The Borthwick Institute of Historical Research The Borthwick Institute of Historical Research Dit is een onderdeel van de Universiteit van York, de geldstroom loopt via het ministerie van Onderwijs en de universiteitspot. De medewerkers zijn in dienst van de universiteit. Tot de taak van de drie archivarissen behoort inventarisatie, doceren aan de uni versiteit (onder andere paleografie, diplomatiek en local historyen het doen van onderzoek. Naast de archivarissen zijn er twee restauratoren werkzaam, een studiezaalkracht en twee personeelsleden voor het secretariaat. Het archief is gevestigd in een laat-middeleeuws gebouw in het centrum van York, door de architectuur voor onder andere toeristen aantrekkelijk. In de Saint Anthony's Hall worden regelmatig archivalia, foto's en prenten geëxpo seerd. In de depots worden onder meer de archieven van de parochies van de Ang licaanse kerk van York, de archieven van de Bisschop van York (vanaf 1215), de archieven van het Centrum voor Zuidafrikaanse studies en de diplomatieke correspondentie van Lord Halifax (in de Tweede Wereldoorlog minister van Oorlog onder Churchill) bewaard. Hoewel gericht op kerkelijke archieven zijn er veel archieven van privé- personen. Er zijn diverse kleine depots, die doen denken aan gevangenis afdelingen met tralies etc. Om diefstal te voorkomen wordt er veel afgesloten, terwijl op het gevaar voor brand nadrukkelijk wordt gewezen. Door de aan wezigheid van veel testamenten en dtb's is het Institute aantrekkelijk voor ge nealogen. Zij worden apart gezet. Er is veel verfilmd en er wordt druk gebruik gemaakt van leesapparatuur. De Mormonen zijn ook daar in aantocht. Er zijn vier kleine studiezalen waar circa 25 mensen kunnen werken. De bezoeker kan slechts op afspraak het archief bezoeken (hetgeen voor de andere door mij be zochte archieven ook geldt). Er zijn strenge regels voor de bezoeker: het be perkte aantal aan te vragen stukken, pencils only, de bezoeker moet zich ook afmelden en van roken, drinken en eten binnen het gebouw is geen sprake. Er wordt niet gewogen. Een belangrijke activiteit van the Borthwick is het publiceren van onder zoeksresultaten in een serie, de Borthwick-papers, die gretig aftrek vinden. The Minster Library Een onderdeel van het instituut is de grote Local ///story-bibliotheek; boeken worden echter niet uitgeleend. The Minster Library De bibliotheek en het archief van de Minster bevindt zich in een rond 1230 gebouwde kapel van het aartsbisschoppelijk paleis. In de Library worden de boeken van de kerk en de bisschop bewaard, waaronder het beroemde York Gospel Book uit circa 1000. Deze kathedraalbibliotheek is de grootste van het land. Naast de bibliotheek is het archief van de Minster - te vergelijken met het archief van de Bossche Sint Jan - in de kapel ondergebracht. De werksituatie voor de archivaris is slecht. Hij heeft een klein hok, maar kan 'gelukkig' in het depot werken, waar hij zich zonder zich te stoten kan om draaien. De archivaris hoopt op een nieuw depot. Er werd mij echter verteld dat dit reeds veertien jaar wordt beloofd. Een van de geestelijken van de Minster is bibliothecaris. Hij is veel op pad om boeken aan te kopen voor de grote theo logische bibliotheek. Er schijnt geld te zijn, doch niet voor het archief. Even als het Borthwick instituut is de Minster Library toegankelijk voor niet- onderzoekers: er is een permanente expositie van oude drukken. City Archive of York Achter the Art Gallery, goed weggestopt, bevindt zich het stadsarchief, waar de stadsarchivaris en één part-time vrijwilliger werken. De studiezaal wordt druk bezocht door studenten, hobbyisten en genealogen. Er kan geen toezicht zijn vanwege de krappe personele bezetting. Alles gaat op z'n Jan Boerenfluitjes. Het is dweilen met de kraan wagenwijd open. Het vervaardigen van toegangen is slechts mogelijk als er geen bezoekers zijn. Toch arriveren er steeds weer nieuwe onderdelen van het stadsarchief. De halve vrij williger 'ruimt' deze op. Tijdens zo'n bezoek durf je eigenlijk niet te vertellen hoe de werkomstandigheden in Den Bosch c.q. Nederland zijn. Districts Archive Leeds Het stadsarchief van Leeds is een onderdeel van de West Yorkshire Archive Service (zie hieronder). Het is gevestigd in een biblio- 72 73

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 26