ook de gedetailleerde samenstelling van de huisraad of een winkelinventaris niet omschreven; er wordt uiteraard wel aangegeven, dat het om huisraad of winkelgoederen gaat. Ook hier zijn weer uitzonderingen, bijvoorbeeld nauw keurig omschreven cultuurgoed, zoals schilderijen waarvan de schilder genoemd wordt, zilver van een bepaalde edelsmid, veel juwelen, boeken, en dergelijke, alsmede innovatieve goederen, werktuigen of technieken (ten opzichte van het jaartal) worden wel vermeld. prijzen van onroerende goederen, aandelen en obligaties niet worden opgeno men, omdat variabelen die bij het tot stand komen van de prijs van belang zijn, vaak onvoldoende in de akte tot uitdrukking komen - vergelijk kosten koper -zodat het onverantwoord is door middel van prijzen te suggereren dat er vergelijkingen mogelijk zijn. De mogelijkheid blijft uiteraard bestaan om in bijzondere gevallen van het bovenstaande af te wijken, dat staat ter beoordeling aan de bewerker en voor al ook aan degene die het verloop van de ontwikkeling coördineert. Tijdens het eerste onderdeel van de bewerking wordt de rechtshandeling ge traceerd (en afgewogen of sprake is van meer, afzonderlijke rechtshandelin gen) en met de vindplaatsgegevens, de namen van de betrokkenen en andere relevante gegevens handmatig op een fiche (formaat Leids boekje) genoteerd. De fiches van alle bewerkers gaan daarop door een controlefase. Een mede werker waakt ervoor dat er geen afzonderlijke 'stijlen' bij de bewerkers ont staan, met name bij het benoemen van rechtshandelingen en de opstelling van het fiche (vaak zijn er meer interpretatiemogelijkheden en opstellingsvarian ten). Daarna wordt een invoerconcept vervaardigd, waarbij wordt gelet op de juiste spellingswijze en op een correcte lay-out. Daarmee is feitelijk het handmatige deel voltooid. Deze indices zouden na bijvoorbeeld xerografisch vermenigvuldigd, gesorteerd en ingebonden te zijn zonder verdere bewerking in de studiezaal plaatsbaar zijn. En daar zou wel licht ook een aanvang mee gemaakt zijn, als niet te voren al had vastgestaan dat de omvang van een dergelijke 'klapper' de beschikbare plaatsruimte verre zou overschrijden. Naar schatting: 300 strekkende meter, uitgaande van 8 tref woorden per akte en ordening naar vindplaats, tijd en soort; groter dus dan het originele bestand. 3 Het geautomatiseerde systeem 3-1 Totstandkoming Tijdens de ontwikkeling van het handmatige systeem werd al onderzoek ge daan naar de mogelijkheden van automatisering van opslag en terugzoeken. Daarvoor werd de hulp ingeroepen van het toenmalige Intergemeentelijk Au tomatiseringscentrum Midden-Nederland. Er werd een functioneel ontwerp voor een COM-oplossing (computer output on microfilm) gemaakt en een kostenoverzicht opgesteld. Op grond van dat laatste werd het besluit genomen voorlopig niet te gaan automatiseren. Anderzijds werd wel doorgegaan met het vervaardigen van de indices. Hoewel toen betreurd, heeft de beslissing om niet toen reeds te automatiseren uiteindelijk positieve gevolgen gehad, want in enkele jaren zijn de kosten van hardware enorm gedaald en de technische hulpmiddelen zo verbeterd dat zowel een veel flexibeler ontsluiting als on-line raadpleging met een systeem 'in huis' mogelijk werd. Eind 1985 werd, na inventarisatie van projecten die bij de Gemeentelijke Ar chiefdienst van Utrecht voor automatisering in aanmerking zouden komen, het project notariële archieven alsmede de negatievenbeschrijvingen van de fo todienst uitgekozen als automatiseringsprojecten. Er volgde een jaar van ken nismaking met leveranciers en systemen, waarbij uiteindelijk Wang Nederland het vertrouwen kreeg. Na afwikkeling van de besluitvormingsprocedure kon Wang eind 1987 met de bouw van aris beginnen. In het voorjaar van 1989 werd aris opgeleverd. 3-2 Het ARis-pakket aris is specifiek gebouwd voor de ontsluiting van notariële archieven. Aan het pakket zijn evenwel eisen gesteld die maken dat met kleine aanpassingen ook andere toepassingen in het archiefveld mogelijk zijn. Conform de in het ar chiefwezen gebruikelijke systematiek kent aris twee soorten bestanden: een dynamisch bestand waarin de uittreksels worden ingevoerd en waarin ver schillende controles mogelijk zijn en wijzigingen kunnen worden aangebracht; van hieruit worden de gegevens overgebracht naar een statisch bestand, waarin zich de gegevens bevinden die opvraagbaar zijn voor het publiek. Het opvragen door het publiek is door een controle-systeem aan beperkingen gebonden; dit systeem kan naar behoefte aangepast worden. Het opvragen van uittreksels is overzichtelijk en eenvoudig gemaakt en leidt de bezoeker met be hulp van op het scherm gedefinieerde functietoetsen stapsgewijs langs de di verse mogelijkheden. Indien de bezoeker een keuze moet maken uit meerdere mogelijkheden, dan krijgt hij/zij altijd die mogelijkheden op het scherm te zien. aris is een menugestuurd software pakket, waarbij de gebruiker zijn eigen menu's kan maken, toegangsrechten per functie kan definiëren en de info- schermen, die achter elk scherm aanwezig zijn, zelf kan aanpassen aan de eigen behoeftes. Deze functies behoren tot een menudriver, die standaard bij aris geleverd wordt. 4 De invoergegevens 4-1 Het uittreksel De gegevens die in aris worden ingebracht zijn gestructureerd in de vorm van een uittreksel of regest. Het uittreksel bestaat uit rubrieken, die weer onder verdeeld zijn in subrubrieken. De archiefdienst bepaalt zelf welke rubrieknum mers worden gebruikt en welke betekenis aan de verschillende rubrieken wor- 232 233

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 19