Slot De correspondentie van kooplieden bevat een geweldige, haast onuitputtelij ke rijkdom aan.gegevens over de handel en wandel van de correspondenten. In het tijdperk waarin nog geen andere communicatiemiddelen beschikbaar waren, was het heel gewoon dat kooplieden voor hun berichtgeving gebruik maakten van brieven. Het is algemeen bekend dat kooplieden zich tot in de negentiende eeuw niet alleen tot zakelijke mededelingen over goederen en geld beperkten. De brieven handelen aanvankelijk vaak heel uitgebreid over aller lei sociale, politieke en persoonlijke aspecten van het leven van kooplieden van uit diverse, bekende en nog vrijwel onbekende handelsplaatsen over heel de wereld. Zo waren voor grote handelshuizen vaste correspondenten in het bui tenland gevestigd, die optraden als gemachtigden voor firma's in Nederland. Daar een eenvoudige, nauwkeurige en duidelijke beschrijving van de zaken en dergelijke vereist was, kunnen de handelsbrieven een levendig beeld geven van de tijd en omstandigheden waarin deze handeldrijvende maatschappelij ke klasse leefde. Ze behoren tot de meest lezenswaardige documenten uit de economische geschiedenis. Vele historische onderzoekers hebben inmiddels al gebruik gemaakt van dat deel van de brieven dat de tand des tijds heeft doorstaan en dat nog leesbaar is ondanks de schade aan de stukken. Hier en daar zijn zelfs al handelsbrieven van kooplieden integraal uitgegeven in bronnenpublicaties, zoals dat ook ge beurde met brieven van hun meer geletterde tijdgenoten, staatslieden en lite ratoren. Heel wat historici hebben inmiddels hun wetenschappelijke publica ties verlevendigd door persoonlijke, subjectieve opvattingen uit brieven op te nemen. Ook in publicaties die een veel groter publiek bereikten, baseerden auteurs hun verhaal soms bijna geheel op de handelscorrespondentie van koop lieden. Het meest bekende voorbeeld is wel de zeer beeldende wijze waarop Iris Origo in 1957 het leven van kooplieden in het Middellands Zeegebied in de veertiende eeuw gestalte heeft gegeven in De koopman van Prato.s Noten 1 a. j.m. den teuling, 'Het inventariseren van 18e-19e eeuwse koopmansboekhoudingen', in: Nederlands Archievenblad 78 (1974), 319-335. Al vele jaren is er voor de cursisten op de Rijksarchiefschool een syllabus beschikbaar met hoofdlijnen van de financiële administra ties van bedrijven van de hand van H. J. M. Mijland. 2 a.j.m. den teuling, 'Inventarisatie van stati sche archieven', in: Archiefbeheer in de prak tijk, Samson, Alphen aan den Rijn 1986. Schrijver is, in navolging van de Handleiding 17), weliswaar voorstander van het herstel van de oorspronkelijke orde, maar laat toch een mogelijkheid open om een serie te verbre ken als deze inconsequent is bijgehouden. Mijns inziens leidt een dergelijk motief te ge makkelijk tot het verbreken van de oorspron kelijke orde, omdat het meestal niet moeilijk is om achteraf inconsequenties in een systeem aan te wijzen. Brieven en andere bescheiden betreffende Daniël van der Meuten. Deel 1. 1584-1585, Bewerkt door Gisela Jongbloet-Van Houtte ('s-Gravenhage 1986) lxxxviii-xcv. 3 Zie jan c. a. blom, Inventaris van het archief van de firma Hope Co., 1725-1815, Amster dam, 1988 (niet gepubliceerd). 4 De beschreven postregistratie bijvoorbeeld bij Burlamachi, Brants, Neufville, Stadnitski, Van Eeghen Co en Hope Co. Evenzo vindt men de registratie op brieven, die aan andere firma's geadresseerd waren, maar uiteindelijk in het Hope-archief terecht kwamen. Zie Brie ven Van der Meulen, xcii. 5 j. j. weeveringh, Amsterdam 1888, 2528 pagi na's. 126 6 jan ympyn christoffels, Nieuwe Instructie Antwerpen 1543, Facsimile-uitgave Scolarpress London 1979. De Engelse vertaling van Jan Ympyn's Nieuwe Instructie medegedeeld door P. de Waal, in: Economisch-Historisch Jaar boek 18 (1934). De comptabiliteit door de eeuwen heen. Inlei ding R. de Roover, Catalogus E. Stevelinck. Brussel 1970. Zie voor een Duitse vertaling van de Italiaanse uitgave van het werk van Luca Pacioli in de serie Queilen und Studiën zur Ge- schichte des Betriebswirtschaj'tslehre, Band II, (Stuttgart 1933), 147-150. 7 Afbeeldingen van het kantoorinterieur vindt men in: Geschiedenis bedrijven, Bedrijfsarchie ven als bron van onderzoek, Gemeentearchief Amsterdam 1987. Zie ook de prent uit 1754 naast de titelpagina in Handleiding tot den Holiandsche koophandel, uitgegeven door ste ven van esveldt te Amsterdam. De indeling naar de plaats of het land van herkomst blijkt ook uit een inventaris van de documenten van Van der Meulen uit 1600, zie Brieven Van der Meulen, xc. 8 iris origo, De koopman van Prato, Amster dam 1985. Summary The author explains the management of the correspondence of one of the grea test merchant-houses in Amsterdam, Hope Co (later also in London). This company used a certain system for the keeping of its correspondence so that the old order could largely be restored. The management of the incoming items, as practiced by Hope Co, was also practiced by other firms in and outside the Netherlands. In a Dutch handbook for merchants, published in 1543, this method of registration and arrangement was already mentioned; this book was also translated in English and FrenchThe author shows the continuity of the practice of record keeping in business archives from the 16th to the 20th century. 127

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 10