Een Europese kijk op Noord-Amerika1 Peter Sigmond Dit jaar werd onder auspiciën van de ica in Ann Arbor de 'Second European Conference on Archives' gehouden met als thema een vergelijking van het Noordamerikaanse en het Europese archiefwezen. Onze landgenoot Peter Sig mond schreef een van de twee inleidende papers, getiteld: 'The North Ameri can Archival System seen through the eyes of a European Archivist'.2 In dit stuk geeft hij niet alleen een beeld van de wijze hoe aan de overzijde van de oceaan het archiefwezen georganiseerd is, maar plaatst hij ook het Europese archiefwereldje in een kader. 1 Een 'Europese' kijk? Het is niet eenvoudig een Europese kijk te geven op het Noordamerikaanse archiefwezen. Het probleem zit in de woorden: 'een Europese kijk'. Want wat is een Europese kijk, wat is een Europeaan? Een voorbeeld ter verduidelijking. Voorafgaande aan het iCA-congres in Parijs in 1988 logeerde één van onze Amerikaanse collega's een week lang als toerist bij mij thuis. Zij zag de sobe re, witte interieurs van de Nederlandse Hervormde kerken, het bescheiden Ko ninklijk Paleis in Amsterdam enzovoort. Een week later gingen we naar Pa rijs, waar zij de overdadig beschilderde Sainte Chapelle bezocht, evenals het indrukwekkende stadhuis van Parijs en het schitterende paleis van Versailles. Twee totaal verschillende werelden, zo lijkt het, op een afstand van vijfhon derd kilometer. Dit doet de vraag rijzen wat wij als typisch Europees moeten beschouwen, wanneer samenlevingen en culturen zo van elkaar verschillen op zo'n korte afstand. En ongeacht welke richting men in Europa kiest, men stuit er al snel op verschillende talen, maatschappijen en levensgewoonten. Misschien is dat het wel wat Europeanen gemeenschappelijk hebben: verschillen. Europa is ver enigd door haar verschillen. Alle Europese naties hebben een lange geschiede nis en een lange traditie. Deze historische traditie hebben zij gemeenschappe lijk, maar zij hebben daarbinnen alle hun eigen geschiedenis, in belangrijke mate gevormd door die van hun buren. Een tweede gemeenschappelijke fac tor is misschien dat, hoewel de Europeanen in een moderne maatschappij le ven, de geschiedenis nog overal aanwezig is. Het Europese denken en gedrag wordt beïnvloed door de voortdurende aanwezigheid van geschiedenis, van Stockholm tot Athene en van Moskou tot Madrid. Naar mijn mening vormen deze twee componenten, de variëteit aan culturen op een betrekkelijk klein ge bied en de voortdurende aanwezigheid van geschiedenis en traditie, de Euro peaan. Met betrekking tot archieven is er nog een element van belang: de organisa tie van het bestuur. Ook hier bestaat in Europa een lange traditie van sterk georganiseerde en gecentraliseerde administraties, voortgekomen uit het mid deleeuwse feodalisme en versterkt in de zeventiende en achttiende eeuw door het absolutisme. Vooral sinds de Napoleontische tijd is de bureaucratie in Euro pa gemeengoed. Wanneer aan een Nederlander gevraagd wordt een Europese kijk op het Noordamerikaanse archiefwezen te geven, dan dienen Amerika nen zich deze achtergrond te realiseren. 2 De situatie in Noord-Amerika In Noord-Amerika zijn de Europese verscheidenheid en historische en bureau cratische traditie vrijwel onbekend. In feite was Noord-Amerika in sommige opzichten nog een ontwikkelingsland tot het zich voor het eerst met Europese zaken bemoeide in de Eerste Wereldoorlog. Het land moest nog 'gekoloniseerd' worden door haar eigen inwoners. Men kon zich nog vestigen in niemands land, hetgeen in Europa, althans in West-Europa, al vrijwel onmogelijk was sinds de Middeleeuwen. De kolonisten verdeden hun tijd niet met het regelen van hun samenleving: er was genoeg ruimte om elkaar te vermijden. Er was geen noodzaak voor een sterk gecentraliseerde of bureaucratische administra tie. Ook de Europese immigranten waren geen aanhangers van bureaucratie, integendeel, het was vaak de reden geweest om het moederland te ontvluchten. In Canada lag de situatie vergeleken met de Verenigde Staten iets anders. De Europese invloed op de bestuursorganisatie was daar groter door de langer voortbestaand blijvende band met het Britse koninkrijk. In dit opzicht is Ca nada de schakel tussen Europa en de Verenigde Staten. Toch kan men stellen dat de maatschappelijke invloed van bestuur en administratie in Europa en die in Amerika zeer verschillen en dat de archieven in Amerika nooit beschouwd zijn als middelen om de samenleving te beïnvloeden en te organiseren zoals dat in Europa het geval was. Een tweede fascinerend aspect van de Noordamerikaanse samenleving is dat Noordamerikanen altijd in beweging zijn. In Europa houden culturele tradi tie, taal en grenzen de inwoners in betrekkelijk kleine territoria vast. In de Ver enigde Staten is het rondtrekken vrij gemakkelijk en algemeen geaccepteerd: geen grenzen, geen taalproblemen, geen culturele barrières. Alleen in het zui den van de Verenigde Staten treft men een meer regionale, historische gegroeide saamhorigheid aan, die de mensen daar onderscheidt van de Yankees in het noorden en die teruggaat op de Burgeroorlog. Als één burgeroorlog een der gelijk gevoel teweeg kan brengen, dan kan men zich het effect voorstellen van de talloze oorlogen op Europa. Ook in Quebec hangt zo'n 'Europese' atmos feer. In feite illustreert de situatie in Quebec, met zijn verschillen in voorouders, taal en cultuur, waarschijnlijk het best het verschil tussen Noord-Amerika en 334 335

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 22