te overeenkomsten in hun archiefschema toch een aantal opvallende verschil len vertonen wat betreft de ordening en met name wat betreft de beschrijving van de verschillende gelijksoortige dossiers. Het zou voor de onderzoeker zeer wenselijk zijn dat ook hier gestreefd gaat worden naar wat meer eenduidigheid. HThMR w. e. s. l. keyser-schuurman, Inventaris van het Archief van de Schepenbank Ryckholt 1532-1792, Maastricht 1988. Inventarisreeks nr. 40. 'Het schepenbanksarchief van de Vrije Rijksheerlijkheid Rijckholt', sedert 1982 behorend tot de gemeente Eijsden bij Maastricht, 'is duidelijk een archief van een kleine gemeenschap', aldus mevrouw Keyser-Schuurman in haar inleiding op deze inventaris. Zij slaat daarmee de spijker op de kop. Desondanks - of misschien juist daarom - lijkt dit archief, gezien de relatieve volledigheid van de series protocollen en de grote hoeveelheid processtukken, een rijke bron voor de lokaal geïnteresseerde. Deze wordt daarbij uitstekend op de weg ge holpen door deze heldere inventaris die gecompleteerd wordt door een tafel op de procesdossiers, waarin behalve het beginjaar van elke procedure en de namen van de partijen ook de geschilpunten worden genoemd. Hierdoor kon snel een eerste indruk worden verkregen van de inhoud van elk procesdossier. Ook een klapper op de namen van de procespartijen lijkt een snel hulpmiddel. Een inleiding met daarin de geschiedenis van de heerlijkheid en van de sche penbank alsmede de lotgevallen van het archief en de verantwoording van de inventarisatie gaan aan de eigenlijke inventaris vooraf. HThMR w. van mulken, Inventaris van de archieven der gemeente Belfeld 1670 (1652) - 1737, Maastricht 1987. p. a. w. dingemans, m.m.v. w. van mulken, Inventaris van de archieven der gemeente Schimmert 1782-1935, Maastricht 1988. w. van mulken, Inventaris van de archieven der gemeente Beek, 1775-1927 (1982), Maastricht 1988. Drie inventarissen die al eerder werden samengesteld, respectievelijk in 1964/19651965 en 1969 en die thans door de provinciale archiefinspectie Lim burg in enigszins verkorte vorm werden uitgegeven ten behoeve van het we tenschappelijk onderzoek. De verkorting beperkt zich overigens volgens de ver antwoording tot de weergave van een aantal series door middel van verzamelnummers. De inhoud van de inventarissen bestaat voor 99%, zoals te verwachten is, uit bescheiden van na 1795. Beek en Belfeld hebben nog enkele nummers ar chivalia van het oude dorpsbestuur (respectievelijk 11 en 28 inventarisnum- 284 rners), bij Schimmert ontbreekt dit. Alle drie de inventarissen zijn voorzien van een index op namen alsmede een klapper op zaken en onderwerpen, het geen de toegankelijkheid van de inventaris aanmerkelijk vergroot. Verder heb ben de drie inventarissen een beknopte, maar op het eerste gezicht informatie- rijke inleiding, waarin opgenomen zijn een historische schets, met name van het plaatselijk bestuur, een verantwoording van de inventarisatie en - heel han dig voor de gebruiker - lijsten van burgemeesters, wethouders en raadsleden. HThMR 285

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 45