ting in paardestallen alhier. Dit betreft waarschijnlijk de houten gebouwen, waarmee men zich moest behelpen (er was nog maar één stenen stalling, Blokstal 1) nu in de vesting in verband met de oorlogssituatie veel troepen waren gele gerd. Op 22 juni 1745 vond de aanbesteding van deze tweede blokstal plaats. Begin december kon een deel van het gebouw in gebruik worden genomen, want een deel ervan was niet voltooid. De afwerking schijnt pas in het najaar van 1746 te hebben plaatsgevonden.1 De aannemingssom was 14.400,—. De stal werd gebouwd aan de binnenzijde van de hoofdwal van de stad. In 1764 is nog een derde genoemd Blokstal 3, gebouwd, zodat een complex ten behoe ve van de ruiterij was ontstaan. Met een aantal andere militaire gebouwen wer den de Blokstallen in Napoleons tijd in eigendom en onderhoud aan de stad overgedragen, terwijl de militaire bestemming bleef.2 Pas in 1860 ging de on derhoudsplicht weer aan het Rijk over.3 In 1952 is Blokstal 2 verbouwd tot levensmiddelenmagazijn, waarbij de oor spronkelijke indeling op de begane grond in zeven ruimten bewaard bleef, maar door het vervangen van de houten balken en de vloeren door betonconstruc ties inwendig een vrij moderne ruimte ontstond. In 1978 eindigde deze laatste militaire bestemming en werden de Blokstallen (Blokstal 1 was inmiddels af gebroken) aan de gemeente teruggegeven. Inmiddels was het in 1935 geopende archiefgebouw aan de Sint Annastraat, ondanks het feit, dat in 1965 de tot dusverre door de gemeente-ontvanger be zette ruimten in gebruik konden worden genomen door de archiefdienst, aan de grens van zijn opnamecapaciteit gekomen. Een hulpdepot voor de jaargan gen van tijdschriften, kranten en overige gedrukte bescheiden moest elders in de stad worden ingericht. Dit hulpdepot diende enige malen verplaatst te wor den omdat andere gemeentelijke diensten de desbetreffende ruimten gingen benutten. Bij nieuwbouwplannen voor het stadhuis, waarvan de eerste schet sen in 1969 gereed kwamen, werd duidelijk, dat de archiefdienst niet in de ont worpen vleugel kon worden ondergebracht, zodat hiervoor een lokatie elders gezocht moest worden. Sedertdien passeerde een aantal mogelijkheden de re vue, die echter wegens allerlei financiële of technische bezwaren niet te realise ren bleken. Sinds 1979 werden de plannen tot huisvesting van de archiefdienst in Blokstal 2 voorbereid, waartoe architektenbureau Weyts te Bergen op Zoom een schetsplan opstelde. Einde 1981 werd een gedeelte van het gebouw provi sorisch gereedgemaakt om er de dependance onder te brengen. Het duurde tot december 1984 voordat met de totale verbouwing kon worden begonnen. In november 1986 vond de overbrenging van de archieven en de inrichting van de kantoren plaats. Het nieuwe archiefgebouw is-een gevolg van de oorspronkelijke bestemming - langgerekt (70 meter lang, 10 meter breed). Op de begane grond waren zeven ruimten tot onderbrenging van de paarden, op de bovenverdie ping was een zolder, die de lengte van het gehele gebouw besloeg. Na de ver bouwing tot voedseldepot waren in de meest oostelijke ruimte drie kantoren ingericht, in de meest westelijke was een koelcel gebouwd. Bij de inrichting tot archiefonderkomen werd uitgegaan van de mogelijkheden, die de Blokstal bood: de bestaande betonconstructie kon onaangetast blijven en de opslag plaatsen op de begane grond werden ingericht tot archiefbewaarplaatsen. Het draagvermogen van de vloeren bleek voldoende voor de plaatsing van de ar- 388 De nieuwe huisvesting van de Gemeentelijke Archiefdienst: Blokstallen 2. chieven, zelfs wanneer verrijdbare stellingen zouden worden toegepast. Eén van de zeven ruimten werd ingericht als entree-hal met lift, garderobe, keuken en een sorteerruimte voor binnengekomen archieven. De zes overige bewaar plaatsen bieden ruimte aan circa 5500 strekkende meter archiefbescheiden. Bij toepassing van verrijdbare stellingen zou deze capaciteit met 30% kunnen ver meerderd worden. Na enige klimatologische aanpassingen kon een eertijds door de Geniedienst aangebrachte koelcel geschikt worden gemaakt voor berging van films, micro films en geluidsbanden. Op de verdieping zijn de kantoren, werkruimten, een leeszaal en ruimten voor de bibliotheek en de topografisch-historische atlas ondergebracht. De leeszaal biedt plaats aan 25 werksituaties, terwijl deze ruimte ook gebruikt kan worden voor lezingen, diavertoningen en cursussen. Dan kun nen er maximaal 100 personen een plaats vinden. Op de tweede verdieping zijn een donkere kamer, een extra bibliotheek en een bergruimte ingericht. Door extra isolatie van het gebouw kan het klimaat op natuurlijke wijze in optimale conditie worden gehouden. Het gebouw is aangesloten op het stads- verwarmingsnet en voorzien van een brand-, inbraak-, bliksem- en water- uitstroombeveiliging. De verbouwingswerkzaamheden zijn voor het grootste deel - afgezien van de isolatiewerken en andere voorzieningen aan het dak, die verricht zijn door het aannemersbedrijf Gebr. Van den Bergh te Bergen op Zoom - uitgevoerd door het Werkvoorzieningsschap West-Noord-Brabant. De restauratie is op 3 december 1984 begonnen; de eerste oplevering vond op 12 december 1986 plaats. De totale restauratiekosten bedroegen ƒ1.454.650,inclusief ƒ279.650,inrichtingskosten. 389

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 51