den gegeven. In het geval van de voor de notariële archieven ontwikkelde toe passing zijn bijvoorbeeld de naam van de eerste comparant, de naam van diens echtgenoot/echtgenote, zijn of haar beroep en zijn of haar woonplaats als ru brieken gedefinieerd. De subnummering is nodig indien er meerdere personen of objecten onder eenzelfde rubriek vallen. Er zijn maximaal drie subnummers, waarmee het af- stammingsverband tussen de personen aangegeven kan worden. Zoals in het voorbeeld over de eerste comparant is de informatie over een persoon (of ob ject) verspreid over meerdere rubrieken. De archiefdienst kan zelf bepalen welke rubrieken bij elkaar horen en een blok vormen. Per rubriek kan een onbeperkte hoeveelheid tekst ingebracht worden. In de tekst kunnen trefwoorden aangegeven worden, aris kent een onderscheid naar trefwoordsoorten (bijvoorbeeld persoonsnamen, woonplaatsen, beroepen). De archiefdienst bepaalt zelf welke trefwoordsoorten worden gebruikt. Per ru briek kan aangegeven worden welke trefwoordsoort is toegestaan. 4-2 Het invoeren van de uittreksels Het inbrengen van de uittreksels in het dynamische bestand is in verband met de vereiste nauwkeurigheid door vele systeemvoorzieningen omgeven. Zo moet een inventarisnummer vrijgegeven worden voordat uittreksels van het betref fende inventarisnummer ingebracht kunnen worden. Men kan altijd nagaan wie welk uittreksel heeft ingebracht. Elk uittreksel moet geaccordeerd wor den, waarvan automatisch een controleverslag gemaakt wordt. Pas als alle uit treksels van een inventarisnummer geaccordeerd zijn kan dat nummer afgesloten worden. Afgesloten inventarisnummers zijn klaar voor overheveling naar het stati sche bestand. Alleen uittreksels uit dat bestand kunnen door het publiek op gevraagd worden. Het overhevelen kan gebeuren in één grote run waarbij meer dere inventarisnummers tegelijk verwerkt kunnen worden. Tijdens de overheveling wordt het trefwoordenbestand opgebouwd en worden de tekens die gebruikt zijn voor het aanwijzen van de trefwoorden uit de tekst verwijderd. 1 4-3 Het opvragen van de uittreksels Het opvragen van de uittreksels is een voor het publiek toegankelijke functie, waarvoor meerdere terminals gebruikt kunnen worden. Het opvragen verloopt via een aantal stappen. Als eerste moet de bezoeker opgeven in welke periode hij wil zoeken. Daar bij kan hij een keuze maken uit een door de archiefdienst bepaalde periodise ring of zelf een periode ingeven. De lengte van de periode wordt door de dienst ingesteld vanwege de consequenties voor de zoektijden. Bij drukte kan de pe riode kleiner gemaakt worden. Voor het notarieel archief is voorshands geko zen voor perioden van 25 jaren. Vervolgens kan de bezoeker uittreksels opvragen via het inventarisnummer, aktenummer, aktedatum en aktesoort. Doorgaans zal dat alleen van belang zijn indien de bezoeker weet welke uittreksels hij wil zien of wanneer hij in de uittreksels wil 'bladeren'. Daarnaast kan de bezoeker uittreksels via tref- woorden opvragen. In de praktijk is dat de gebruikelijke zoekmethode. Als eerste kiest de bezoeker voor het wel of niet gebruiken van de thesaurus. De thesaurus kan gebruikt worden voor het verbinden van synoniemen aan een zelfde hoofdbetekenis. Bij het opvragen worden dan automatisch synoniemen meegenomen. Vervolgens kan de bezoeker een of meerdere trefwoordsoorten kiezen waarop gezocht moet worden, bijvoorbeeld persoonsnamen, beroep, woonplaats, huis- of veldnaam en dergelijke. Het maximaal aantal toegestane trefwoordsoorten kan gevarieerd worden. Per geselecteerde trefwoordsoort kan dan een zoekargument ingegeven wor den. Betreft het een persoonsnaam dan kan de achternaam en eventueel de voornaam opgegeven worden. Het zoekargument kan door een afgebro ken worden zodat alleen op de eerste posities gezocht wordt. Het zoeken van trefwoorden is ongevoelig voor hoofd- en kleine letters. Gebruikt men de thesaurus dan worden alle synoniemen van het zoekargu ment getoond. De bezoeker kan dan die synoniemen aankruisen die meegeno men moeten worden bij het zoeken. De archiefdienst kan zelf het maximaal aantal toegestane synoniemen variëren. Tussen de synoniemen bestaat een 'of' verhouding tijdens het zoeken. Komt een van de synoniemen voor in een uit treksel, dan wordt dat uittreksel geselecteerd. Tussen de verschillende trefwoord soorten bestaat een 'en' verhouding tijdens het zoeken. Een uittreksel wordt pas geselecteerd als het voldoet aan alle ingegeven zoekargumenten. Als het zoeken is afgelopen krijgt de bezoeker eerst een overzicht te zien van de gevonden uittreksels en kan hij/zij vervolgens de uittreksels - of een selec tie daaruit-op de terminal raadplegen. Het aantal gevonden uittreksels kan beperkt worden door een variabel in te stellen maximum. Is het aantal groter dan dit maximum, dan kan de bezoeker de uittreksels alleen raadplegen door middel van een uitdraai op papier. Hij krijgt dan automatisch een kostenop gave te zien, gebaseerd op een door de dienst te stellen tarief. Alle bovengenoemde beperkingen bij het zoeken zijn bedoeld om een be zoeker bij drukte niet te lang aan een terminal te laten zitten. Ze zijn overigens per terminal aan of uit te schakelen. Voor uitgebreider onderzoek bestaat ook de mogelijkheid om te scannen. Daarbij wordt het gehele opgeslagen bestand doorgelopen en gezocht op een of meer ingegeven zoekargumenten. Omdat dit een sequentiële, tijd kostende en processortijd vretende benaderingsmethode is, is deze mogelijkheid afge schermd voor bezoekers en alleen mogelijk op basis van een 'met redenen om kleed verzoek', bijvoorbeeld een gericht wetenschappelijk onderzoek. De output is op papier, in de nabije toekomst wellicht ook op diskette. 4-4 De thesaurus Uiteraard werkt het systeem uitsluitend op basis van de letterlijk ingegeven zoektekst. Dat kan heel lastig zijn bij namen of beroepsaanduidingen met spel lingsvarianten. Daarom is een zogenaamde thesaurus ontwikkeld, aangepast aan het specifieke bestand. Het is geen instrument als een bibliotheekthesau rus, die verwijst naar standaardtermen, maar een synoniemenlijst die aan de hand van feitelijk in het bestand voorkomende termen verbanden legt. 234 235

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 20