De Eindhoven-variant: een schade-inventariserend onderzoek voor archiefmateriaal H. J. M. Mijland, F. F. M. Ector, K. van der Hoeven ven en op basis van vrijwilligheid aan te haken aan een netwerk van gemeente lijke archieven. De provinciale adviseur mag daarin nog een poosje fungeren als bijzit, voorwaar een rol met perspectief. 8 Conclusie Het vorenstaande mag hier en daar wat badinerend zijn gesteld, de kern is wel degelijk serieus. Als de provinciale inspecteurs naar behoren functioneren, ma ken zij zich deels te duur en deels op die plaats overbodig. Wanneer wij het archiefwezen als een totaal zouden kunnen bezien, zou herschikking tot een verrijking van alle geledingen kunnen leiden. Niets let de gemeentearchivaris sen vooruitlopend op een eventuele formele structuur alvast te komen tot sa menwerking, een samenwerking conform de geest van de aanstaande archiefwet. Noten 1 Ook wanneer niet anders vermeld moet voor 'gemeente' veelal gelezen worden 'gemeente en waterschap' en voor 'hij' of 'zijn' 'zij' of 'haar'. 48 In de afgelopen jaren verschenen in de pers en in mindere mate in de vakbla den alarmerende berichten over het vernietigende effect van de verzuring in negentiende- en twintigste-eeuws papier. Werkend aan een opzet voor een restauratie- en conserveringsplan besloot een aantal medewerkers van het streek archief regio Eindhoven-Kempenland de kwaliteit van het papier uit deze pe riode nader te onderzoeken. Tot hun verbazing was er geen voor archiefmate riaal geschikte methode en waren zij verplicht aan de hand van enige buitenlandse voorbeelden op het terrein van bibliotheken een eigen werkwijze voor schade-inventarisatie te ontwikkelen, te toetsen en toe te passen. 1 Inleiding In de november-aflevering van het tijdschrift Open1 wordt verslag gedaan van een schade-inventariserend onderzoek, uitgevoerd in de boekencollectie van de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage. In dat artikel wordt een rappor tage aangekondigd van een tweede lopend proefproject voor archiefmateri aal, dat-evenals het KB-onderzoek - beschouwd kan worden als voorberei ding op een nationale schade-inventarisatie, zoals voorgesteld in het rapport 'Aanbevelingen voor de eerste aanpak van de massaconservering van papie ren bestanden in Nederlandse archieven en bibliotheken'.2 De verslaglegging van dit onderzoek, uitgevoerd door het Streekarchief Regio Eindhoven- Kempenland in de bestanden te Eindhoven en Oirschot, volgt hier. De uitgangspunten van dit onderzoek komen overeen met die geformuleerd door de onderzoekers in de kb.3 In het kader van een beleidsmatige aanpak van de massaconserveringsproblematiek is schade-inventarisatie een noodzaak. Het doel van deze inventarisatie is een duidelijk beeld te verkrijgen van de om vang van het probleem, zij dient inzicht te geven in welke bestanden bedreigd worden, in de mate waarin die bedreiging voorkomt, alsmede in de begren- 49

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 14