theek uit de jaren '30. Er bevinden zich onder meer archieven van de plaatse lijke overheid, kerkelijke archieven van het aartsdekenaat Leeds en de Metho disten, privé-archieven van politici, archivalia betreffende landgoederen en kastelen en bedrijfsarchieven. De archivaris moet ook hier waken over de ar chieven die door hem worden bewaard: de angst voor verkoop van bedrijfs- of huisarchieven is groot. Het gebouw ligt midden in een afbraakbuurt, een goede beveiliging van de zeer omvangrijke hoeveelheid archivalia is een prioriteit. Wegens ruimte gebrek—een normaal verschijnsel bevinden er zich in de stad diverse hulp depots. In het archief van Leeds zijn twee archivarissen werkzaam. Met een computer werd geëxperimenteerd. Voor klapperwerkzaamheden is de gevan genis van Leeds ingeschakeld: tot tevredenheid. Districts Archive Leeds City Archive of York West Yorkshire Archive Service Het hoofdkantoor bevindt zich te Wakefield, een middelgrote industriestad. De Service verleent administratieve ondersteu ning aan zes archieven in West Yorkshire, verricht daarvoor restauratiewerk zaamheden, houdt met behulp van de computer bij wat er zich in de versprei de archieven bevindt: elk onderdeel van de Service is verbonden met de centrale computer te Wakefield. Microverfilming van archieven vindt hier eveneens plaats. De Service zelf bewaart de archivalia van (overheids)bedrijven die in het hele district werkzaam zijn of waren evenals archieven van de diocesen van Bradford, Ripon en Wakefield, waaronder dtb's. Bezoekers worden voorts getrokken door de grote aantallen testamenten. Wakefield was de hoofdstad van de West Riding waar veel testamenten werden opgemaakt. Het gebouw is redelijk geoutilleerd, heeft een grote administratieve staf en er wordt veel met de computer gewerkt. Maar liefst vijf archivarissen zijn er te Wakefield werkzaam. Aan het slot van mijn verhaal een woord van bewondering voor en dank aan de Britse collega's. Ze hebben de oorlog gewonnen en vechten nu onverstoor baar door tegen the Iron Lady. Noot 1 Zie over het Britse Archiefwezen ook Felix Hull, 'The (British) Society of Archivists', in: Nederlands Archievenblad 90 (1986) 244-246; R.D. van der Vlis en Marcia Zaaijer, 'Het archiefwezen in Engeland', in: Nederlands Ar chievenblad 90 (1986) 317-36; James R. Sewell, 'The position and evolution of the British mu nicipal archive service within the local admi- nistation', in: Janus (1989, 2) 5-13. Summary The British archivists are often working under bad conditions. For lack of mo ney and interest of the authorities the (Public) Record Offices are bad equip ped. Archivists are fearing sale of private records: Givers of private archives, f.i. the nobility smell money and claim their historical documents to sale it on the market. The lacking of a sufficient statutory frame work is also paying for it in this affair. On my trip round five Record Offices in Yorkshire I was moved by the dedication to which our British colleagues are working. Very short staffed, a profusion of archives, many visitors and bad working conditi ons. A favourable exception can perhaps be made for the West Yorkshire Ar chive Service and the Borthwick Institute, a division of the University of York. The dialectics of progress which are characteristic of the British society itself also in the (Public) Records. 75

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 27