Bespreking van inventarissen Vereniging van Archivarissen. Een eerste oplage van 500 exemplaren was snel uitverkocht en een tweede druk is inmiddels verschenen. Praktisch en theore tisch was vorm gegeven aan de samenwerking tussen registratuur en archief. Rust zou de arbeidzame man wellicht kunnen behouden voor zijn gezin en zijn vrienden. Op eigen verzoek werd hij met ingang van 1 september 1985 onder dankbetuiging voor de langdurig bewezen diensten eervol ontslagen uit 's rijks dienst. Van Meerendonk bleef directeur van de Morrenstichting. In 1959 was hij de oude E. A. Kuipers in die functie opgevolgd. De portefeuille aandelen en obli gaties had hij in samenwerking met regenten gesaneerd en gevitaliseerd. Een grondige verbetering van de zorgwekkende positie van de stichting volgde eerst na het besluit van regenten, in 1969 genomen, om het bijna negentig jaar oude pand Celebesstraat 76 te verkopen, waar eertijds Morren had gewoond en dat de volgende vijftig jaar gediend had tot 'Tehuis' voor vele, Den Haag bezoe kende archivarissen. Het pand vroeg om kostbaar herstel en het personeel had recht op een betere positie. Van Meerendonk wist voor de huismeester en diens echtgenote nieuw emplooi te vinden op een landgoed. De verkoop werd snel afgewikkeld. Het herstel en het onderbrengen van het roerend bezit van het 'Tehuis', voor zover dat voor bewaring in aanmerking kwam, vergde veel van zijn tijd. Ook moest het resterende onroerend bezit grondig worden opgeknapt. Hij had het er druk mee. Het verbeterde beheer maakte het vervolgens moge lijk om aanzienlijke financiële steun te geven aan archivistische activiteiten, vooral aan die, welke uitgingen van de Vereniging van Archivarissen. Ook maakten meer collega's dan weleer gebruik van de faciliteiten, om gratis in Den Haag of op de Pauwhof in Wassenaar te logeren. Bij dit alles ontbrak de zorgvuldigheid niet. Bij stijgende rente wees de directeur het college van regenten met nadruk op de schaduwzijden van de inflatie, bij dalende rente op de problemen, die teruglopende opbrengsten bij groeiende activiteiten mee brengen. De stichting, die in 1959 op weg was naar de ondergang, toont in 1987 een solide structuur en vele mogelijkheden. Rond het midden van de eeuw streden ambtsvoorgangers als Graswinckel, Pan- huysen, Van Hoboken, Van der Gouw en Bloemen voor een actualisering van het archiefwezen. De Archiefwet 1962 is een resultaat van die inzet. Van Mee rendonk, die vanuit zijn functie allerlei contacten had met het ara, voelde zich betrokken bij de strijd. Tussen 1952 en 1985 werkte hij ijverig en plichtsge trouw mee aan de vernieuwing van het archiefwezen. A.E.M. Ribberink 376 Redaktioneel Met regelmaat publiceren de Nederlandse archiefdiensten inventarissen van en andere toegangen op de door hen beheerde archieven en collecties. Bespreking hiervan, in de zin van kritische toetsing op vaktechnische aspekten, is niet al leen onmogelijk, maar ook weinig zinvol. De meeste inventarissen getuigen van een eenvoudige toepassing van door ieder aanvaarde archivistische regels. Niet temin zijn vele aldus ontsloten archieven inhoudelijk interessant en is het de moeite waard op de een of andere wijze melding te maken van het verschijnen van de inventaris. De redaktie van het Nederlands Archievenblad wil hierin trachten te voorzien door onder de rubriek 'Bespreking van inventarissen' een onderdeel 'Recent verschenen' op te nemen. Als model staat de redaktie de kroniek van de Bij dragen en mededelingen betreffende de geschiedenis der Nederlanden voor ogen. De opzet is vooral te wijzen op de waarde van het ontsloten archief. Aan deze nieuwe rubriek werken vijf 'correspondenten' mee: drs. A. Pietersma, voor Groningen, Friesland en Drenthe drs. P. W. J. den Otter, voor Overijssel en Gelderland mw drs. S. Maarschalkerweerd, voor Utrecht, Noord- en Zuid-Holland drs. H. Th. M. Roosenboom, voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg drs. H. H. Jongbloed, voor de centrale regeringsarchieven. Recent verschenen J. J. hoogstins, Inventaris van de archieven van de Rijks Hogere Burgerschool te Groningen 1864-1968 (1970). Groningen, 1986. Publikaties van het Rijks archief in Groningen 1. Thorbecke's wet op het middelbaar onderwijs van 1863 leidde al een jaar later in Groningen tot de oprichting van de eerste rhbs in ons land. De universiteit bleef voorlopig voor de hogere burgerscholieren gesloten, maar deze eerste po ging om het gat tussen lager en gymnasiaal en universitair onderwijs op te vul len bleek zeer succesvol. Tal van latere prominenten hebben hier lesgegeven (bij voorbeeld aardrijkskundeleraar P. R. Bos, bekend van de Bos-atlas) of school gegaan (bijvoorbeeld Wubbo Ockels, de eerste Nederlandse ruimtevaarder). De hbs wist het als schooltype uit te houden tot de invoering van de Mammoet wet in 1968. De inventarisator heeft dit jaar ook als einddatum van zijn inven taris aangehouden. Het archief gunt ons een kijkje in honderd jaar schoolle- 377

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 45