and Records Commission, die diverse archiefprojecten van Staten ondersteunt. Ook nemen archivarissen van de National Archives aktief deel aan werkgroe pen en commissies van de Society of American Archivists. Toch lost dit het probleem van het gebrek aan leiding, dat overal in het Amerikaanse archief wezen wordt ervaren, niet op. De verantwoordelijkheid ligt nu bij de Staatsar chieven, waar zij waarschijnlijk ook hoort. Maar als de National Archives een coördinerende en stimulerende rol aan zou durven, zouden de pogingen van de Staatsarchieven om meer politieke en maatschappelijke erkenning te krij gen meer effect hebben, wat het archiefwezen nationwide ten goede zou komen. 3-3-2 Overheids- en particuliere archieven Het tweede grote verschil tussen de twee nationale archiefdiensten is de hou ding ten opzichte van particuliere archieven. Ook daarbij heeft de National Archives van Canada een grotere verantwoordelijkheid, op een wettelijke leest geschoeid. In feite bestaat er sinds de jaren vijftig een sterke traditie van on dersteuning van culturele aktiviteiten vanuit de overheid. Het doel van de Na tional Archives van Canada is het systematisch behoud van regerings- en par ticuliere archieven van nationale betekenis, niet alleen om effectief en efficiënt werken van de Canadese regering en historisch onderzoek mogelijk te maken, maar ook om de bescherming van rechten van de burger en de versterking van het nationaal identiteitsgevoel, dit alles gebaseerd op archieven als het geheu gen van het land. Daarmee is de National Archives in staat gesprekken aan te gaan met overheidsarchiefdiensten, maar ook met particuliere instellingen. Het biedt de mogelijkheid de kloof tussen deze twee werelden te verkleinen. De National Archives in de vs strekt zijn aktiviteiten niet uit tot particulie re archieven. In een land waar de particuliere instellingen die archieven verza melen en bewaren zo belangrijk en wijd verspreid zijn, is het heel moeilijk om als een nationale leider op te treden. Het is desalniettemin ook wat moeilijk te begrijpen dat de Staatsarchieven wel een leidende rol in hun eigen staten zouden moeten hebben, maar dat de National Archives dat niet zouden moe ten in het land als geheel. Een overeenkomst in het werk van beide National Archives (en ook van de meeste staats- en provinciale archieven) is hun betrokkenheid met de moderne registratuur. Op dat punt is hun verantwoordelijkheidsgevoel en verwevenheid veel groter dan in de meeste Europese landen. 3-4 Staatsarchieven Europeanen moeten zich realiseren dat alle Amerikaanse staten en Canadese provincies hun eigen archiefwetgeving kennen sterk of zwak - en dat de staats archieven, vooral in de vs, verschillende historische achtergronden hebben en verschillende plaatsen innemen in de administratieve structuur. Sommige staat sarchieven ressorteren onder ministeries, andere onder staatsbibliotheken, weer andere onder onderwijsinstellingen of zijn verbonden met Historical Societies. Opnieuw is de situatie in Canada minder ingewikkeld. Voor de staatsarchieven, ingebed in de administratie, is het werkgebied meestal beperkt tot overheidsarchieven, hoewel er een beweging van zuiver administratieve functie naar een meer culturele waarneembaar is. Voor de staat sarchieven die een deel van een Historical Society zijn, zijn de mogelijkheden veel ruimer, en daar worden ook particuliere archieven verzameld. Men moet daarbij bedenken dat de meeste staatsarchieven over het algemeen nog vrij jong zijn en pas ontstonden toen de Societies allang bestonden en al vaak grote hoe veelheden overheids- en particuliere archieven hadden geacquireerd. Is het echt van belang waar de archieven in het administratieve systeem zijn ondergebracht? Ja en nee. Volgens verschillende gezaghebbende Amerikaanse archivarissen is een volledig onafhankelijke positie het best. Naar mijn idee is dat soms in derdaad zo, maar soms ook niet. Het kan ook tot verwaarlozing leiden. Ook in Europa is de situatie niet zo helder. De archieven vallen in het ene land on der de verantwoordelijkheid van de minister van Binnenlandse Zaken, in het andere onder die van de minister van Cultuur. De beste positie is die waar ar chieven het meest geaccepteerd en dientengevolge navenant van geld voorzien worden. Wetgeving is essentieel, maar niet op de eerste plaats. Acceptatie en respect is een zaak van de archivarissen zelf. De successen die in sommige Ame rikaanse staten bereikt zijn met het prikkelen van de geldschieters, zijn in mijn ogen het bewijs van het feit dat de kwaliteit van de betrokken archivarissen steeds meer een beslissende factor is. Steun van buitenaf om de houding van de geldschieters te veranderen, bijvoorbeeld van de National Archives als na tionale autoriteit, zou waarschijnlijk wel nuttig, maar niet beslissend zijn. De staatsarchieven lijken in de vs de ruggegraat van het archiefwezen te zijn en een belangrijke kracht in de ontwikkeling van nieuwe methoden en plan nen. Hun werkingskracht reikt echter niet verder dan de eigen staatsgrenzen. Anderzijds heeft ook de National Archives niet de wil of de mogelijkheden om tot een nationwide archiefsysteem te komen. Toch zal een vorm van sa menwerking gevonden moeten worden en het Canadese voorbeeld is daarbij nuttig. Hoe dan ook. Zelfs in de vs zal het gemakkelijker zijn om tot samenwer king en afstemming van archiefpolitiek te komen dan in het toekomstige ver enigde Europa. 3-5 Lokale archieven Voor Europese archivarissen is het enigszins verbazingwekkend te zien dat zo wel in de vs als in Canada de archieven op lokaal niveau bijna overal worden verwaarloosd of in het geheel niet bestaan, zelfs in grote steden met een rijke geschiedenis als Boston. In feodaal Europa waren de steden als eilanden in de zee. Om zichzelf te beschermen zorgden zij goed voor de geschreven privi leges en rechten die zij in de loop der jaren hadden verworven. Deze dienden als wettige wapens in de strijd tegen anderen. De steden waren dichtbevolkt en de burgers moesten hun samenleving binnen de stadsmuren zorgvuldig or ganiseren. De stadsbesturen bewaarden hun archieven uit administratieve over wegingen met zorg. Later werd daaraan de historische functie toegevoegd en thans zijn de lokale archieven, gemeentelijk of regionaal, soms ware histori sche documentatiecentra. Als we het er over eens kunnen zijn dat er speciale redenen aan te geven zijn waarom in Europa de stadsarchieven vaak goed ge organiseerd zijn, dan kunnen we het er ook over eens zijn dat er eigenlijk geen 341 340

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 25