2 Uitgangspunten 2-1 Waarom een landelijk archievenoverzicht? De overwegingen om tot een landelijk archievenoverzicht te komen, zijn niet terug te vinden in de huidige gedrukte serie, noch wordt deze vraag aan de or de gesteld in het rapport van de Projectgroep Geautomatiseerd Archieven overzicht. Naar onze mening dient een dergelijk archievenoverzicht alleen ge maakt te worden ten behoeve van de onderzoekers. De enige functie is die van archiefgebruik, hetzij direkt, hetzij indirekt. Direkt wil zeggen dat de archief gebruiker het overzicht zelf hanteert, indirekt houdt in dat de archivaris als dienstverlener het overzicht raadpleegt ten behoeve van de onderzoeker. De gebruiksfunctie en de beheersfunctie van archieven moeten duidelijk onder scheiden worden. Een landelijk archievenoverzicht bevat derhalve geen beheers- gegevens. Dat betekent dat elke dienst desgewenst zijn eigen beheersysteem kan ontwikkelen, zonder het archievenoverzicht te beïnvloeden. 2 2 Waarom heeft een onderzoeker een archievenoverzicht nodig? De archiefgebruiker wenst informatie; de archivaris beheert archieven geba seerd op het respect des fonds. Zijn methode van ontsluiting is dan ook insti tutioneel gericht, geënt op de functies en taken van de archiefvormers. De me ning dat hij daardoor geen rekening zou houden met de individuele onderzoeker is onjuist. Door het materiaal zo aan te bieden kan elke onderzoeker het zoda nig manipuleren dat het aan zijn individuele wensen tegemoet komt. 2-3 Waarom een landelijk archievenoverzicht? De vraagstelling van de archiefgebruiker overschrijdt vaak de gelimiteerde in houd van een enkele archiefbewaarplaats. Door bundeling van archievenover zichten kunnen we tegemoet komen aan thematisch gerichte vragen. De orde ning van het gedrukte overzicht is nu per archiefbewaarplaats. Dat is een keuze. Alfabetisch per plaats, of thematisch per archief zou ook kunnen. In een ge automatiseerd overzicht zijn de gegevens beter manipuleerbaar en hoeft die keuze niet noodzakelijk tevoren gemaakt te worden. 2-4 Samenvatting uitgangspunten en systeembegrenzing 1 Een (landelijk) archievenoverzicht is een nuttig en noodzakelijk onderzoeks instrument voor het publiek gebleken. 2 Gezichtspunt: het archiefwezen, de verzameling archiefbeheerders als infor matieverstrekkers aan archiefonderzoekers. 3 Objecten: naar openbare archiefbewaarplaatsen overgebrachte archieven. 4 Doel: verschaffen van informatie over welke archieven worden waar beheerd en zijn onder welke condities raadpleegbaar? 184 3 Kanttekeningen bij de huidige gedrukte serie Zwakke punten 1 Snelle veroudering 2 Beperkte zoekmogelijkheden door precoördinatie 3 Heterogeniteit, bijvoorbeeld in gebruik van trefwoorden 4 Afzonderlijke delen per provincie, en daarbinnen rangschikking naar gemeente (en Algemeen Rijksarchief) maken combinaties moeilijk 5 Kostbare en langdurige procedure voor het beschikbaarstellen van nieuwe ge gevens 6 Opgenomen objecten (archieven) niet eenduidig gedefinieerd of gelijk gede tailleerd. Sterke punten 1 Beschikbaarheid op verschillende plaatsen 2 Provinciale aanpak sluit aan bij de wensen van onderzoekers (er blijkt in de studiezalen nauwelijks vraag naar gegevens van elders beheerde archieven; daar bij moet aangetekend worden dat het vooraf gepleegde onderzoek zich aan de waarneming onttrekt). 3 Opgenomen gegevens per archief (vormer) voldoen, althans voorzover het de formele gegevens betreft; de gegevens voldoen dus aan een bepaalde behoefte. 4 Schets van een nieuw systeem In deze paragraaf wordt globaal de architectuur van een nieuw systeem van archievenoverzichten geschetst. De vraag naar de technologische vormgeving wordt hier nog niet beantwoord. 1 Het niveau van gegevens vastlegging is de archiefvormer. Daarvoor zijn de vol gende argumenten aan te voeren: sluit aan bij de huidige situatie de haalbaarheid, zowel fysiek (benodigde tijd) als logisch: de archivistiek biedt nauwelijks een instrumentarium om objectief dieper te ontsluiten. 2 Tijdsaspect: de periode tussen registratie van het archief (archiefvormer) bij de archiefdienst en de beschikbaarheid van de gegevens voor de onderzoeker bedraagt maximaal één jaar. Argumenten daarvoor zijn: haalbaarheid sluit aan op de cyclus van jaarverslagen noodzakelijkheid van een kortere termijn is niet aangetoond. Lokaal kunnen de gegevens natuurlijk wel sneller aan het publiek beschikbaar gesteld worden. 3 Zoekmogelijkheden: Archief (naam) Per rubriek, zoals nu in het gedrukte archievenoverzicht. Ge gevens: rubriek, archief, periode, bewaarplaats, mate van toegankelijk heid/openbaarheid. Mogelijkheden: per plaats (huidig systeem), per provin cie, landelijk. 185

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 39