Gelderse domeinen en Bourgondisch bestuur Twee 'staten van het domein' betreffende het kwartier van Nijmegen J. Kuys Bij de vestiging van het Bourgondische bestuur in Gelre vanaf 1473 lieten de nieuwe heren onder andere voor het kwartier van Nijmegen jaarlijks 'staten van het domein' opmaken. Zowel voor de lokale en regionale geschiedenis als voor die van het Bourgondische bewind in Gelre als geheel zijn deze staten van grote betekenis. Dr. J. Kuys schetst oorsprong, functie en inhoud van deze be langrijke financiële documenten. In het archief van de graven en hertogen van Gelre' bevindt zich een beschei den aantal stukken uit de twee periodes van Bourgondische bezettingen van Gelre (1473-1477 en 1481-1492). De meeste archivalia van het Bourgondische bestuur in Gelre zijn na het vertrek van de Bourgondische ambtenaren verlo ren gegaan. In het navolgende willen wij de aandacht vestigen op twee finan ciële documenten uit de tijd van Karei de Stoute.2 Het betreft twee zogenaamde 'staten van het domein' betreffende het kwartier van Nijmegen over respectie velijk de jaren 1473-1474 en 1476-1477. Ze zijn geschreven in het Frans en wor den blijkens het opschrift op de eerste bladzijde aangeduid als estat, welk woord in het moderne Frans als état wordt gespeld.3 Er zijn overigens ook soortge lijke overzichten van het landsheerlijke domein in de kwartieren van Arnhem en van Zutphen in het Hertogelijk Archief bewaard gebleven.4 De twee hier te behandelen exemplaren betreffende het kwartier van Nijmegen moeten daar om als voorbeeld beschouwd worden. Het historische belang van dit soort sta ten van het domein is tweeledig: ze zijn niet alleen een belangrijke bron voor de lokale en regionale geschiedenis, maar evenzeer voor de geschiedenis van het Bourgondische bestuur in Gelre en van die van de Bourgondische staat als geheel. 152 Staten van het domein Hoewel we over een overvloedige stroom van publicaties met betrekking tot de Bourgondische staat in al zijn facetten beschikken, bestaan er vrijwel geen studies die licht werpen op oorsprong, functie en inhoud van deze staten van het domein. De belangrijkste uitzondering wordt gevormd door het in 1974 verschenen artikel van Arnould, dat handelt over overzichten van de Bour gondische financiën die in 1445 in opdracht van Filips de Goede werden op gesteld.5 In zijn artikel beschrijft Arnould tevens de ontstaansgeschiedenis van dit soort financiële overzichten gezien in het licht van de geschiedenis van de Bourgondische staat. Uit zijn betoog blijkt dat deze overzichten of états eerst en vooral waren bedoeld om de Bourgondische hertog inzicht te geven in de toestand van zijn financiën, teneinde de balans tussen inkomsten en uitgaven te herstellen en vervolgens te handhaven. Voor zover bekend werden in 1445 voor het eerst activiteiten ontwikkeld die erop waren gericht om een overzicht van de financiële toestand van de Bourgondische staat samen te stellen. Er werd toen een état générale an de financiën van Filips de Goede opgesteld. Dit alge mene overzicht was gebaseerd op overzichten van de financiën van elk Bour gondisch gewest afzonderlijk.6 De Gelderse staten van het domein uit de tijd van Karei de Stoute kunnen daarom gezien in het licht van de Bourgondische geschiedenis niet als noviteiten beschouwd worden. Ze zijn dit zeker wel ge zien in het licht van de bestuurlijke geschiedenis van Gelre. Niet alleen door hun vorm en inhoud, maar ook door de systematische en professionele aan pak van het domaniale beheer die eruit spreekt. De staten van het domein van de respectieve Gelderse kwartieren hadden deels hetzelfde doel als de staten die in 1445 van elk Bourgondisch gewest af zonderlijk werden opgesteld. Ze geven een overzicht van de financiële toestand van de domeinen in een gewest, namelijk Gelre, en kunnen gediend hebben als bouwsteen voor een état général van de financiën van Karei de Stoute. De bevindingen van Arnould ten aanzien van de in 1445 opgestelde staten geven in vergelijking met de hier te bespreken Gelderse staten aanleiding tot het ma ken van enkele kanttekeningen. Zo kan op basis van het Gelderse materiaal geconcludeerd worden dat deze staten van het domein jaarlijks werden op gesteld, terwijl de totstandbrenging van de staten in 1445 daarentegen een een malige onderneming was die tot doel had om de financiën van de Bourgondi sche staat te saneren. Verder lijken de Gelderse staten van het domein eerder een controle-instrument te zijn geweest dan een louter informatief overzicht. Met behulp van deze Gelderse staten werd immers op de ontvangsten van de rentmeesters toezicht gehouden, zoals hierna nog uiteen zal worden gezet.7 Men kan zich daarom afvragen of er zich een functieverandering heeft vol trokken ten aanzien van de staten van de afzonderlijke gewesten: van infor matief overzicht ten behoeve van de samenstelling van een état général tot in strument om de rentmeesters te controleren. Het is ook mogelijk dat de sterk controlerende functie van de Gelderse staten van het domein verklaard moet worden door de omstandigheid dat het hier een recent veroverd gewest betrof, dat door de vijandige gezindheid van de bevolking of door onduidelijkheden over de rechten van de landsheer een strengere controle behoefde dan in ande re Bourgondische gewesten gebruikelijk was. Dit artikel heeft niet de pretentie 153

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 23