De bewaarplaats van het archief van de ontpolderde polder Kralingen R.A.D. Renting Archieven van rechtsvoorgangers van een instelling brengen nogal eens onrust onder de over het algemeen rustige klasse van archivarissen. De auteurs van de Handleiding bogen zich al over deze materie, maar ondanks de door hen opgestelde regels bleef het een gevoelige zaak, zoals mag blijken uit de bijdra ge van drs. R. A. D. Renting, oud-gemeentearchivaris van Rotterdam. Een pas sage uit zijn artikel over de gemeentearchieven, in de eerste aflevering van de ze jaargang, lokte een scherpe reactie uit van het Hoogheemraadschap van Schieland. De auteur zet de feiten op een rij, de lezer trekt zijn conclusies. Op 10 januari 1972 attendeerde de provinciale inspecteur der archieven in Zuid- Holland, dr. J. L. van der Gouw, mij als gemeentearchivaris van Rotterdam erop dat het archief van de opgeheven polder Kralingen, 'waarvan het groot ste deel bij u in bewaring is', bij Statenbesluit was toegewezen aan het hoog heemraadschap van Schieland en dat derhalve 'de heer Jaeger, nu belast met het archiefbeheer bij Schieland, het archief moet overnemen'. Tegelijk liet Van der Gouw mij weten 'het daarmede niet eens te zijn'omdat naar zijn gevoelen het archief altijd de rechten en functies moet volgen, maar het onderwerp was voor hem 'niet belangrijk genoeg om er een geschil van te maken, vooral om dat er nooit een gemeente is geweest, die er zelf werk van gemaakt heeft in het voorstadium van zo'n Statenbesluit als iedereen wordt gevraagd zijn be zwaren tegen het ontwerp in te brengen'. Hoewel bij de ontpoldering de rechten en functies van het bestuur van de polder Kralingen waren overgegaan aan de gemeente Rotterdam, was het ar chief in tegenstelling tot de archieven van andere ontpolderde polders - korte lings nog dat van de Krabben- en Graspolder op het eiland Rozenburg - aan de gemeente onthouden. De toewijzing aan Schieland had alles weg van een inconsequente gedragslijn. Daaraan deed niet toe of af dat 'men' zoals Van der Gouw rapporteerde - 'hier altijd in de oude hoogheemraadschappen de polders heeft beschouwd als sub-organen, waarvan de archieven bij opheffing overgaan naar het hoofdbestuur', een opvatting die hij zelf overigens 'op histo rische gronden niet kon delen'. 218 Een Rotterdamse archiefkwestie Het hoogheemraadschap van Schieland wordt in aflevering 1 (maart 1989) van het Nederlands Archievenblad door de voormalige gemeentearchivaris van Rot terdam op bladzijde 9 publiekelijk beschuldigd van het wederrechtelijk tijdens zijn afwezigheid weghalen en het niet teruggeven van een polderarchief. Het indertijd door een landelijk ochtendblad gebrachte 'meningsverschil op aca demisch niveau, waarbij alle betrokkenen de zaak enigszins geamuseerd vol gen', heeft bij de verliezende partij kennelijk een zodanige traumatische uit werking teweeggebracht, dat zij zich niet geneert om het hoogheemraadschap jaren nadien nog een 'wederrechtelijke' trap na te geven. Het College van dijk graaf en hoogheemraden van Schieland heeft mij dan ook verzocht om het hoogheemraadschap van deze infame verdachtmaking met enkele woorden te zuiveren. Het archief van de bij besluit van Provinciale Staten van Zuid-Holland van 15 oktober 1970 opgeheven polder Kralingen werd, overeenkomstig een in 1886 door de Staten ingenomen standpunt en sindsdien gevolgde gedragslijn, aan het hoogheemraadschap van Schieland overgedragen. Geruime tijd daarna heeft het gemeentebestuur van Rotterdam bij brief van 12 juni 1972 het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland verzocht om het voornoemde besluit, dat bij Ko ninklijk besluit van 4 december 1970, no. 34, was goedgekeurd, te wijzigen in die zin, dat het polderarchief aan de gemeente Rotterdam zou worden over gedragen. Op 19 december 1973 heeft het Provinciaal bestuur de gemeente Rot terdam laten weten het verzoek niet te kunnen inwilligen. Ook in tweede ter mijn heeft het Provinciaal bestuur op een gelijkstrekkend verzoek van de gemeente Rotterdam aan de minister van crm op 5/28 september 1978 afwij zend besloten, en laatstelijk evenzo op 15 november 1984 op een verzoek van de minister van wvc. Inmiddels hadden Burgemeester en Wethouders van Rot terdam Schieland op 7 mei 1974 geschreven, dat het archief der polder Kralin gen bij de gemeentelijke archiefdienst van Rotterdam ter beschikking van het hoogheemraadschap stond, waarna het bij de rechtmatige eigenaar is terecht gekomen. J.A. Jaeger, Archivaris van Schieland De nalatigheid van Rotterdam In mijn brief van 20 januari 1972 aan b en w betreurde ik de gang van zaken. Sedert 1902 was het polderarchief in gedeelten naar het gemeentearchief over gebracht en in bruikleen afgestaan, ongetwijfeld omdat het inhoudelijk infor matie bevatte welke aansloot op die welke te vinden was in het archief van de in 1895 geannexeerde gemeente Kralingen, in het archief van de door Rotter dam bezeten ambachtsheerlijkheid Kralingen en in het in 1896 in bruikleen ont vangen oud-rechterlijk archief van Kralingen. Het polderarchief was, nadat 219

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 12