s Bedrijfsmatig werken in archieven De vAN-studiedagen 1989 Onder redactie van Els van den Bent Leuk of niet, ook in de archiefwereld zijn langzamerhand de kreten kostenbe wust, klantgericht werken en andere uit het bedrijfsleven afkomstige termen doorgedrongen. Het bedrijfsleven staat weer in aanzien, we mogen risico s durven nemen', de overheid is 'uit', de coördinatoren zijn vervangen door ma nagers. Problemen bij de overheid worden 'opgelost' met recepten uit het be drijfsleven, zonder na te denken over de vraag of het bedrijfsleven we1 be werkt dan de overheid, of stil te staan bij datgene, wat de overheid nu juist typeert en onderscheidt van het bedrijfsleven, en welke specifieke problemen daarbij zijn ontstaan. Voor studiedagen met het thema 'Analyse van de poli tieke ideologie, de bureaucratie en de positie van de burger zou dus meman warm lopen. De modieuze titel 'Bedrijfsmatig werken in archieven was ech ter goed voor meer dan tweehonderd inschrijvingen. De studiedagen waren zo opgezet, dat in- en outsiders hun visie konden geve op de bruikbaarheid en onbruikbaarheid van concepten uit het bednjfsleve Zo kwamen diverse aspekten van de terreinen personeel, financiën, organisa tie automatisering en afzetmarkt aan de orde. De onderlinge samenhang van de'onderwerpen maakte het onvermijdelijk, dat tijdens de groepssessies hier en daar flink 'grensoverschrijdend' te werk werd gegaan. De plenaire zitti gen als start en slot van de studiedagen fungeerden als bindmiddel. Onderstaand verslag was niet mogelijk zonder de ingeleverde inleidingen van de sprekers en de schriftelijke weergave van de discussies, die door enkele actieve A leden is gemaakt. Archiefdiensten als bedrijven Mr H van Heuven van organisatiebureau Berenschot beet de spits af met zijn visie op bedrijfsmatig werken bij de overheid. Nadat papieren bezuinigingen, de kaasschaafmethode en het maken van afwegingen en politieke keuzen o voldoende antwoord gaven op de bezuinigingsproblematiek, ging de overheid 1

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 1