De riante studiezaal van het nieuwe Rijksarchief in Luik. Op de achtergrond achter de glazen wand, de balie. Foto auteur. km archief. Het depot bestaat uit vijf verdiepingen, die om redenen van veilig heid geheel geïsoleerd zijn van elkaar. In de depotruimte is geen enkele ope ning of raam: er komt geen uv-Iicht, vochtige lucht of stof binnen. Een sys teem van klimaatbeheersing handhaaft de temperatuur op 18° en de relatieve luchtvochtigheid op 50%. Stofwerende materialen (zoals stofafstotende be- tonverf) en filtering van het luchtbeheersingssysteem moeten de magazijnen stofvrij houden. Er zijn in de depots geen risicodragende factoren als water leidingbuizen. De beveiliging wordt verzekerd door een brandalarminstalla tie. Overigens is het gebouw in zijn geheel beveiligd. Het gebouw staat op een groot perceel, toebehorend aan de Belgische staat, zodat in de toekomst een uitbreiding van het depot tot een dubbele capaciteit zonder technische proble men gerealiseerd kan worden. Naast het vijf verdiepingen tellende magazijn ligt de vleugel waar de voor het publiek toegankelijke ruimten zijn ingericht: een tentoonstellingsruimte, een college- cq vergaderzaal, een riante leeszaal van 68 plaatsen, voorzien van 7 microfilmreaders (op drukke dagen nu al onvoldoende!), een fotokopieer apparaat en een microfilmprinter. In de vierde vleugel tenslotte zijn de kanto ren van de archivarissen ondergebracht, de bibliotheek, vestiaires en kantine (en zelfs een douche!) voor het personeel.5 Wanneer wij de situatie in Luik vergelijken met een gemiddeld Nederlands rijksarchief, dan valt op dat onze buren niet de beschikking hebben over een binderij of een restauratieatelier noch over een fotografische dienst, en tenslotte dat men het in Luik met beduidend minder personeel moet doen: slechts drie archivarissen en negen man-vrouw dienstpersoneel (van laatstgenoemde cate gorie slechts twee rijksambtenaren), weinig voor een archiefbewaarplaats met de centrale overheidsarchieven van een prinsdom dat een groot deel van het huidige België omvatte. 358 Het nieuwe gebouw is te danken aan de verdiensten en de niet aflatende ijver van de scheidende rijksarchivaris van Luik, dr. Georges Hansotte, die op 31 augustus 1987 de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Zijn opvolgster, me vrouw dr. Paulette Pieyns-Rigo, mag haar carrière aldus in een niet alleen func tioneel, maar ook mooi gebouw beginnen. Werd in 1985 het nieuwe rijksar chief in Den Bosch niet zonder trots gepresenteerd als het 'paradepaard onder de archiefgebouwen van de Benelux',6 Pirenne's gebouw krijgt nu wel con currentie! Régis de La Haye Noten 1 De oude bisdommen Luik (het eerste tot 1559, het tweede van 1559-1801) bestreken grote de len van Nederland. Het oud archief van het bisdom is zeer onvolledig bewaard gebleven, zowel bij het rijksarchief van Luik (Archives de l'Etat a Liège, afgekort: ael), als bij het ar chief van het bisdom Luik (Archives de l'Evê- ché de Liège, Rue de l'Evêché, 25, B-4000 Liè ge (Belgique), afgekort: AEvL). Voor de bestanden van beide bewaarplaatsen bestaat een overzicht. Voor het rijksarchief: Les Archi ves de l'Etat dans les provinces. Apergu des fonds et des collections, n. Les provinces wal- lones (Brussel 1975). Voor het bisschoppelijk archief: a.deblon, 'Les archives de l'Evêché de Liège. Apercu des fonds et collections', in: Archives et Bibliothèques de Belgique/Archief- en Bibliotheekwezen in België 48 (1977), 617- 629. Zie ook: a.deblon, 'De betekenis van het Luikse bisschoppelijk archief voor de Limburg se kerkgeschiedenis', in: Munsters in de Maas gouw. Archeologie en kerkgeschiedenis in Lim burg. Bundel aangeboden aan pater A. J. Munsters msc bij zijn tachtigste verjaar dag (Maastricht 1986 Werken uitgegeven door Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, 9). 2 Tot de reddingsoperaties, na de ramp, behoor de de publicatie van aantekeningen van onder zoekers uit de verloren gegane archieven, bij voorbeeld het veel geraadpleegde werk: MAU RICE YANS, Memorial des Archives détruites en 1944. Pasicrisie des échevins de Liège, Luik 1948-19^0. 3 jean pieyns, 'Georges Hansotte, bio- bibliographie, in: Bulletin de l'lnstitut Archéo- logique Liégeois (bial) 98 (1986), 5. 4 De gegevens van dit historisch overzicht zijn ontleend aan: Apergu (als noot 1), 101-108. 5 De meer technische gegevens over het gebouw zijn grotendeels ontleend aan: georges han sotte, 'Le nouveau batiment des Archives de l'Etat a Liège', in: Archives et Bibliothèques de Belgique/Archief- en Bibliotheekwezen in België 59 (1988), 91-95. 6 l.p.l.pirenne, 'Een opzienbarend gebouw voor het Rijksarchief in Noord-Brabant', in: nab 89 (1985), 366. Résumé Après un passage de plus d'un demi-siècle dans l'ancienne gare des marchan- dises de la rue Pouplin, oü la situation était devenue insupportable, voire dan- gereuse, les Archives de l'Etat a Liège (ael) disposent maintenant d'un tout nouveau dépot, répondant aux exigences modernes. Cinq étages de magasins construits en béton, sans aucune ouverture, pouvant abriter 25 kilomètres Iinéaires d'archives, la possibilité de doubler encore cette capacité, une salie de lecture de 68 places, une salie de conférence, une salie d'exposition, des lo- caux de travail spacieux et bien équipés font du dépot liégeois l'un des plus modernes du Bénélux. 359

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 34