Archiefvormer Rechtstreeks op naam. Gegevens: archiefnaam, periode, ru briek, bewaarplaats, mate van toegankelijkheid/openbaarheid. Mogelijkhe den: per plaats, per provincie, landelijk. Tijd (periode archief of archiefvormer) Is geen primair zoekargument. Bij een volledig geautomatiseerd systeem (zie 5.2) zou deze mogelijkheid wel ge realiseerd kunnen worden. Trefwoorden In het huidige systeem zijn de trefwoorden ontleend aan de ge geven naam of beschrijving van het archief. Minimaal moeten de volgende tref woorden worden toegekend: namen (geografisch, van personen, van organi saties), ordening van de trefwoorden per provincie en/of landelijk. Zaken Karakteristiek van de inhoud van het archief. Het argument naam zegt op zich onvoldoende; rubriek is te geprecoördineerd en weinig flexibel. Een begrip als overheid is te ruim (omvat circa 75% van het totale bestand). Voor een goed bruikbaar systeem is een ingang op zaken noodzakelijk (uitgaande van onbeperkte middelen), maar een structuur en begrippenapparaat (stan daardisatie en thesaurus) daarvoor ontbreekt. Het niveau zou dat van ta ken/functies/onderwerpen van bemoeienis moeten zijn. De mate van diepgang zal nader vastgesteld moeten worden. Een dergelijke faciliteit biedt een ande re dimensie dan de bovengenoemde zoekcriteria, mits deze uiteraard te kop pelen is aan de beschreven objecten: archiefvormers (archieven). Voorgangers/opvolgers Een uitbreiding ten opzichte van de bestaande serie Overzichten is het leggen van horizontale relaties tussen archiefvormers en hun opvolgers/voorgangers. In een handmatig systeem is dit in de praktijk slechts zeer beperkt te benaderen in de vorm van annotaties. In geautomatiseerde vorm (zie 5.2) kunnen koppelingen effectiever gerealiseerd worden. Hiërarchie In vertikale lijn kunnen relaties gelegd worden tussen archiefvor mers en hiërarchisch hogere of ondergeschikte organisaties. 5 Consequenties voor realisatie 5 1 Aandachtspunten De werkgroep heeft geen onderzoek naar de wijze waarop archiefonderzoek plaatsvindt en de eisen die onderzoekers stellen gedaan. De hier geformuleer de functionele aandachtspunten zijn gebaseerd op veronderstellingen en ar- chivistische principes. Mate van gedetailleerdheid Wie is zelfstandig archiefvormer? Registratie van commissiearchieven Standaardisatie van begrippen 5 2 Systeemeisen In beginsel zijn drie manieren van realisatie te onderkennen: Volledig handmatig. Nog afgezien van de functionele beperkingen die daar door opgelegd worden (zie 4) moet een dergelijke aanpak technologisch als achterhaald beschouwd worden: er zal tenminste van tekstverwerkingfaciliteiten 186 gebruik gemaakt moeten worden, om de te verwachten correcties en aanvul lingen enigszins doelmatig te kunnen verwerken. Geautomatiseerde verwerking/handmatige uitvoer. Gedacht kan worden aan betrekkelijk eenvoudige database-programmatuur, gecombineerd met tekst verwerking. Onder handmatige uitvoer worden lijsten, geprint, gedrukt of op microfilm, verstaan. Volledig geautomatiseerd. Zowel de verwerking als de uitvoer zijn geauto matiseerd, het laatste eventueel gecombineerd met papieren uitvoer. De keuze tussen 2 en 3 hangt ten nauwste samen met de organisatorische en financiële mogelijkheden. 5-3 Gegevenselementen In een eerder stadium was reeds vastgesteld welke gegevens in een (geautoma tiseerd) archievenoverzicht opgenomen zouden moeten worden (enigszins on eigenlijk format genoemd): Bewaarplaats Rubriek (systematische aanduiding) Naam van de archiefvormer Vestigingsplaats van de archiefvormer, danwel andere relevante geografische aanduiding Periode archief, cq onderscheiden deelarchieven Descriptoren: trefwoorden, functies, onderwerpen van bemoeienis Organisatorisch kader ('onderdeel van') Voorgangers Omvang van het archief Openbaarheidsregels Materiële toestand, voor zover dit de raadpleegbaarheid beïnvloed Mate/wijze van toegankelijkheid Opmerkingen/annotaties Over de wijze waarop deze gegevens gestructureerd, geregistreerd of beschik baar gesteld worden, doen wij hier geen uitspraak. 5 4 Organisatorische aspecten In de opzet, beheer en beschikbaarstellen van een systeem van archievenover zichten spelen de volgende aspecten een rol: Verwerving van gegevens lokaal, provinciaal of landelijk wie is verantwoordelijk hoe worden de gegevens aangeleverd kwaliteitsbewaking Verwerking lokaal, provinciaal of landelijk wijze van invoer wie voert de redactie kwaliteitsbewaking (correctie) keuze van trefwoorden 187

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 40