Europa. Er is echter maar één Quebec in Noord-Amerika, maar er zijn talloze 'Quebecs' in Europa. Een derde element dat een Europeaan in Amerika treft is het uitgestrekte gebied. Behalve onze Russische collega's zijn de Europeanen gewend aan vrij kleine eenheden, vergeleken met de Verenigde Staten en Canada. Anderzijds beschouwen wij de Verenigde Staten en Canada als gecentraliseerde landen net als de meest Europese. Wij zijn geneigd de gevolgen van het federale sys teem voor het bestuur en de archieven te onderschatten. Dit geldt zeker voor Canada, waar geen staten, maar provincies bestaan. 'Provincie' is in de meeste delen van Europa iets anders dan een staat, maar de Canadese provincies zijn in hun wetgeving even vrij als de staten in de vs. Hoewel het Noordamerikaanse gebied immens groot is, is intellectuele com municatie door de ééntaligheid gemakkelijker dan in Europa. Ook tussen ar chivarissen is in de Verenigde Staten en Canada veel meer contact dan in Europa, zowel persoonlijk als georganiseerd. Er zijn verbanden waar men elkaar indi vidueel ontmoet, schrijft of belt, en organisaties in verschillende specialisaties en op verschillende niveau's. Vergelijk dit eens met Europa, waar politieke en taalbarrières de contacten tussen de archivarissen in verschillende landen belemmeren. Er zijn weliswaar regionale en nationale archieforganisaties, maar er is geen overkoepelende Europese organisatie. In feite is er helemaal geen ander Europees contact tussen de archivarissen dan incidenteel tussen nabuur landen. De verklaring hiervoor is eenvoudig. Voor een Nederlandse archiva ris, die deel uitmaakt van de Nederlandse administratie, is de grens werkelijk een afsluiting. Hetzelfde geldt voor de meeste andere archivarissen in Europa. Maar wanneer de archivaris niet alleen het historisch verlengstuk van de ad ministratie is, maar ook als informatiemanager van historische gegevens be schouwd moet worden, dan dient hij zich te interesseren in het archiefwezen van andere Europese landen. Hun verleden houdt niet op bij de huidige gren zen. Nederlandse bronnen bevinden zich overal in Europa, maar worden niet of nauwelijks gebruikt door onbekendheid en soms moeilijke bereikbaarheid. Internationale samenwerking in Europa op archivistisch terrein, door middel van een Vereniging van Europese Archivarissen en door middel van een com puternetwerk om archivistische informatie uit te wisselen, is in mijn ogen in de nabije toekomst dan ook noodzakelijk en onvermijdelijk. 3 De Noordamerikaanse archiefstructuur Het Amerikaanse archiefwezen ziet er voor een buitenstaander op het eerste gezicht wat verwarrend uit. Omdat het administratieve geraamte minder ont wikkeld is, is ook de archivistische structuur zwakker. De National Archives van de Verenigde Staten heeft geen nationaal gezag en is lang niet in alle staten vertegenwoordigd. State archives zijn op verschillende manieren georganiseerd en vinden soms hun oorsprong in de administratie, soms ook in historische verenigingen. De bestuurlijke belangstelling voor archieven lijkt vrij gering. Dit opent de mogelijkheid voor allerlei particuliere ondernemingen, vereni gingen, universiteiten, bibliotheken en musea om in dit gat in de markt te sprin gen en eigen archiefverzamelingen aan te leggen. 336 Canada biedt een ander beeld. De National Archives van Canada is bereid een leidende rol te aanvaarden en is in staat strategieën voor het gehele land te ont wikkelen. Particuliere bewaarplaatsen zijn er minder ontwikkeld dan in de Ver enigde Staten, hetgeen de mogelijkheden van de overheidsarchiefdiensten ver groot. 3-1 Doelstellingen In de Verenigde Staten zijn de Historical Societies te beschouwen als de foun ding fathers van de archieven. Vele societies verzamelden al decennia lang ar chieven voordat er overheidsarchiefdiensten bestonden. De stuwende kracht hierachter was en is echter niet de geschiedenis als een onderdeel van de cul tuurpolitiek, maar eenvoudig de belangstelling in de geschiedenis zelf. De le den van de societies verzamelden archieven - overheidsarchieven en particu liere archieven - omdat ze wilden dat hun voorouders en de wereld waarin zij leefden niet vergeten zouden worden. Voor Europa geldt dit natuurlijk ook, maar daar is naast het juridische aspect ook de culturele identiteit de inzet. Archieven vormen een deel van die identi teit en zijn daarmee een politiek gegeven. Het bewijs hiervan zien we, nu West- Europa hoe langer hoe meer de Verenigde Staten van Europa wordt: hoe be houden we onze nationale identiteit, onze taal, onze eigen geschiedenis, zijn vragen die nu opgeworpen worden. Archieven zijn een belangrijk deel van het culturele erfgoed. Hetzelfde geldt voor Canada, waar de National Archives als beleid heeft om overheids- en particuliere archieven te verzamelen om het nationaal gevoel te versterken, een nationaal doel in de politiek. Er is in de vs geen eensluidende mening over de 'missie' van archieven. In Planning for the Archival Profession,3 het indrukwekkende rapport van de Society of American Archivists Task Force on Goals and Priorities, wordt ge steld: 'Missie: de identificatie, het behoud en het gebruik van archivalia van blijvende waarde veilig stellen.' Maar waarvoor en voor wie? Een antwoord wordt niet gegeven, maar toch het is een sleutelvraag. Tussen de regels leest men in het rapport, dat de historische waarde wordt gezien als de belangrijk ste reden om archieven te bewaren. Maar archieven dienen ook beschouwd te worden als instrumenten van management, als produkten van de administratie die tot taak had en heeft het management te steunen. Voor de overheid moet daaraan worden toegevoegd, dat een deel van de archieven bewaard moet wor den om de burger de gelegenheid te geven toezicht te houden op diezelfde over heid. Niet alleen de historische waarde telt, maar ook de wettelijke: archieven als een hoeksteen van de democratie. De Tweede Wereldoorlog heeft er in Europa voor gezorgd dat het nut van archieven op ruimer schaal onderkend is. Velen verloren familie en bezittin gen en moesten bewijzen wie zij waren, wat zij in de oorlog gedaan hadden en wat zij bezaten. De restauratie van gebouwen leidde tot een algemener en gevarieerder gebruik van de archieven. De extra dimensie van de archieven is hun juridische waarde. In Europa bestaat over de waarde van archieven onder archivarissen weinig discussie. In Amerika beschouwen verschillende groepen archivarissen archieven om uiteenlopende redenen van belang. De archivaris sen in een historische vereniging of een handschriftenverzameling vinden de 337

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 23