drijven en non-profit organisaties. De 'archiefbeheer-presentaties' gaven slechts een fragmentarisch beeld van hetgeen er op dit gebied 'te koop' is. Verslagge ver Pelzers bepleit een gedegen onderzoek naar het effect van het particulier initiatief in archiefbeheer voor de overheid, maar ook voor particulieren. Op die manier worden bovendien de werkgelegenheidsmogelijkheden voor archi varissen ook buiten het traditionele archiefwezen zichtbaar. Collega J.A.C. Mathijssen bracht verslag uit over de computerpresentaties. 'Eerst gaat hij met een scanner inlezen, eventueel met de zoomer. De brief komt dan op het scherm, zodat deze door middel van een dossier- of documentatie- nummer benoemd kan worden. Tot slot archiveren we de zaak naar de opti sche schijf, een worm. Deze schijf kan 20 000 vellen a-4 bevatten. Nu is het stuk en het dossier raadpleegbaar', aldus de uitleg van Wang Integrated Ima ge Systems. Met laserprinters kunnen er weer papieren afdrukken van de in formatie worden gemaakt. Documenten kunnen hetzij met microfilmcame ra's hetzij met documentenscanners op de optische schijf worden gezet. De microfilmcamera voorziet de beeldjes automatisch van kenmerken, waarmee de informatie later oproepbaar is. De beeldplaten kunnen worden verzameld in een zogenaamde jukebox. Wie weet zit daar straks het grootste deel van de inhoud van iedere archiefbewaarplaats in. Naast de presentaties was iedere 'ronde' voorzien van één of meer met het thema van de studiedagen samenhangende films. Eén van de films heette 'Au tomatiseren, wat is daar zo bijzonder aan?' en toonde de bouw en invoering van een systeem voor magazijnbeheer en voorraadadministratie ten behoeve van een handelsfirma. Het automatiseringsproject bleek niet goed te lopen, omdat men het niet eens was over het te ontwikkelen systeem en niet begrepen werd wat het systeem voor de organisatie ging betekenen. De toekomstige ge bruikers waren niet voldoende ingelicht. Uit de discussie na afloop kwam naar voren dat automatiseringsmensen meer moeite moeten doen om hedendaags Nederlands te spreken, maar 'leken' zich meer in de materie moeten inleven men zich niet te veel moet verlaten op persoonlijke voorkeuren (prestigeobjec ten zijn een gevaar voor de rationaliteit) automatisering een zaak voor het management is automatisering geen knelpunten in een organisatie oplost. Paneldiscussie Als uitsmijter traden dr F.C.J. Ketelaar, mevrouw dr W. Pieterse en prof. dr E.J. Fischer onder voorzitterschap van drs J.N.T. van Albada met elkaar en de zaal in het strijdperk. De opvattingen van de panelleden over bedrijfsmatig werken liepen uiteen van definities als: op de hoogte zijn van input, output en productieprocessen, het met beperkte middelen bereiken van (gekwantifi ceerde) doelstellingen volgens een bepaalde prioriteit, tot het vooropstellen van kostenplaatjes, of juist het stellen van bedrijfscultuur boven kostenplaatjes. Fischer interesseerden de kosten als zodanig niet zo veel, als wel het relatieve gewicht van wat iets kost. Dergelijke analyses zouden er bij het iisg bijvoor beeld toe kunnen leiden, dat alleen academici van boven de 24 jaar op de stu- 20 Foto's: J. A. Korswagen

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 11