Kroniek chief van de Distributiedienst klopt de verwijzing naar het secretarie-archief niet; inventarisnummer 3763 moet zijn 3765. De index is betrouwbaar zij het dat de straatnamen van de inventarisnummers 3664-3680 en 3693-3721 van de rubriek 'electriciteit' niet zijn opgenomen. Resumerend: in uiterlijk opzicht een voortreffelijke inventaris die inhoude lijk ook de toets der kritiek doorstaat. De onderzoeker kan door de systemati sche opbouw en de index deze inventaris als een praktische en betrouwbare wegwijzer gebruiker voor de raadpleging van de archieven van de gemeente Kerkrade. J.E.A. Boomgaard Noten 1 Nederlands Archievenblad 85 (1981) 72-76. 2 Idem 324-332. 3 p. noordenbos, Overheidsdocumentatie (Alp hen aan den Rijn, 1971) 215-236. 4 Zie ook nab 87 (1983), R. van Maanen over het aanbrengen van caesuren. 384 Het nieuwe archiefgebouw te Bergen op Zoom Op 11 september 1987 opende mr. A. E. M. Ribberink het nieuwe archiefgebouw te Bergen op Zoom. De Algemeen Rijksarchivaris zei onder andere*: 'In onze tijd vallen grenzen weg, oude tegenstellingen verschrompelen. Ge deelde doelstellingen, idealen en studie kunnen de mensen verenigen. De mo derne cultuur, die Azië en Afrika doordringt en West en Oost beheerst, is het product van historische ontmoetingen tussen volkeren en beschavingen. Eeu wenlang hadden de Lage Landen, het Westeuropese Deltagebied, een groot aan deel in deze wisselwerking. Ongeëvenaard rijke musea, bibliotheken en archie ven bevatten unieke relieken van deze gestage groei. Internationaal, maar ook regionaal en lokaal valt veel te doen aan het be vorderen van het begrip tussen groepen en generaties. In de Japanse stad Na gasaki ligt niet ver van de plaats van de oude Hollandse handelsfactorij Deci- ma een commercieel gedreven openluchtmuseum met de historische stad Hoorn en een eveneens net-echte Oost-Indië-vaarder van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Er zijn souvernirs te koop en oud-Hollands snoepgoed. De beperkte contacten tussen Japan en West-Europa in de 17e, 18e en de eerste decennia van de 19e eeuw worden er verbeeld en toegelicht. Jaarlijks komen er vier mil joen Japanners kijken. De rijksarchiefdienst is er dit jaar in samenwerking met het museum voor Volkenkunde te Leiden en de porceleinafdeling van het Gro ninger Museum present met een goed in de publieke smaak vallende, door wrochte tentoonstelling over een 17e-eeuwse hofreis. Buitenlandse Zaken en Economische Zaken hebben zo hun wensen en archivarissen moeten meewer ken aan het bevorderen van het begrip tussen de volkeren. In Drenthe leidde een dissertatie over de Etstoel in de 15e eeuw, het resultaat van samenwerking tussen archief en universiteit, tot een vacantie-evenement in augustus jongst leden, waarbij het Koninklijk Huis en de televisie present waren. Onder mas sale deelname van de plaatselijke bevolking werd in en rond de oude kerk van Anloo een zitting nagespeeld van de Etstoel... De Algemene rijksarchivaris Bijlsma verklaarde in 1935, dat hij de nieuw bouw in de St. Annastraat zag als een dépendance van het grote bedrijf, dat Algemeen Rijksarchief heet. In deze doelmatig vernieuwde militaire ruimte valt in deze tijd eerder te denken aan relaties met de andere Westbrabantse archief diensten, met de citadel van 's-Hertogenbosch en aan een brugfunctie in de con tacten met Antwerpen en Belgisch Brabant. Stad en Land van Bergen op Zoom hadden van ouds sterke banden met het zuiden. 385

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 49