Enkele voorbeelden: De namenthesaurus ziet er bijvoorbeeld als volgt uit: Betekenis: MULDER trefwoord Mulder trefwoord Muller trefwoord Molder trefwoord Moller trefwoord Mollener trefwoord Mullener etc. Trefwoordsoort De beroepenthesaurus Betekenis: MOLENAAR 7 trefwoord molenaar 2 trefwoord molenaer 2 trefwoord mollenaar 2 trefwoord mollenaer 2 trefwoord mulder 2 trefwoord muller 2 trefwoord korenmolenaar 2 trefwoord koornmolenaar 2 trefwoord oliemulder 2 trefwoord houtzaagmolenaar 2 trefwoord Mulder 1 (bijvoorbeeld bij onzekerheid of het een naam of een beroep betreft) trefwoord Muller l trefwoord molen 7 (bijvoorbeeld bij de behoefte om 'verborgen' molenaars te vertonen, wan neer een molen verpacht wordt, maar het molenaarsberoep wordt niet ex pliciet in de akte genoemd) Een ander paar voorbeelden Betekenis: GRAAN 7 trefwoord graan 7 trefwoord weit 7 trefwoord koren 7 trefwoord rogge 7 trefwoord graankoopman 2 trefwoord graanhandel 7 trefwoord korenhandelaar 2 etc. 236 Betekenis: KOOPMAN 7 trefwoord coopman 2 trefwoord coopluyden 2 trefwoord coopvrouw 2 trefwoord graanhandelaar 2 trefwoord graankoopman 2 trefwoord wijnhandelaar 2 trefwoord viswijf 2 trefwoord ossenhandel 7 etc. De thesaurus is een middel, waarmee de archiefmedewerkers de bezoekers met hun specifieke kennis kunnen ondersteunen. Een stukje kennissysteem in een overigens wat ongebruikelijke opzet. De raadpleger wordt enerzijds gestuurd en kan anderzijds vrijelijk beslissen welke aanwijzingen hij mee neemt in zijn zoekaktie, want hij kan, wanneer een trefwoord in meer deelverzamelingen voorkomt, van uit een bepaald oogpunt (betekenis) één of meer verzamelin gen kiezen en binnen een verzameling de voor hem relevante trefwoorden se lecteren. Zo zou iemand van de laatste verzameling bijvoorbeeld alle manne lijke kooplieden uit kunnen sluiten om een beeld te krijgen van de historische plaats van de vrouw in de handel. 5 De toepassing van aris in de praktijk Sinds eind mei 1989 is de geautomatiseerde toegang op de notariële archieven voor het publiek beschikbaar. Konkreet wil dat zeggen dat in een van de stu diezalen van het gemeentearchief van Utrecht een terminal staat opgesteld waar van het publiek gebruik kan maken. Voorshands wordt ervan uitgegaan dat één terminal genoeg zal zijn, omdat de invoer van gegevens een zeer geleide lijk proces is. Bij de start zijn de zoekmogelijkheden beperkt tot de periode tussen circa 1685 en 1735. Omdat, voor zover bekend, Utrecht de eerste plaats in Nederland is waar de automatisering in de studiezaal van een archiefdienst zijn intrede doet, wordt rekening gehouden met aanloopproblemen. Om een beeld te krijgen van de werking van aris in de praktijk is overigens in de testfase het systeem al en kele malen beproefd door bezoekerspanels. Verschillende verbeteringen wer den daarna in het systeem doorgevoerd. Onvoldoende duidelijkheid bestaat nog over de ontwikkeling in het gebruik. Van de zijde van de Archiefdienst zal worden aangestuurd op het zo min mo gelijk handmatig overnemen van gegevens vanaf het scherm. Het laten prin ten van uittreksels is daarom bewust goedkoop gehouden. Een punt van zowel praktische als principiële aard is de eventuele betaling door gebruikers. Overwogen is om, naar analogie van de betaling bij rijksar chieven voor gebruik van microfilmapparatuur, een vergoeding te vragen voor gebruik van aris. In Utrecht wordt tot nu toe - in afwachting van nadere me ningsvorming binnen het vakgebied vastgehouden aan de opvatting dat raad- 237

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 21