Inhoud van jaargang 91, 1987 het ministerie van onderwijs aangewezen als wettelijke archiefbewaarplaats. De bibliotheek is opgenomen in de Hongaarse centrale catalogus. Monseigneur dr. Paul Mai uit Regensburg berichtte over de rooms-kathoiieke archiefzorg in de BondsrepubliekIn de twintig Duitse bisdommen en twee aarts bisdommen (Paderborn en Keulen) zijn centrale archiefbewaarplaatsen onder leiding van een hoger archiefambtenaar, waarin niet alleen het (aarts-) bisschop pelijk archief bewaard wordt, maar ook archieven van opgeheven parochies en anderszins bedreigde archieven. Landeskirchenarchivrat Hermann Kuhr uit Brunswijk vatte de lezing van de door ziekte afwezige dr. Wolfgang Eger uit Speyer over de archiefzorg in de evangelische kerken in de Bondsrepubliek samen. Ook deze kerken beschikken over eigen archiefdiensten met gekwalificeerd personeel. Vervolgens berichtte mr. Caspar van Heel over de totstandkoming van de richtlijnen voor het be heer van de kerkelijke en semikerkelijke archieven in Nederland. Prof. dr. Ama- deo Molnar uit Praag hield een bibliografisch betoog over de Boheemse refor matie. Slechts een dertiende deel van de geschriften van de Hussieten is nog maar gepubliceerd. Hij attendeerde op diverse belangrijke publicaties, waarvan met name het Repertorium auctorum Bohemorum provectum idearum post Uni- versitatem Pragensem conditam illustrans van Pavel Spunar, uitgegeven in Wro claw (Breslau) in 1985, genoemd moet worden. Dr. Wilhelm Velten uit Erfurt belichtte de inventarisering van kerkelijke kunstschatten in de ddr en dr. Has- so van Poser uit Hannover het omgaan met kerkelijke kunst in de brd. De laatste spreker was prof. dr. Paolo Ricca uit Rome, die een bevlogen be toog hield over de zorg voor de kerkelijke traditie bij de Waldensen in Italië. Tot aan de Tweede Wereldoorlog werden de Waldensen verdrukt. De Walden- ser traditie is daardoor steeds bedreigd geweest. Er zijn nu nog circa 25.000 Wal densen in Italië over en circa 15.000 in Zuid-Amerika. Hun voertaal is steeds Occitaans gebleven. Er zijn zelfs bergdorpen in Calabrië waar nog Occitaans gesproken wordt, hoewel de Waldenser geloofsopvattingen al lang voor die van het rooms-katholicisme plaats moest maken. De Waldenser traditie werd ook van binnenuit bedreigd, met name sinds de aansluiting bij de Zwitserse refor matie in 1532. Er zijn drie Waldenser archiefinstellingen, voornamelijk met 19e en 20e-eeuws materiaal, zeven musea, waarvan zes in de Noorditaliaanse Wal denser dalen en één in Calabrië en er is een genootschap voor de Waldenser ge schiedenis, dat het Bolletino distudi Valdese uitgeeft. Ten gevolge van de ver banning van de Waldensen in 1686 zijn de belangrijkste geschriften in het buitenland terecht gekomen, met name in Dublin, Cambridge en Genève. De discussies waren over het algemeen geanimeerd, met name waar het ging om de beoordeling van het samenspel tussen kerk en staat bij de zorg voor ar chieven en kunstbezit. De vrijdag was gereserveerd voor een bezoek aan het museum van de gereformeerde kerk in Kecskemét en aan een stoeterij in de poesta. De verzorging in het Radaykollegium, waar de meeste deelnemers in het studenteninternaat waren ondergebracht en waar het congres vergaderde, was grandioos en uiterst hartelijk. Een feestelijk hoogtepunt was het gezang dat acht studenten tijdens het slotdiner a capella aanhieven. H. ten Boom J. G. J. van Booma Caspar van Heel 396 Archieven en archivistiek 255 H. B. n. B. adam Kiezen uit overvloed. Een beknopte aanvulling 243 j.n.t. van albada Kengetallen en archiefdiensten. Kwantificering van ge gevens bij middelgrote archiefdiensten 107 j. a. m. y. bos-rops en p. w. j. den otter Kiezen uit overvloed. De acquisitie van bedrijfsarchieven 29 w. w. van driel De inbewaringgeving van de archieven van Leeuwarderadeel 340 Michel gruythuysen, rob kramer en Joyce PENNINGS De praktijkoplei ding tot middelbaar en hoger archiefambtenaar 146 J. H. s. van herten De archiefwet en academische ziekenhuizen 151 F. c.J. ketelaar Academische ziekenhuizen en de Archiefwet 315 f.c.j.ketelaar Archiefrecht xxv 230 a. knotter De archieven met betrekking tot de stedelijke financiën als bron 9 Jacques ph. S. lemmink 'Simancas open UBelgisch-Nederlandse bemoeie nissen bij de ontsluiting van de Archivo General de Simancas 221 r.c. J. van maanen De organisatie van de financiën in Leiden, 1795-1851 Congressen en studiedagen 1 paul brood (red.) Een nieuwe stijl van confereren. Verslag van de van- studiedagen 1986 137 p.m.toebak Het beheer van semi-statische archieven. Verslag van een stu diedag Niet-archivistische bijdragen 201 a. J. c. M. gabriëls Het onderzoek naar het stedelijk regentenpatriciaat tij dens de Republiek 289 bernadette van hellenberg hubar en wies van leeuwen In omni re vin dt imitationem Veritas. Het voormalig Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage als toetsteen van architectuurkritiek en kunsthistorie 41 A. E. m. ribberink De 'homines novi' en de bijbel 397

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 55