Berichten uit het buitenland - - - - - National/federal archives: systems, problems and perspectives Een thema gekozen door het aanvankelijke gastland Brazilië. Werd de Ronde Tafel in werkelijkheid in Spanje gehouden, het thema en zijn uitwerking de den sterk denken aan dat van de Ronde Tafel in Finland (1986): Centraliza tion decentralization and archives.1 Maar weinig was daardoor echt nieuw. En 9 november 1989 was nog niet geweest. Een apart probleem vormde de aan wezigheid van de voorzitster van de Vereniging van Archivarissen in Zuid- Afrika. 1 Algemeen Van 2 tot en met 5 oktober 1989 had de 26e Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives (citra) plaats in het Congresgebouw in Madrid (Spanje). Een klein congres in een groot gebouw. Echt gezellig is dat niet. Ze ker niet wanneer het congresgebouw in een buitenwijk van een grote stad ligt en het hotel, nog verderweg, bovenop een station. En dat terwijl het aanvan kelijk de bedoeling was geweest de Ronde Tafel in Rio de Janeiro te houden. De gastvrouw, Margarita Vazquez de Parga, had zich voor een schier on mogelijke taak gesteld gezien, toen zij in juni werd gevraagd de Ronde Tafel op dezelfde dagen te organiseren als voor Rio al waren vastgelegd. De interna tionale archiefwereld is haar en de haren grote dank verschuldigd voor haar bereidwilligheid op zo korte termijn een internationaal congres, met al zijn tijd rovende bijzonderheden, te organiseren. Het was spijtig dat de Braziliaanse gast vrouw, wie de opdracht na moeizaam verlopen overleg om verschillende rede nen was ontnomen, had verkozen niet aan de Ronde Tafel deel te nemen. Leden van de citra zijn nationale archiefdiensten en nationale archivaris- senverenigingen. Drs J.N.T. van Albada vertegenwoordigde de van, dankzij een subsidie van het ministerie van wvc. De algemeen rijksarchivaris dr F.C.J. Ketelaar was in de hoedanigheid van secretaris van de citra aanwezig. Aan de conferentie namen deel 84 personen uit 63 landen (een record) als vertegenwoordigers van nationale archiefdiensten en verenigingen en 2 perso nen namens internationale organisaties (unesco, ifla). Uit de kring van de ica (regionale organisaties, secties en ereleden) waren 8 personen aanwezig. Het gezelschap telde verder nog 20 waarnemers en toehoorders uit 8 landen (voor namelijk Bulgarije en Spanje). Enkele deelnemers werden door hun partners vergezeld. 76 Zuid- en Midden-Amerika waren, als gevolg van de door Spanje gevoerde cultuur- (en daar dus ook subsidie-)politiek, sterk vertegenwoordigd. Dit leid de er toe dat het Spaans, voor de gelegenheid geaccepteerd als passieve con grestaai (alle in het Engels of Frans gehouden voordrachten of gevoerde dis cussies werden niet alleen zoals gebruikelijk simultaan in het Frans of Engels vertaald, maar ook in het Spaans), ook werd gebruikt als actieve congrestaai. Dit veroorzaakte verwarring, bescheiden protesten en slechte vertalingen. Het was overigens duidelijk merkbaar aan de kwaliteit van de vertalingen, dat er geen gebruik gemaakt werd van de vaste tolken van de ica. Ik ben van mening dat de ica zal moeten zoeken naar een nieuwe vorm voor de Ronde Tafel om de oorspronkelijke, en terechte, bedoeling weer op tafel te krijgen: korte inleidingen, werkelijke discussies, collegiaal contact. Het is bizar dat de Ronde Tafel aan haar eigen succes te gronde kan gaan. Want na tuurlijk is het magnifiek dat steeds meer landen actief deelnemen, zowel op het niveau van de nationale archiefdiensten als op dat van de beroepsvereni gingen. Het effect van die toevloed is dat collega's uit één werelddeel, of die een taal (dus meestal een koloniaal moederland) gemeen hebben, van de gele genheid gebruik maken uitvoerig met elkaar te vergaderen. Zo is de Ronde Tafel langzamerhand aan het veranderen in een samenstel van vierkante ta feltjes of tafels, bezet door Frans, Spaans, Engels of Russisch sprekende col lega's. Wanneer de voortekenen ons niet bedriegen, zou het Duits op de plaats van het Russisch kunnen komen. Voor een Nederlandstalige tafel is er, zolang de apartheid Zuid-Afrika's deelname in de weg staat, geen ruimte. Het valt te hopen dat de opvolger van mevrouw Soemartini, de grand old lady van het internationale archiefwezen, eveneens Nederlands spreekt, in dat geval komt ook ons koloniale verleden aan zijn trekken. Het vorenstaande mag wat spot tend zijn gesteld, het vormt werkelijk een serieus probleen, een probleem waar voor een oplossing niet eenvoudig is te vinden. Om een indicatie te geven van de aantallen landen en deelnemers volgt in de tabel een overzicht van de Ronde Tafels sinds 1974 (verder reikten de ver slagen in mijn boekenkast niet). Voor ons zijn deze gegevens van belang om dat wij in 1991, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, de 28e Ronde Tafel zullen ontvangen. Tabel - gegeven niet bekend; in de niet genoemde jaren heeft geen Ronde Ta fel plaatsgevonden 1974 1975 1977 1978 1979 1981 1982 1983 1985 1986 1987 1989 landen 39 34 45 37 34 37 35 36 45 46 48 63 deelnemers 55 66 52 44 66 50 62 65 69 84 anderen 22 27 17 12 28 38 45 24 37 80 totaal 77 93 91 69 56 94 88 107 89 106 114 Vergelijking van de aantallen deelnemers zou tot de conclusie kunnen leiden dat de groei wel meevalt; vergelijking van het aantal landen wijst op het tegen- 77

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 28