraatten, wat overi gens ook tot ernstige botsingen bleek te kunnen leiden. 78 79

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 29