De Algemeen Rijksarchivaris mr. A.E.M. Ribberink onthult het charter van 22 juni 1287, het bewijsstuk waarop de herdenking van 700 jaar Heerlijkheid van Stad en Land van Bergen op Zoom stoelt. De term 'nieuw' moet niet in letterlijke zin worden opgevat, want de histori sche naam van het gebouw: Blokstal 2, verwijst naar een vroegere bestemming, In het Deltagebied wachten ongeëvenaard rijke archieven, bibliotheken en mu sea erop om in samenwerking te worden uitgebaat. Het belang van het materi aal overschrijdt de grens van streek, land en werelddeel. Het afzwakken van de nationale grenzen leidde tot geregeld overleg van de archivarissen van wel eer nauw met elkaar verbonden gebieden. Om te beginnen zou in het overleg van de Noordbrabantse archivarissen met hun collega's uit Antwerpen en Bel gisch Brabant eens moeten worden bezien of archiefoverzichten ook grenso verschrijdend zouden kunnen worden geproduceerd. Nogal wat materiaal be landde als onderdeel van familiearchieven ver van huis of rust in vergeten hoeken van bibliotheken en musea. Ruim vijftig jaar geleden sprak mijn ambtsvoorganger de wens uit, dat uw archief zou worden tot een cultuurcentrum. Aan die wens is op indrukwekkende wijze gevolg gegeven. Wanneer ook nu een wens mag worden geformuleerd, dan zal het zijn, dat het archief vanuit dit inspirerende gebouw een dynami sche factor mag zijn in de grensoverschrijdende samenwerking'... 2 Algemeen Rijksarchivaris Bijlsina (rechts) en de Gemeente-archivaris C. J. F. Slootmans geven de commissaris der koningin Jonkheer van Rijckevorsel tekst en uitleg bij de opening van het voormalig archief gebouw St. An- nastraat 6 op 12 november 1935. 3 Het voormalig archiefgebouw aan de St. An- nastraat, geopend in 1935, in gebruik tot 1986. namelijk stal voor de paarden van het stedelijk garnizoen. In augustus 1744 is in de correspondentie tussen de militaire gouverneur van Bergen op Zoom, luitenant-generaal De Gadelierre, en de Raad van State, sprake van besmet- 387

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 50