culturele factor het belangrijkste, terwijl de overheidsarchivarissen de admi nistratieve en wettelijke waarde benadrukken. Bedrijfsarchivarissen waarde ren archieven als management tools. Deze verschillen bemoeilijken de ontwik keling van een nationaal beleid. 3-2 HistoricaI Societies: heerschappij van de historische waarde In de Verenigde Staten is de archivistische traditie anders dan in Europa. De eerste stuwende kracht achter het bijeen brengen van archieven was de histori sche belangstelling. Historical Societies begonnen zoals gezegd archieven te verzamelen om hun historisch belang nog voordat er overheidsarchieven wa ren. Het resultaat is een verdeeld archiefwezen. De Societies dateren uit de vroege negentiende eeuw en hadden een grote invloed op het Amerikaanse archiefwezen. In haast elke staat is wel een Histo rical Society. Voor zover ik weet komt dit verschijnsel in Canada niet voor, althans niet op deze schaal. Door hun inspanningen zijn veel belangrijke over heidsarchieven gered - verwaarloosd als ze waren door de administratie-en nog steeds bewaren ze belangrijke archieven. Ze verzamelden memorabilia, archieven en vooral boeken. Misschien verklaart dit wel de invloed, of moet ik zeggen heerschappij, van de bibliotheekwetenschap op archieven. Archie ven werden beschouwd als een verzameling afzonderlijke documenten en zo werden ze ook beschreven, net als museumvoorwerpen en boeken beschreven worden. De activiteiten van de Societies leidden soms tot merkwaardige situaties. Som mige van de oudste archiefstukken uit Massachusetts bevinden zich bij de Histo rical Society of Massachusetts, terwijl een ander deel, vooral series, in de over heidsarchieven te vinden is. Toen de Society de stukken verwierf, werden deze series niet als belangrijk gezien en dus bij de administratie gelaten. De Societies beïnvloedden ook de kijk op en het gebruik van archieven. Ar chieven werden bijeengebracht om te worden gebruikt door geleerden, niet door gewone burgers. Ze waren van nut voor historisch onderzoek, niet als be wijsstukken. Alleen al het feit dat de Societies in staat waren overheidsarchie ven te verzamelen, wijst op de zwakke positie van overheidsarchieven. De sterke plaats van de Historical Societies tegenwoordig weerspiegelt zich in hun verhouding met de overheidsarchieven. In vele staten is de verantwoor delijkheid voor overheidsarchieven toegekend aan de Historica! Society in de betreffende staat. In deze 'staatsarchieven' treft men ook grote particuliere collecties, handschriften en boeken aan die op de hele staat betrekking heb ben. De ontwikkeling in Nederland staat hier haaks op. In Nederland ontwik kelden juist vele overheidsarchiefdiensten zich tot historische documentatie centra van een stad of een provincie, die particuliere archieven (en foto's, films, kaarten en soms boeken) verzamelen betreffende alle aspecten van het stadsle ven, gebaseerd op documentaire inzichten. Behalve de Historical Societies zijn er in de Verenigde Staten nog talloze andere institutionele verzamelaars, zoals universiteiten, bibliotheken en mu sea. Zij bloeien, omdat vele diensten die in Europa door de overheid worden verleend of gesubsidieerd, in de Verenigde Staten en Canada particulier zijn. En omdat de overheidsarchieven over het algemeen geen particuliere collec ties willen opnemen, valt er veel te verzamelen. Het zou interessant zijn na te gaan of er een relatie is tussen het aantal particu liere instellingen dat archieven verzamelt en de negatieve opstelling van over heidsarchieven om particuliere archieven op te nemen. Men kan stellen dat deze instellingen goed werk doen en de plaats innemen van de overheid die geen verantwoordelijkheid neemt. Voor de gebruikers is de situatie echter verwar rend. Het is bijna onmogelijk om logisch redenerend te achterhalen waar zich bepaalde archieven bevinden. De meeste van deze instellingen verzamelen na melijk op bepaalde onderwerpen of terreinen. De gegeven situatie maakt het voor de archiefgebruikers essentieel te weten waar overheidsarchieven en par ticuliere archieven bewaard worden. Daarom werd een Marc amc format ont wikkeld, dat het uiteindelijk mogelijk moet maken de inhoud van de bewaar plaatsen over de gehele vs te achterhalen. De situatie in Canada is anders, omdat de overheersende invloed van de ver zamelaars ontbreekt. Zij lijkt meer op Europa, waar sommige universiteiten en musea archieven bewaren, maar op veel kleinere schaal dan in de vs. Toch wil dat nog niet zeggen dat de overheidsarchieven in Canada op grote schaal zorgen voor of beleid ontwikkelen ten aanzien van particuliere archieven. Het beleid lijkt er op gericht particuliere organisaties aan te moedigen voor hun eigen archieven te zorgen. 3-3 National Archives Op het eerste gezicht lijken de National Archives van Canada en de vs op el kaar. Beide zijn gevestigd in indrukwekkende, negentiende-eeuwse, klassisisti- sche gebouwen en hebben dringend behoefte aan nieuwe huisvesting. Beide instellingen zijn er ook in geslaagd hun onafhankelijke positie binnen de ad ministratie te versterken. Toch lijken doelstellingen en beleid te verschillen, hetgeen blijkt uit hun statuten. Er zijn twee belangrijke verschilpunten die op alle aktiviteiten van invloed zijn. 3-3-1 Nationale of federale verantwoordelijkheid? De National Archives in Canada voelt zich verantwoordelijk voor het gehele Canadese archiefwezen.4 Het werpt zich op als de natuurlijke leider, biedt technische en morele ondersteuning aan de provinciale archieven, stimuleert de opleiding, bevordert publicaties en verricht onderzoek namens alle Cana dese archieven. Het uiteindelijk doel is een netwerk aan te leggen van over heidsarchieven of diensten door het hele land. Hoewel de weg daarnaartoe nog lang zal zijn, is de plaats van de National Archives voor ieder duidelijk. De leidende rol wordt gesteund of minstens getolereerd. Omdat het Canadese ar chiefwezen minder ontwikkeld, minder gecompliceerd is dan dat in de vs, mo gen resultaten in de nabije toekomst verwacht worden. De National Archives in de vs hebben een minder nationale, maar meer fe derale aanpak. Het ziet als primaire plicht de federale regering en bureau's van dienst te zijn, en het heeft ook niet de wettelijke basis om een leidende rol te vervullen zoals in Canada. De conclusie is niet dat de National Archives in de vs het archiefwezen niet ondersteunen, maar het gebeurt minder expli ciet, meer indirect, bijvoorbeeld middels de National Historical Publications 339 338

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 24