arekamp rchieven ciplines, beroepsgroepen als journalisten, bouwkundigen, kunstenaars, nota rissen, bedrijven, studenten. Middelen zijn onder andere tentoonstellingen, pu blicaties in de reguliere bladen of in specifieke (vak)bladen, rondleidingen, in terviews, lezingen, open dagen. Planning, inhoud en kwaliteit zijn essentieel. Met het ad hoe aantrekken van een pr-bureau of het aanstellen van een vaste pr-medewerker alleen ben je er niet. Pr hoort in de gehele organisatie geïnte greerd te zijn; in het takenpakket van elke medewerker, werkzaam bij welke afdeling dan ook, hoort een element van pr en voorlichting te zitten, ook fi nancieel. Onmiddellijk rijst dan de vraag, hoe je daarvoor aan financiën komt als je al over te weinig middelen beschikt om al je andere taken behoorlijk uit te voeren. Het gemeentearchief Amsterdam ziet daar verschillende mogelijk heden voor. Daar wordt onder andere samengewerkt met bedrijven die geïnte resseerd zijn in de benaderde doelgroep, en er is een door de gemeenteraad ingesteld Archieffonds, dat voor de nodige middelen zorgt. Bovendien is be rusten in bezuinigingen volgens de sprekers alleen maar verdergaande bezui nigingen te weeg brengen, terwijl je juist dan moet laten zien wie je bent en wat je doet, en wel gericht op die mensen die invloed hebben op de besteding van de (gemeenschaps)gelden. Voor pr- en voorlichtingsdoeleinden zijn ook vriendenkringen in te zetten, zo betoogde mevrouw M. Lestraden (provinciaal museumconsulent bij de Fede ratie van Musea in Zuid-Holland). Zij vindt vriendenkringen waardevol, mits eerst goed wordt geanalyseerd wat die 'vrienden' willen en kunnen (om ze ef fectief in te kunnen zetten), de instelling zich goed voorbereidt op alle conse quenties (opvang, waardering, investering in tijd en geld) en zich niet finan cieel of personeel afhankelijk maakt van de bijdrage van 'vrienden'. In de discussies bleek, dat niet iedere archivaris zo gesteld is op marketing en vriendenkringen. De scepsis over marketing is enerzijds gebaseerd op het principe, dat er voor archiefdiensten helemaal geen markt is: zij hebben een monopoliepositie, archieven zijn openbaar en iedere burger heeft recht op in zage. Desalniettemin bestaat er wel belangstelling voor marketingtechnieken, al was het alleen maar om 'meer geld in huis te krijgen'. Anderen zien de bui al hangen: een ongerichte stroom bezoekers en dus een groter beslag op de be schikbare middelen. Geconcludeerd werd, dat marketing als instrument zin vol kan zijn, maar dan met name voor de aanvullende taken van een archief dienst. Tot een uitspraak over wat tot de kerntaken en wat tot de aanvullende taken van een archiefdienst gerekend kan worden kwam het echter niet. De discussie over vriendenkringen spitste zich toe op vrienden als extra werk kracht, de oude discussie over de concurrentievervalsing op de arbeidsmarkt. Gesteld werd dat er op de overheid ook een overtuigende werking voor forma tieuitbreiding uit kan gaan, wanneer een instelling alleen nog maar met be hulp van vrijwilligers draaiend gehouden kan worden. Bij het archiefwezen heeft de overheid wettelijk de taak voor formatieplaatsen te zorgen en dus gaat concurrentievervalsing daar niet op. Als een archiefdienst met vrijwilligers werkt, dan moet er een duidelijke splitsing tussen de wettelijke taken en de aanvullende werkzaamheden worden gemaakt, ongeacht de vraag of die addi tionele werkzaamheden een hoge of lage prioriteit hebben. Het werken met 18 EXT®NE ARCHIEFOPSIAG Economisch en efficiënt Privacy gewaarborgd Ultramodern» archiefbewaarplaatsen klimaatbeheersing ''■kSghetd verzekerd Uw archief pwmonenf toegonfarf^ Modeme communicatiemiddelen Opgokid* mensen begeleiding Koifen besparend vrijwilligers die georganiseerd zijn in een vereniging of stichting, heeft als voor deel dat onderlinge begeleiding kan plaatsvinden. Het is dan wenselijk dat de instelling in het bestuur vertegenwoordigd is. Omgekeerd moet men oppassen dat de vereniging niet mede beleidsbepalend wordt. Dat geldt natuurlijk ook voor vriendenkringen die voor fondsenwerving zorgen. De instelling moet er voor zorgen zelf te kunnen bepalen, waarvoor de gelden worden aangewend (uitbreiding collectie, verfilming etc.). Het is wenselijk één en ander in de sta tuten of het huishoudelijk reglement van zo'n vereniging of stichting vast te laten leggen. Zo kan bijvoorbeeld worden voorkomen dat bij onenigheid een deel van de collectie van een instelling verloren gaat. Presentaties Tijdens de studiedagen waren presentaties te zien van commercieel archiefbe heer en automatisering. Collega E. Pelzers legde zijn oor te luisteren bij het particulier initiatief op eerstgenoemd terrein. De firma's Varekamp Archie ven en Geytenbeek leggen de nadruk op extern archiefbeheer en -opslag voor derden, zowel in de particuliere als in de (semi-)overheidssfeer. Slechts een en keling greep de kans om te bekijken of deze bedrijven de toets der kritiek kon den doorstaan (afhankelijk van het doel waarvoor je ze inschakelt). Buro Den Boer biedt zijn diensten aan bij dynamische dossiervorming, reorganisatie, se lectie, vernietiging en inventarisatie van archieven. Zijn klandizie is vooral de (semi-)overheid. De reclamefolder vermeldt dat de acht medewerkers beschikken over het sod ii-diploma. Angstvallige vragen of het werkterrein van het bu reau ook de statische archieven omvat, werden negatief beantwoord. De Stich ting Archiefverzorging tenslotte is een soort niet-commercieel uitzendbureau voor gediplomeerde archivarissen. De Stichting koppelt de vraag naar deskundig informatiebeheer aan de vraag naar werk. Haar klanten zijn overheden, be- 19

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 10