een onoekend verschijnsel. Wel wordt door het Public Record Office toezicht uitgeoefend op de zorg van naar de archiefbewaarplaatsen van lagere overhe den overgebrachte archieven van rijksinstellingen. De opleiding tot archivaris vindt plaats aan een beperkt aantal universitei ten. Het is net als in Nederland een eenjarige dagopleiding. Formele toelatings eis is het bezit van de bachelor's graad. Het vakkenpakket verschilt niet sterk van de Rijksarchiefschool, zij het dat beduidend minder aandacht wordt besteed aan ordenen en beschrijven. De Britse beroepsvereniging, de Society of Archi vists, tracht een maximale invloed op de opleidingen uit te oefenen. Veel Brit se archiefdiensten hebben in de afgelopen decennia te maken gehad met een stormachtige groei van de publieke belangstelling. Naar het schijnt loopt deze groei minder dan in Nederland parallel met de stijgende belangstelling voor genealogie. Archiefdiensten in Yorkshire, Engeland - Een korte impressie De goede betrekkingen tussen de British Society of Archivists en de Vereni ging van Archivarissen in Nederland hebben in de laatste jaren geleid tot een aantal bezoeken over en weer met het doel kennis te nemen van het archiefwe zen in beide landen. Een bezoek van 25 tot 28 april 1988 aan Yorkshire stelde mij in staat een beeld te vormen van de werkomstandigheden, de archieven, de archiefmede werkers en de bezoekers van vijf archieven in Yorkshire. Voortreffelijk gast heer was dr. David M. Smith, directeur van 'the Borthwick', die met mij door zijn 'eigen' archief rondsjouwde, mij introduceerde bij de 'Minster Library', het stadsarchief van York, de West Yorkshire Archive Service te Wakefield en de Districts Archives te Leeds en mij bovendien het prachtige North York shire liet zien. Het lijkt niet vriendelijk voor onze Britse collega's, doch met de organisatie van het archiefwezen is het niet al te best gesteld aan de andere zijde van de Noordzee. Zeker voor een buitenstaander is de verwarring compleet. Archie ven worden in Groot-Brittannië zeer verspreid en in zeer verschillende archief bewaarplaatsen bewaard onder vaak bedroevende omstandigheden. Dat is niet de schuld van de archivarissen, die zo slecht met de hen toevertrouwde papie ren omgaan; integendeel, er wordt geroeid met de riemen die er zijn. Toege wijde mensen die voor een vaak laag salaris moeten opboksen tegen een over heid die nauwelijks geïnteresseerd is in de eigen erfenis, behalve als er mee gepronkt kan worden (dit laatste herkennen wij natuurlijk ook). Een archief wet, een kader waarbinnen je zoals in ons land kunt werken, bestaat er niet. Een grote angst van de Britse collega's is de 'vlucht' van archieven naar het buitenland; privé-archieven zijn niet veilig. Belangrijke bedrijfsarchieven van onder meer architectenbureau's en archieven van adellijke personen en geslach ten worden verkwanseld. Door verarming en geldhonger voelen vele 'schen kers' van archieven zich gedwongen de in de archiefbewaarplaatsen opgesla gen papieren terug te halen en onder de hamer van de veilingmeester te brengen. 'Waardeloos' materiaal als brieven en rapporten verdwijnt spoorloos en 'waar- 70 devol' kaartmateriaal wordt duur verkocht en vindt zijn weg naar verzame laars in de Verenigde Staten. Diefstal van archivalia is in Engeland een groot probleem. Een op de studie zaal geplaatste weegschaal (het gewicht der paperassen die de bezoeker bij zijn entree meeneemt kan afwijken van hetgeen hij bij zijn vertrek weer meeneemt) kent vele bezwaren, maar werkt soms nog als afschrikking. De weegschaal wekte bij mij de lachlust op. De verspreiding van archieven door dit grote land lijkt de doelmatigheid niet te bevorderen. In het stadsarchief van Leeds bevinden zich de papieren van Lord x, voormalig gouverneur van India in de jaren '30 van deze eeuw; in het Borthwick instituut de archieven van Lord Halifax, oud minister van oorlog. Afgezien van de vrees voor onttrekking en verkoop van deze belangrijke ar chieven, je verwacht deze papieren niet in Leeds en York. Het stadsarchief van York bewaart parochie-archieven uit de stad, maar het Borthwick Institute heeft de meeste archieven van parochies. Zoals ik reeds aanstipte zijn de Britse archivarissen laag gesalarieerd. Hoe wel aan een universiteit tot archivaris opgeleid - er zijn zes universiteiten: twee in Engeland, twee in Wales, één in Schotland en één in Ierland, die een oplei ding verzorgen - of naast een andere academische vorming door archiefwerk in de praktijk gekwalificeerd, ontvangen zij niet het salaris dat verwacht mag worden. Een uitzondering vormt de archivaris die aan een archief verbonden is dat een onderdeel van een universiteit is, zoals 'The Borthwick'. Zoals gezegd vindt de opleiding van archivarissen plaats aan een universi teit. Een archiefschool is een onbekend fenomeen, evenals het stage-onderdeel dat wij kennen. Ook het onderscheid 'hoger' en 'middelbaar' bestaat niet. Een andere mogelijkheid om archivaris te worden is tijdens de academische oplei ding in een archief te werken en veel historisch onderzoek te doen. Automatisering is in Yorkshire niet onbekend, doch beperkt zich voorna melijk tot het vervaardigen van archievenoverzichten en tekstverwerking. De West Yorkshire Archive Service leek mij er het meest mee vertrouwd. De werkomstandigheden van de Britse archivarissen variëren enorm en lij ken volstrekt afhankelijk van de willekeur van de overheid of andere opdracht gever. De werkruimten voor de archivaris bevinden zich in een gangetje naar het depot (stadsarchief York), in het depot (Minster Library), maar ook in doel matige ruime werkkamers (Borthwick en Wakefield). Voor bezoekers, waarvan een stevig percentage tot de genealogen behoort, moet het ene archief een eldorado zijn om te werken, het andere archief een verwarrende doolhof. De depots zijn veelal overvol, vandaar dat de verrijdbare stelling goed in de markt ligt. De brandveiligheid varieert van bewaarplaats tot bewaarplaats. De personele bezetting is slecht: het stadsarchief van Leeds, een stad van 600.000 inwoners, mag nu na vijftien jaar zeuren naast de twee daar reeds werkzame archivarissen een derde aanstellen. De personele bezetting van het stadsarchief van York is bedroevend. Eén archivaris en een 'halve' vrijwilligster die reeds op jaren is. York is een der belangrijkste steden uit Engelands geschiedenis. Aan vijf archieven heb ik een bezoek gebracht; aan elk archief zal ik enkele woorden wijden. 71

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 25