bijvoorbeeld vaste correspondenten in het buitenland - of op min of meer gespe cificeerde onderwerpen - bijvoorbeeld Spaanse of Amerikaanse leningen. Deze registers over bijzondere onderwerpen kunnen evenwel ook nog brieven of de len van brieven bevatten over andere onderwerpen of gericht zijn aan andere geadresseerden. Buiten deze registers van uitgaande brieven zijn er, zoals gezegd, in de re gisters met 'Diverse documenten' ook brieven afgeschreven en er zijn boven dien brieven afgeschreven op de ingekomen stukken zelf of op afzonderlijke stukken die bij de ingekomen stukken bewaard werden. Als laatste mogelijk heid treft men ook afschriften van uitgaande brieven aan in de dossiers betref fende bijzondere onderwerpen. Ingekomen stukken De ingekomen stukken laten zich nog moeilijker ordenen omdat deze bijna allemaal uit losse stukken bestaan die her en der op verschillende plaatsen en bij diverse personen van de firma Hope Co zijn binnengekomen. In tegen stelling tot overheidsadministraties maakte de firma Hope Co geen gebruik van agenda's, waarin in chronologische volgorde met behulp van een doorlo pende nummering aantekening werd gehouden van het inkomen, afdoen en opbergen van stukken. Gezien de soms langdurige behandeling van stukken door de overheden en de voorkomende behoefte om ook na verloop van tijd stukken nog te raadplegen was een agenda een must. Bij een handelsfirma als Hope Co kwam het meestal aan op een snelle behandeling van de stukken, de uitvoering van het verzoek of de opdracht met eventuele verwerking in de boekhouding. Uit de registratie op de ingekomen stukken door de toenmalige administratie blijkt ook dat de schriftelijke opdrachten vrijwel direct na de ontvangst uitgevoerd werden. Raadpleging van de ingekomen stukken kon daar na nog wel plaatsvinden, maar alleen zo lang de plaats van de stukken nog bij het personeel bekend was. Voor de eventuele bewijsvoering stonden nog wel de geklapperde registers van uitgaande brieven ter beschikking. Daarbij werd meestal gerefereerd aan een ingekomen brief die in een van de series op geborgen werd. Bij de ingekomen brieven is geen onderscheid gemaakt tussen de brieven die wel en niet aan de firmanten etc. persoonlijk geadresseerd werden met de toe voeging en particulier of private. Het lijkt er niet op dat deze brieven op een andere wijze behandeld werden dan de overige correspondentie van de firma. Ook de antwoorden op particuliere brieven werden afgeschreven in de registers van uitgaande brieven van de firma Hope Co. Dit geldt ook voor de registers met particuliere brieven van Henry Hope. Persoonlijke kwesties komen erin aan de orde, maar meer nog correspondentie over allerlei handelsaangelegen heden. Zo werd in Londen ook geen verschil gemaakt tussen de ingekomen stukken aan Hope Co vóór 1803 en aan de firma onder de naam Henry Ho pe Co nadien. In de praktijk van de firma Hope Co zijn de ingekomen brieven en andere stukken per kantoor gesplitst in twee afzonderlijke series. De eerste serie be- vat ingekomen brieven van niet nader gespecificeerde afzenders die min of meer in chronologische volgorde geordend zijn. Er zijn jaren bij waarin de meeste brieven die in een jaar ontvangen werden bij elkaar zitten. In andere jaren zijn de ingekomen brieven, die in een jaar binnenkwamen, verspreid over meer pak ken of omslagen die ook wel stukken bevatten uit voorafgaande en daaropeen- volgende jaren. Mogelijk gaat het hier om bestanden archivalia van de een of andere firmant of klerk, die specifieke taken uitvoerde. De tweede serie ingekomen stukken is primair alfabetisch gerangschikt naar de namen van de afzenders en vervolgens ook chronologisch geordend. Als er van nader genoemde afzenders brieven in deze serie voorkomen wil dat nog niet zeggen dat zich van deze afzenders alle brieven in deze serie bevinden. In de regel werden pas dan alle ingekomen stukken van een afzender bij elkaar bewaard wanneer de correspondentie min of meer uitgebreid werd. Voor dat het zover was werden de brieven van dergelijke afzenders niet afzonderlijk maar in de chronologische serie opgeborgen. Zoals vermeld kan men ook nog cor respondentie van genoemde afzenders tegenkomen in de dossiers betreffende onderwerpen. De afzonderlijke bestanddelen ingekomen stukken, zoals die in omslagen en pakken zijn aangetroffen, bestaan niet alleen uit ingekomen brieven. Er zitten bijvoorbeeld ook aantekeningen bij van firmanten etc. van Hope Co, of afschriften van uitgaande brieven of bijlagen als rekeningen en andere stuk ken betreffende de boekhouding of brieven gericht aan derden etc. Bovendien zijn de ingekomen stukken niet gescheiden naar de verschillende geadresseer den. Dat betekent dat brieven aan diverse geadresseerden in diverse (ver- blij fjplaatsen door elkaar zitten. Het opnemen van al deze gegevens in de be schrijving van de archiefbestanddelen is praktisch uitgesloten. Opneming van al deze gegevens zou de toegankelijkheid van het archief eerder bemoeilijken dan bevorderen. Handhaving van de oude orde De gevolgen van de behandeling van de ingekomen stukken door de firma Hope Co voor de archiefvorming zijn duidelijk. De toekomstige raadpleger zal verschillende mappen moeten doornemen op zoek naar stukken over een be paald handelsproject of over een bepaalde handelsrelatie, omdat er, zoals toen meer voorkwam, nauwelijks sprake was van een consequent systeem van or dening. Uiteraard is deze verspreiding van de stukken van een handelsrelatie mede het gevolg van het feit dat deze zich met meer handelsprojecten kon be zighouden. Daarbij dient aangetekend te worden dat een methode van archief beheer, die wij tegenwoordig als een inconsequente methode aanmerken, destijds heel goed werkbaar geweest kon zijn. Het lijkt dan ook voor de hand te liggen deze oude ordening niet al te slaafs na te volgen. Muller Fz. cum suis wezen er echter in dit verband reeds op dat men voorzichtig moet zijn: 'Wat bij een oppervlakkige beschouwing onopge helderd bleef, kan door latere vondsten volkomen duidelijk worden en ratio neel blijken te zijn, en het kan zijn dat men die ontdekking eerst doet als men de oude orde reeds heeft vernietigd en het veel moeite kost of onmogelijk is haar te herstellen.' 17) 120 121

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 7