Zure hydrolyse is een van de belangrijkste factoren bij de afbraak van papier vezels. Behalve interne verzuring van het papier, die tegengegaan wordt door de aanwezigheid van de alkalische buffer, dient deze ook als bescherming te gen verzuring van buiten, namelijk de luchtverontreiniging. Duurzaamheid De bepaling van de duurzaamheid van papier is geen eenvou dige zaak. Bij deze bepaling wordt gebruik gemaakt van een kunstmatige ver oudering met warmte, waarbij voor en na de verhitting het vouwgetal bepaald wordt. Deze methode staat al jaren onder discussie, waar vele voors en tegens afgewogen worden. De meeste onderzoeken naar de houdbaarheid zijn van Amerikaanse oorsprong en werken met de ASTM-norm. Hierbij worden vouw- getallen met de MiT-tester bepaald. Ook in de geformuleerde eisen worden deze bepalingen en de geëiste vouwgetallen aangegeven. In de ASTM-norm wordt tijdens de veroudering droog verhit bij 105°C. Ook de meeste Amerikaanse onderzoekers zijn tot de conclusie gekomen dat een veroudering met warmte en vocht beter correleert met natuurlijke veroude ring en er is een iso/dis (de internationale norm) in voorbereiding. Het Duit se BAM-instituut werkt met zowel de droge verhitting als de verhitting met vocht. Zij gebruiken echter niet de MiT-methode, maar de Schopper-methode om het vouwgetal te bepalen. De uitkomsten van deze twee methoden zijn he laas niet vergelijkbaar. Voor Nederlandse eisen is het beter aan te sluiten bij de Duitse bepalingen, temeer daar er vergelijkbare AFNOR-(Frankrijk), BS-(Engeland) en NEN-(Ne- derland) normen bestaan. Bovendien zijn de enige officiële eisen, die van Fin land en Zweden, gemeten met de Schopper-methode. Testmethodes Alle testmethodes zijn gekozen uit de TAPPi-standaarden. De ze normen zijn in de internationale papierwereld algemeen geaccepteerd en ge bruikt. Indien er een overeenkomstige Nederlandse norm is, dan kan deze ge bruikt worden. Noot 1 Samenstelling van de Werkgroep Papier van de cc-asa per 1 januari 1987: Mevrouw J. H. Hofenk de Graaff, hoofd afde ling natuurlijke polymeren van het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap, Amsterdam R.C.Hol, Algemeen wetenschappelijk mede werker Centrale Directe Rijksarchiefdienst, 's- Gravenhage G. van den Hurk, districtsadviseur van het Centraal bureau odrp van de vng, 's- Gravenhage G.C. J.M. van Poppel, coördinatie documen taire informatievoorziening Ministerie van Bin nenlandse zaken, 's-Gravenhage Mevrouw E. Pouwels, restaurator Algemeen Rijksarchief, 's-Gravenhage A. J.M. den Teuling, provinciaal inspecteur der archieven in Drenthe (namens ipo), Assen Literatuur c. m. cuhna, Books, Documentary Materials and Works of Art. Selected Test Methods. tappi Press, Atlanta 1982. 1975 Annua! Book of astm Standards, part 20: Paper; Packaging; Business Copy Products. American Society for testing and Materials. Department of Library, Archives and Public Records, Standards for Permanent Records Media and Storage, Arizona, 1985 E.J. parks, w.k.wilson, Evaluation of Archival Stability of Copies from Representative Office Copying machines, nbsir 74-498. Washington, 1974. e.l.graminski, e.j. sparks, e.e.toth, The Effects of Temperature and Moisture on the accelerated Ageing of Paper, acj Symposium series no. 95 Durability of macromoleculair Material, 1979. 366 w.k.wilson, e.j.sparks, 'An analysis of the ageing of paper', in: Restaurator, 3, 1979, 37-61. john c.williams, in: Library Trends, 30 (1981) 2, 203-224. r. w. lanting e.a., Veroudering en aantasting van cellulose door luchtverontreiniging (literatuuroverzicht) Delft, 1985. j. h. hofenk de graaff, The Development of Standard Specifications for Permanent Records in the Netherlands, icom, Committee for Conservation, Sydney, 1987. 367

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 40