Mitterrand ceuvrer pour le patrimoine de demain Le président de la République a soulignc le Hen entre la future grande bMothèque et la sauvegarde de notre mémoire collective. Boven: President Francois Mitterand betreedt, geflankeerd door Jean Favier, de con greszaal. Midden: De inspirerende speech van de Franse president. Foto: Le Monde. C'esl la mémoire du monde que vous prèservez el que vous meltez en valeura déclaré. hier matin, Franpois Mitterrand devant les deux mille archivistes du monde entier présents au XI? Congrès international des ar chives, réunis jusqu'a demain au Palais des Congrès Paris. En- touré de Jack Lang, ministre de la Culture, de la Communication, des Grands Travaux et du Bicen- tenaire, et d'Alain Decaux, mi nistre délégué ia Francopho- nie, le président de la République a poursuiviLes archives de tous les pays, en gardant la trace des actes d'hier. êclairent mais aussi comman dant le présent. Ceux qui exer- cenl une rosponsabilité savent blen qu'on ne définit pas des orientations dans l'ignorance du passé. Insistant sur la mission des archives et la notion de Mé moire disponible qui otfre aux peuples du monde entier la pos- sibilité de retrouver leur identité et d'assurer la défense de leur droit en connaissance de cause, Franpois Mitterrand a rappelé A la veille du bicentenaire de notre grande Révolutioncom ment ne pas se souvenir que de ce moment date la créahon de nos propres archives nationales el départemenlales. Mais c'est sur le thème pro- prement dit du XI9 Congrès inter- nation0' r1" - Franpois Mitterrand les archives sont une dimension essentielle de la vie nationale (Photographic DR.) ,J°nt de ves nationales (le Caran) a Pa ris. Tout en rendant hommage aux archivistes représentant une centaine de pays venus des cinq continents et de leurs recher ches sur les techniques de sau vegarde des archives, Franpois Mitterrand a fait aussi allusion au projet d'une grande bibliothè- que qu'il avail annoncée le 14 juillet et qu'il souhaite ins- crire dans le cadre des grands travaux II faut que la France soit dolée d'une grande biblio- thèque d'un type nouveau, qui sera adaptée aux connaissances d'aujourd'hui. Elle devra couvrir tous les champs de la connais sance, la disposition de tous uhlisant toutes les techniques (transmission des données, consultation distance). II s'agira la d un eflort qui prolon- gera celui qui a permis de mo- derniser ces dernièrps années les archives de la France. Parallèlement cette déclara- tion, le président de la Républi que a demandé, dans une lettre au premier ministre, Michel Ro- card, la création d'une mission d'études confièe Michel Melot, directeur de la bibliothèque pu- blique du centre Georges-Pom- pidou Paris, et Patrice Cahart, directeur des Monnaies et Mé dailles, qui devra remettre un premier rapport avant le 30 no- vembre. Fn gu'^e de conclus'' 40 betrad hijzwaarbewaakt, tegen twaalf uur wel degelijk de zaal, vergezeld van Jack Lang, minister van Cultuur, en Alain Decaud, minister 'de la Franco- phonie'. Na de begroeting van een aantal 'bobo's' installeerde de president zich achter het katheder en hield op inspirerende wijze een speech waarin hij het belang van goede archiefzorg onderstreepte. Immers, het archief is het ge heugen van de wereld dat bewaard wordt en dat door de archivaris productief wordt gemaakt. Daarom ook is het een plicht om vandaag al te werken aan het erfgoed van morgen. En ook bij de komst van nieuwe technologiën, die aan de archivaris vele nieuwe vragen stellen, moet de draad die ons met het verleden verbindt, niet verloren gaan. Voorts gaf Mitterand, die ook refereer de aan het ontstaan van het Franse archiefwezen in 1789, een opsomming van hetgeen onder zijn presidentschap voor de cultuur in het algemeen en het ar chiefwezen in het bijzonder, was gedaan. Hij wees erop dat veel aandacht was besteed aan het beheer van industrie-archieven. Tevens zinspeelde hij op de totstandkoming van een grote algemene bibliotheek ('Bibliothèque Mitterand'?) die van een geheel nieuw type zal worden, met gebruikmaking van de nieuwste technologieën. 3e plenaire zitting: het gebruik van nieuw archiefmateriaal Peter Horsman Op een bijzonder plastische wijze illustreerde collega Ketelaar de problema tiek van het nieuwe archiefmateriaal. Bijgestaan door een kort voor zijn be toog opgetreden technisch mankement bracht de geluidloze opening van zijn voordracht tal van aanwezigen in verwarring. Door wel de lippen te bewegen wekte hij de indruk te spreken, maar produceerde geen geluid. Men zag hem spreken, maar hoorde niets. En dat is een karakteristiek van de nieuwsoortige archiefbestanddelen: tussen mens en gegevensdrager is een machine noodza kelijk. De exploitatie, het gebruik van nieuwe informatiedragers was het thema van de derde zitting. Tot die exploitatie worden niet alleen het eigenlijke gebruik, maar ook een aantal voorwaarden scheppende werkzaamheden gerekend, zo als toegankelijk maken, studiezaalwerk en educatie. Ketelaar wees op twee manieren van exploitatie. De ene, gebaseerd op het herkomstbeginsel, werkt hiërarchisch; er is een keten van redeneringen nodig om de vertaalslag tussen onderzoeksvraag en archiefstuk te maken. De tweede methode werkt direkt met de inhoud van de documenten, bijvoorbeeld via in dices. Bij de beschrijving en raadpleging van kaarten wordt dikwijls deze tweede methode gevolgd. Hetzelfde gaat op voor foto's, films, geluidsbanden enz., materiaal dat dikwijls beheerd wordt door andere instellingen dan archief diensten, met andere beschrijvingstradities. De discrepantie tussen beide benaderingswijzen lijkt te worden vergroot door de komst van de computer, waarmee meer mogelijk is dan met de oude hand matige technieken. (De vraag welke van beide exploitatiemethoden, de traditioneel-archivistische of de direkt-onderwerpsgerichte, het meest effec tief is, blijft overigens nog onvoldoende beantwoord).1 Machineleesbare archieven, gegenereerd door de computer, zijn uiterst ef- 41

Nederlandsch Archievenblad | 1989 | | pagina 21