Tegelijkertijd heeft de briefschrijver zelf een alternatief ontwerp ingediend. Beide ontwerpen zullen in september besproken worden tijdens de zitting van het Bureau van de Historische afdeling. Overigens, aldus Kozlov, moet men erkennen, dat het archiefwezen in financiële zin een van de meest verwaarloosde sectoren van overheidszorg is. 'Wanneer we praten over een Archiefwet en wij zen op de zere plekken in de archieforganisatie, mogen we niet vergeten, dat vele verbeteringen slechts mogelijk zijn, wanneer de staat er meer geld voor uittrekt.' Uit bovenstaande, verkort weergegeven brieven moge duidelijk zijn dat zich bij onze Sovjet-collega's interessante ontwikkelingen voordoen. De discussie over de rol van het archiefwezen in verleden en toekomst maakt deel uit van de pogingen van de Sovjet-samenleving om in het reine te komen met het eigen verleden. Ook al zijn we vooralsnog aangewezen op toevallige informatie uit het land van de perestrojka, we zullen proberen de lezers van het Nederlands Archievenblad op de hoogte te houden. Noten 1 Glavarchiv: Hoofddirectie van het Sovjet archiefwezen. Zie: F.C.J. Ketelaar, 'Het ar chiefwezen in de ussr', in: nab 82 (1987) 168- 186 en de daar opgegeven literatuur. 2 Op 14 augustus 1946 aanvaardde het Centraal Comité van de Communistische Partij van de ussr een door Andrej Zjdanov voorbereide re solutie, die het begin zou worden van een hek senjacht tegen onwelgevallige literatoren. De resolutie voorzag in opheffing van het blad Le ningrad en plaatste Zwezda onder straffe cura tele. Belangrijkste mikpunten van Zjdanov wa ren de dichteres Anna Achmatova en de schrijver Michail Zosjtsjenko, maar tegelijk met hen werden alle 'symbolisten' en 'ak- meïsten' als een 'aristocratische salon-troep' ontmaskerd en op de vuilnishoop gegooid. De resolutie zou het culturele klimaat bepalen tot aan de dood van Stalin. 3 Fjodor Raskoljnikov: pseudoniem van Fjodor Fjodorovitsj Iljin (1892-1939), respectievelijk volkscommissaris voor de Kaspische en Balti- sche vloot, Sovjet-ambassadeur in Afgha nistan, voorzitter van de Centrale Repertoire commissie en vice-voorzitter van de Hoofddirectie voor de Kunst. Was getrouwd met de schrijfster Larisa Michajlovna Rejsner (1895-1926). 4 Glavlit: Hoofddirectie ter beveiliging van Staats- en militaire geheimen in de literatuur (Staatsorganisatie voor de censuur, opgericht in 1922). 5 Boenin, Ivan Aleksejevitsj (1870-1953), neo realistisch auteur, week als tegenstander van het Sovjetbewind in 1920 uit en vestigde zich te Parijs, waar ook zijn dagboek gepubliceerd werd (1925). 6 Voor een goed begrip: met departementale in structies worden hier geen aanwijzingen be doeld die uitgaan van een voor het gehele ar chiefwezen competent ministerie. In de Sovjet-Unie is sprake van een onvoorstelbare verkokering van alle sectoren van het maat schappelijk leven, die alle hun eigen staatsorga nisaties kennen en veelal aan de top bekroond worden met een ministerie. Al deze departe menten regelen hun eigen zaken en zijn aller gisch voor bemoeienis van buitenaf. De depar tementen blijven ook greep houden op hun archieven, zelfs wanneer ze naar de Staatsar chieven zijn overgebracht. Hier wordt dan ook gedoeld op aanwijzingen die van alle departe menten afkomstig kunnen zijn. 7 Gehouden van 28 juni tot 2 juli 1988. 8 Gosplan: Staatsplanbureau. 332 Summary Radical changes are taking place in the Soviet Union. Archivists have begun te move too. This summer the Literaturnaya Gazeta published a discussion on account of the bringing forward of plans for an Act on Archives. In a article entitled 'Not only a matter of secrecy', mrs. S. Zhitomirskaya points out that a modernization of Soviet archives requires more than issueing new rules. In addition, she has no confidence in a new act when such rules are prepared by the present-day leadership of Soviet archives. The opinions of Zhitomirskaya are shared by several readers of the Litera turnaya Gazeta. The American specialist on Soviet archives Patricia Kennedy Grimsted underscores the need of improvement of the system of catalogues and inventories, N. N. Bolchowitinov exposes the backwardness of Soviet ar chives in comparison with the West, and W. P. Kozlov demands a more inde pendent position of archives in regard to the ministries. 333

Nederlandsch Archievenblad | 1990 | | pagina 21