Bespreking van boeken risico met zich meebrengt voor de mens dan bijvoorbeeld zijn verblijf thuis. Dit neemt niet weg dat men zich bewust moet zijn van de eventuele gevolgen voor de gezondheid en dat er ten alle tijde een beleid van good housekeeping gevoerd dient te worden. Hierdoor kunnen risico's vermeden en schadelijke gevolgen voorkomen worden. Literatuur 1 o.schoben, 'Klimaatbeheersing en schimmelal- lergenen', in: Vakblad voor Biologen, 67, (15) 1987, 278-279. 2 OG en GD Amsterdam, Effecten van schimmel op de gezondheid en het meten van schimmels binnen en buiten voor de bepaling van de dosi- effectrelatie. 1988. 3 m.pantke, Hygiëne am Arbeitsplatz, iada Berlijn 1987. 348 Materiële cultuur H. van koolbergen, Materiële cultuur: huisraad, kleding en bedrijfsgereed- schap. Cahiers voor Lokale en Regionale Geschiedenis. Zutphen, De Walburg Pers, 1988. Met de mogelijkheid zeer grote gegevensbestanden op te slaan en te bewaren door het gebruik van een computer kan binnen het historisch onderzoeksveld de materiële cultuur op stijgende belangstelling rekenen. Tot het begin van de jaren zeventig was het aantal historische publikaties op dit terrein beperkt. Stu dies die de materiële cultuur tot onderwerp hadden, bewogen zich veelal op het gebied van de volkskunde en de cultuur- en kunstgeschiedenis. Vanaf 1974 wor den aan de Landbouwhogeschool in Wageningen en aan de Universiteit van Amsterdam projekten gestart waarin de materiële cultuur tot onderwerp had den, bewogen zich veelal op het gebied van de volkskunde en de cultuur- en kunstgeschiedenis. Vanaf 1974 worden aan de Landbouwhogeschool in Wa geningen en aan de Universiteit van Amsterdam projekten gestart waarin de materiële cultuur-'de "tastbare" elementen van de menselijke cultuur'- centraal staat. Beide onderzoeksprojekten baseren zich voornamelijk op in grote hoeveelheden bewaard gebleven boedelinventarissen, lijsten van persoonlijke bezittingen. Wageningen legt het accent op de plattelandscultuur en Amster dam op de stedelijke. Aan de afdeling volkskunde van het P. J. Meertens- Instituut in Amsterdam loopt sinds 1980 een vergelijkbaar project. In de serie Cahiers voor Lokale en Regionale Geschiedenis is na 'Strafrecht en Criminaliteit' het tweede deel verschenen onder de titel 'Materiële cultuur: huisraad, kleding en bedrijfsgereedschap'. Het boekje is samengesteld door drs. H. van Koolbergen, wetenschappelijk medewerker aan het P. J. Meertens- Instituut. Doel van de serie is het geven van een bespreking van archiefbron nen en de wijze waarop dit materiaal door amateur- en vakhistorici en studen ten voor onderzoek gebruikt kan worden. Van Koolbergen wijt de toenemen de belangstelling voor de materiële cultuur niet alleen aan de mogelijkheden die de computer biedt. Naar zijn mening zijn de opvattingen in historische kring ten aanzien van de aanpak van het onderzoek veranderd onder andere door dat men anders ging aankijken tegen de rol van de mens binnen de geschiede nis. 'Het analyseren van niet alleen de uiterlijke vorm maar ook van de funk- tie en betekenis van cultuurverschijnselen en het ontdekken van de faktoren die aan de veranderingen die deze cultuurverschijnselen ondergaan ten grond slag liggen, werd gezien als een nieuwe opgave voor de geschiedwetenschap.' Het hoofdbestanddeel van het helder geschreven betoog van Van Koolber- 349

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 29